Twoje komentarze na Facebooku będzie można znaleźć... w Google!

Twoje komentarze na Facebooku będzie można znaleźć... w Google!
Źródło zdjęć: © chip.pl

07.11.2011 09:37, aktual.: 07.11.2011 09:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od dzisiaj uważajcie, co publikujecie na Facebooku. Chodzi zarówno o komentarze pod postami znajomych jak i o własnego walla.

Google niebawem zacznie indeksować i wyświetlać w wynikach wyszukiwania szeroko pojętą aktywność użytkowników Facebooka. W praktyce oznacza to, że po "wygooglaniu" waszego imienia i nazwiska (bądź innej nazwy, której używacie na Facebooku), nasza ulubiona wyszukiwarka wyświetli wszystkie, publicznie dostępne komentarze i wpisy pozostawione przez waszą czcigodną osobę.

Skąd ta zmiana? Wszystko przez nowe założenia indeksowania treści przez wyszukiwarkę z Mountain View. Nowy plan Google'a zakłada indeksowanie treści dostępnych przez zapytanie HTTP POST. W praktyce oznacza to dostępność treści z Facebooka, komentarzy z Disqusa i innych stron i formularzy opartych na języku JavaScript.

Jak dotąd, zmiana ta zaniepokoiła nieliczne grono web-deweloperów, według których Google ignoruje specyfikacje języka HTML i podważa zasady obowiązujące w architekturze Sieci. Oto dlaczego, Google łamie tę "gentlemańską umowę" (wybaczcie tego potworka językowego):

W telegraficznym skrócie: istnieją dwa rodzaje zapytań, które wasza przeglądarka wysyła stronom www: GET i POST. Polecenie GET dotyczy odczytywania treści, POST odpowiada za jej dodawanie i wprowadzanie zmian. Dlatego też, przynajmniej do tej pory, wyszukiwarki korzystały tylko z polecenia GET. Przy GET nie istnieje żadne ryzyko, że wyszukiwarka wprowadzi jakąkolwiek nową treść na dowolną stronę, korzystając z tego polecenia. Jeśli boty Google'a zaczną korzystać z polecenia POST, do pozyskania wyników wyszukiwania będą wchodziły w interakcje ze stronami www. Tym samym przestaną być pasywnymi obserwatorami Sieci.

Programiści Google'a oczywiście są spokojni o nowe metody pozyskiwania danych przez ich wyszukiwarkę. Jak pokazuje jednak historia, każdy od czasu do czasu popełnia błędy, nawet Google. Dlatego nie bylibyśmy tacy pewni, że nowe metoda wyszukiwania Googlebota nie okaże się zabójcza niektórych witryn. Jak to się mówi: czas pokaże.

Każdemu, kto chciałby zabezpieczyć swoją stronę przed nowym sposobem wyszukiwania Google'a, polecamy instrukcję od Google'a, gdzie gigant z Mountain View wyjaśnia krok po kroku jak to zrobić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)