Twój telefon cię szpieguje

Twój telefon cię szpieguje

Twój telefon cię szpieguje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
30.07.2010 11:01

Firma Lookout, która dba o bezpieczeństwo telefonów komórkowych, ogłosiła niedawno niepokojące informacje. Przeskanowali oni ponad 300 tys. darmowych aplikacji dostępnych dla iPhone’ów i telefonów wyposażonych w system Android. Okazało się, że wiele z nich śledzi prywatne dane swoich użytkowników. Przekazują je następnie firmom trzecim, nie informując o tym.

Pozyskiwane w ten sposób informacje mogą dotyczyć szczegółów listy kontaktów, zapisanych zdjęć, muzyki czy historii przeglądanego internetu. To poważna sprawa, gdyż takie prywatne dane mogą trafić do firm, które nie są dobrze chronione. Co za tym idzie, użytkownicy są narażeni na kradzież tożsamości przez hackerów.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Lookout odkryło, że prawie połowa aplikacji dla Androida i niemal jedna czwarta dostępnych na iPhone’a dokonują śledzenia danych. Jest to wynik umieszczenia w nich części kodu, napisanego i dołączonego do aplikacji przez firmy trzecie i zatwierdzonego przez deweloperów. Miał on jedynie zezwalać na konkretne funkcje, takie jak np. wyświetlanie reklam.

Okazuje się jednak, ze nie tylko użytkownicy nie byli świadomi zbieranych o nich informacji ale także i deweloperzy. Największym problemem jest fakt, iż aplikacje nie alarmują o dokonywanym naruszeniu prywatności. Telefony wyposażone w Androida ostrzegają jedynie podczas instalacji, a iPhone’y tylko, gdy aplikacja chce skorzystać z obecnej lokalizacji użytkownika.

Firmy Apple i Google nie wygłosiły oficjalnego stanowiska na ten temat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)