Ubuntu 10.04 odświeżone: nowe kolory, logotypy

Ubuntu 10.04 odświeżone: nowe kolory, logotypy

Ubuntu 10.04 odświeżone: nowe kolory, logotypy
05.03.2010 12:30, aktualizacja: 05.03.2010 12:46

W interfejsie następnej wersji system operacyjnego Ubuntu - 10.04 LTS - zajdą znaczące zmiany. Charakterystyczna, znana od początku istnienia projektu brązowa kolorystyka ustąpi miejsca nowemu schematowi barw o nazwie "Light". Określenie to ma odzwierciedlać najlepsze cechy Ubuntu - przyjazność użytkownikowi i małą zasobożerność.

Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical, już w połowie 200. r. wystosował do deweloperów Ubuntu apel, w którym domagał się, by następne edycje tego systemu były "jeszcze ładniejsze" niż Mac OS X. Znamy już efekty tego apelu - nowy schemat kolorów Ubuntu o nazwie "Light" nasuwa pewne skojarzenia z domyślnym tłem pultpitu Mac OS X Leopard (złośliwi mogliby powiedzieć, że po półtora roku prac udało się zmienić kolor tła pulpitu Ubuntu).
Słowo "Light" w j. angielskim ma kilka znaczeń, m.in.: "światło" i "lekki". Wg twórców Ubuntu taki właśnie stał się rozwijany przez nich system. Jak czytamy na stronie Ubuntu Wiki - https://wiki.ubuntu.com/brand, "światło przynosi przejrzystość i komfort", a zatem użycie tego słowa w odniesieniu do systemu operacyjnego ma symbolizować łatwość obsługi oprogramowania. Nawet kryptonim systemu w wersji 10.0. wpisuje się w tę politykę - "lucid lynx" to "klarowny/jasny ryś".

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. IDG)

Ubuntu jest także "light" w rozumieniu systemu lekkiego, gdyż zdaniem autorów wpisu zrywa z charakterystycznym dla komercyjnych systemów operacyjnych nagromadzeniem zbędnego oprogramowania (bloatware).

Jak widać, w zapowiedziach Canonical znalazło się mnóstwo marketingowych sloganów. Twórcom Ubuntu trzeba jednak oddać sprawiedliwość - faktycznie udało im się stworzyć OS konkurencyjny wobec rozwiązań Microsoftu czy Apple.

Finalna wersja Ubuntu 10.0. LTS ( ong term support - długoterminowe wsparcie techniczne) ma ukazać się 29 kwietnia br.
Więcej informacji: Ubuntu - http://www.ubuntu.com

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)