Tworzyli fałszywe konkursy i wysyłali płatne SMS‑y. Złapała ich policja

SMS-y premium to niestety wciąż plaga. Oszuści proponują udział w fikcyjnych konkursach lub też wysyłają wiadomości o uruchomieniu płatnej usługi. Odpowiadanie na takie SMS-y bardzo często oznaczało stratę pieniędzy. Na szczęście policjanci zatrzymali jedną z takich grup.

Tworzyli fałszywe konkursy i wysyłali płatne SMS-y. Złapała ich policja
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Zakopanem, rozpracowali grupę przestępczą, która od 2014 roku do chwili obecnej odpowiedzialna była za rejestrację setek stron internetowych z konkursami/loteriami oferującymi wygranie określonego towaru, np. bonów pieniężnych o wartości od 50 zł do 1500 zł na wszelkiego rodzaju towary (bony odzieżowe, bony paliwowe, bony wycieczkowe, bony na doładowanie telefonu, bony na sprzęt RTV) - czytamy na stronie policja.pl.

O tego typu oszustwach bardzo często na naszych łamach pisaliśmy. Policja opisuje, jak działali przestępcy:

"(...) sprawcy to osoby w wieku 18-26 lat, swoje konkursy dostosowywali głównie do potrzeb młodych ludzi. Do reklamy swoich usług wykorzystywali znany portal społecznościowy, na którym kupowali od innych osób fanpage mające po kilka lub kilkaset tysięcy „polubień” (tzw. lajków), a następnie zmieniali informacje przypisane do fanpage'a pod konkretny, działający w danym czasie konkurs z ofertą bonów. W ten sposób uwiarygodniali swoje konkursy, gdyż potencjalni odbiorcy widząc „tysiące polubień” (lajków) oraz pozytywne komentarze, uznawali, że konkurs jest prawdziwy i mogą w nim rzeczywiście coś wygrać, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością wysłania wiadomości sms o podwyższonej kwocie".

Cyberoszuści nie tylko tworzyli fikcyjne konkursy, ale byli też odpowiedzialni za SMS-y informujące o rzekomo włączonej płatnej usłudze. Ofiara w takich wiadomościach została poinformowana, że może wyłączyć usługę, wysyłając SMS-a. Tymczasem taki SMS… aktywował płatną ofertę. Policja informuje, że w sidła przestępców wpadło co najmniej 160 tysięcy Polaków, którzy odpowiadali na takie wiadomości.

Schwytana grupa działała również na Facebooku:

"Szereg przestępstw dokonanych w latach 2014-2017 to także oszustwa zrealizowane za pośrednictwem serwisu, który wprowadzał w błąd co do możliwości dostępu do informacji z popularnego portalu społecznościowego i oferował rzekomy dostęp do baz poszczególnych profilów użytkowników tego portalu w celu dowiedzenia się, kto i kiedy podgląda dany profil. Wymieniona usługa była oszustwem, gdyż ten znany portal społecznościowy nie umożliwia tego typu usług".

Zatrzymanym grozi “kara pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat.”. Na szczęście internetowi oszuści nie są anonimowi i bezkarni.

źródło: policja.pl via Niebezpiecznik.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)