Udane testy polskiej armaty Tryton. Wkrótce trafi na ORP "Kormoran"
W środę, 25 lipca przeprowadzono udane testy polskiej armaty 35 mm Tryton. Zainstalowane na korwecie ORP "Kaszub" działko, z sukcesem zestrzeliło cel. Testy odbyły się na jednym z poligonów morskich na Morzu Bałtyckim.
Tryton, to armata o kalibrze 35 mm, produkowana między innymi dla niszczycieli typu Kormoran. Jej produkcją zajmuje się spółka PIT-Radwar S.A., na zamówienie Sił Zbrojnych RP.
System artyleryjski Tryton powstał na bazie projektu przeciwlotniczego zestawu "Loara". Dzięki doświadczeniom uzyskanym na jego podstawie, oraz zainwestowanych 300 mln zł., udało się opracować znacznie lepszy system. "Loara" została stworzona przez tą samą spółkę w latach 90. ubiegłego wieku. Program ten został wówczas zakończony po zbudowaniu zaledwie jednego zestawu działek.
Armata Tryton 35 mm
System Tryton 35 mm składa się z czterech kluczowych elementów:
- Automatycznej armaty morskiej 35 mm
- Zintegrowanej optoelektronicznej głowicy śledzącej ZGS-158M
- Stanowiska kierowania ogniem (SKO)
- Rezerwowe stanowisko kierowania ogniem (RSKO)
Armata Tryton 35 mm
Proces sterowania działem obywa się całkowicie we wnętrzu okrętu (SKO). Cele oraz ich dane dostarczane są przez głowicę optoelektroniczną ZGS-158M. Armata posiada również manualną opcję celowania z kolumienki celowniczej, rozmieszczonej w dowolnym miejscu na pokładzie. Niestety, szczegółowe dane techniczne nie zostały upublicznione.
Armata Tryton 35 mm
Projekt systemu działa Tryton współfinansuje Skarb Państwa, reprezentowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównymi realizatorami projektu Tryton są: WAT, PIT-Radwar S.A., ZM Tarnów S.A. oraz AMW.
Armata Tryton 35 mm
Po udanych testach przeprowadzonych na ORP "Kaszub" następnym etapem Trytona jest instalacja armatki na okręcie ORP "Kormoran". W przyszłości, nie wyklucza się wykorzystywanie tego systemu również na innych okrętach Marynarki Wojennej RP.
Armata Tryton 35 mm
Armata Tryton 35 mm
Armata Tryton 35 mm
Armata Tryton 35 mm
Armata Tryton 35 mm
Zdjęcia dzięki uprzejmości Mariana Kluczyńskiego.