Twój procesor Intel może pomóc zwalczyć raka i HIV
09.09.2009 11:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W walce z chorobami nowotworowymi największym ograniczeniem dla naukowców nie jest ich własna pomysłowość, ale zasoby, jakich potrzebują do efektywnego prowadzenia badań. W wielu sytuacjach brakuje mocy obliczeniowej niezbędnej do wykonania złożonych kalkulacji.
Aby rozwiązać ten problem, Intel ogłosił dzisiaj inicjatywę Progress Thru Processors. Jej podstawą jest aplikacja do dobrowolnego udostępniania mocy obliczeniowej, działająca w środowisku serwisu Facebook. Za jej pomocą użytkownicy mogą zaofiarować niewykorzystaną moc swoich komputerów dla takich projektów badawczych jak Rosetta@home. Wykorzystują one dodatkowe zasoby do poszukiwania leków na raka i inne choroby, takie jak HIV i Alzheimer.
Uczestnicy inicjatywy Progress Thru Processors mogą także przekazać nadmiarową moc swoich maszyn do alternatywnych programów badawczych: Climateprediction.net oraz Africa@home. Organizacja Climateprediction.net działa na rzecz pogłębiania wiedzy o globalnych zmianach klimatycznych poprzez modelowanie klimatu i testowanie dokładności modeli. Africa@home koncentruje się na wyszukiwaniu optymalnych strategii walki z malarią poprzez badanie modeli symulacyjnych rozprzestrzeniania się choroby i potencjalnego wpływu nowych leków i szczepionek przeciwko malarii.
Aplikacja zaprezentowana w wersji beta dostępna jest dla wszystkich użytkowników serwisu Facebook pod adresem http://www.facebook.com/progressthruprocessors. Po uruchomieniu automatycznie przekazuje niewykorzystaną moc komputera do realizacji zadań, nad którymi pracują badacze. Program uaktywnia się tylko wówczas, gdy komputer nie wykorzystuje w pełni swojej wydajności. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie innych aplikacji na moc obliczeniową wzrasta, wówczas program wycofuje się i oczekuje bezczynnie na ponowne pojawienie się niewykorzystanych zasobów.
Aplikacja uruchamia się automatycznie jako proces działający w tle i nie ma wpływu na wydajność lub działanie innych zadań. Co ważne, komputery z aplikacją Progress Thru Processors nie muszą być włączone po skończonej pracy. Wystarczy, że są wykorzystywane w taki sposób, jak zawsze, a i tak wniosą swój wkład w przełomowe dla naszego życia badania.
Aplikacja Progress Thru Processors została opracowana we współpracy z finansowanym przez National Science Foundation projektem BOINC, realizowanym na University of California, Berkeley. Działania marketingowe i oprawę kreatywną dla Progress Thru Processors zapewnia nowojorska agencja marketingowa noise.