Twoja klawiatura i myszka mogą cię podsłuchiwać

Twoja klawiatura i myszka mogą cię podsłuchiwać
15.11.2017 13:291 / 5
Twoja klawiatura i myszka mogą cię podsłuchiwać
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | colin

Wyglądają niepozornie - jak zwykłe urządzenia, z których korzysta się na co dzień. Jednak dzięki nim szef, partner lub cyberprzestępca mogą wiedzieć, co piszesz i mówisz.

Niemal wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń czyhających na nas w sieci. Wirusy mogą śledzić naszą aktywność i wykradać dane. Co bardziej ostrożni nie tylko dokładnie sprawdzają, na jakie strony wchodzą, ale zakleją też kamerki w laptopie czy telefonie. Słusznie, ale… te wszystkie metody mogą zawieść. Bo szpiegować mogą nas też sprzęty, po których się tego nie spodziewamy.

Klawiatura

2 / 5
323946701566388649
© Materiały prasowe

Keylogger jest oprogramowaniem lub urządzeniem, rejestrującym klawisze naciskane przez użytkownika. W ten sposób szpiegujący może dokładnie wiedzieć, co dana osoba pisze. “Podsłuchującą” klawiaturę bez problemu kupimy w polskim sklepie ze szpiegowskimi gadżetami za 400 zł. Wygląda jak zwykła, a oprogramowanie jest dyskretne, pracuje w tle i nie jest wykrywane przez żaden program antywirusowy - zachwala sprzedawca. Dostaliście od partnera klawiaturę w prezencie? Lepiej upewnijcie się, gdzie została kupiona. A może pracodawca niedawno wymienił te urządzenia na nowe? To może być jeden z powodów zmiany.

Problem w tym, że czasami naprawdę możemy nie wiedzieć, że klawiatura wysyła komuś pisane przez nas teksty. Tak było w przypadku mechanicznej klawiatury produkcji chińskiej. Była o połowę tańsza niż sprzęty konkurencji. Niska cena bardzo szybko się wyjaśniła - po prostu oprogramowanie klawiatury zapisywało wszystkie kliknięcia i przesyłało dane do serwera alibaba.com, czyli chińskiego potentata sprzedażowego. Mówiąc wprost, różnicę w cenie użytkownicy opłacili swoją prywatnością.

Myszka

3 / 5
323946701566585257
© WP.PL | Bolesław Breczko

Klasyczny zestaw biurowy - klawiatura i myszka - może być potężnym narzędziem inwigilującym. Klawiatura będzie monitorować wystukiwane zdania, a myszka… podsłuchiwać. I to dosłownie. Za 480 zł można kupić myszkę z ukrytym mikrofonem, zbierającym dźwięk z okolicy pięciu metrów. Wbudowana karta SIM zapewnia kontakt z myszką na odległość.

Kabel USB

4 / 5

Pendrive

5 / 5
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)