Twarz starożytnego przodka ujawniona po raz pierwszy. Żył 100 tys. lat temu

Twarz starożytnego przodka ujawniona po raz pierwszy. Żył 100 tys. lat temu

Twarz starożytnego przodka ujawniona po raz pierwszy. Żył 100 tys. lat temu
Źródło zdjęć: © East News | Maayan Harel/Hebrew University o/Ferrari Press/East News
Karolina Modzelewska
23.09.2019 12:45, aktualizacja: 23.09.2019 12:59

Denisovanie żyli obok współczesnych ludzi i neandertalczyków na terenie Eurazji, ale do tej pory ich wygląd pozostawał tajemnicą. Naukowcy w końcu odtworzyli ich wygląd, co stanowi niemały przełom w badaniu naszych przodków.

Naukowcy pobrali próbki DNA z "Pinky" - różowej kości Denisovana znalezionej w syberyjskiej jaskini w 2008 roku. Na ich podstawie odtworzyli jego cechy anatomiczne. Pozwoliło to ustalić, że 56 cech różni Denisovana od neandertalczyków i współczesnych ludzi, w tym 34 z nich dotyczy samej czaszki.

Liczne różnice, ale i podobieństwa

- Spodziewaliśmy się, że Denisovanie będą pod wieloma względami podobni do neandertalczyków, ponieważ są im genetycznie bliżsi – powiedział jeden z autorów badania David Gokhman, doktor nauk biologicznych na Uniwersytecie Stanforda.

- Wiele cech, które zrekonstruowaliśmy wskazuje na podobieństwa do neandertalczyków, np. szeroka miednica, krótkie czoło, ale w niektórych obszarach istnieją zdecydowane różnice – dodał Gokhman.

Naukowcy odkryli m.in., że Denisovanie prawdopodobnie mieli szerszą czaszkę i dłuższą szczękę niż neandertalczycy i współcześni ludzie.

Pozyskane dane wykorzystano do stworzenia portretu dziewczyny o ciemnych włosach, przenikliwych oczach i twarzy, która wydaje się nieco szersza niż twarz współczesnego człowieka.

Obraz
© East News | Maayan Harel/Hebrew University o/Ferrari Press/East News

"Pinky" należała do młodej dziewczynki

W trakcie badań Gokhman i jego współpracownicy przeanalizowali sekwencje DNA i wzorce aktywności genów. Stwierdzili także, że kość należała do 13-letniej dziewczynki.

- W ewolucji wiadomo, że wiele różnic między blisko spokrewnionymi grupami w anatomii, morfologii i fizjologii przypisuje się zmianom wzorców aktywności genów, a nie koniecznie zmianom sekwencji DNA – podkreślił współtwórca badania Liran Carmel, biolog z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

- Chcieliśmy zidentyfikować różnice w aktywności genów między odmiennymi grupami ludzi, a następnie zrozumieć, w jaki sposób te różnice wpływają na anatomię – dodał.

Zdaniem naukowców badanie cech Denisovana dostarcza wiedzy na temat adaptacji człowieka, ograniczeń ewolucyjnych, rozwoju, interakcji pomiędzy genami a środowiskiem oraz dynamiki chorób. W bardziej ogólnym ujęciu stanowi krok w kierunku dokładniejszego wnioskowania o anatomii danej osoby na podstawie jej DNA.

Źródło: EurekAlert, ScienceAlert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)