"iPhone sprzed 2137 lat". Niesamowite znalezisko archeologiczne w Rosji

"iPhone sprzed 2137 lat". Niesamowite znalezisko archeologiczne w Rosji
Źródło zdjęć: © HMC RAS ​​/ Pavel Leus
Arkadiusz Stando

17.09.2019 06:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oczywiście to nie jest smartfon. To klamra od pasa odkryta przez archeologów przypominająca etui do telefonu, jeśli nie samo urządzenie. Zarówno jej kształt, jak i rozmiar są niespodziewanie bliskie rozmiarom naszych dzisiejszych urządzeń mobilnych.

Szkielet należący do kobiety oraz jej ozdobną klamrę do paska znaleziono w Rosji. Odkryto ją na terenie wykopalisk archeologicznych, zwanych "Rosyjską Atlantydą". To miejsce na terytorium Republiki Tuwy (Rosja), które tylko przez kilka tygodni w roku nie jest całkowicie pokryte wodą. Na ślady tego niesamowitego znaleziska natrafił Pavel Leus.

Starożytny iPhone - tak określili odkrycie sami archeolodzy

Archeolodzy żartobliwie nazwali starożytną kobietę "Natasza", a jej ozdobę określono jako "iPhone". Nieprzypadkowo. Czarna klamra o kształcie bliskim prostopadłościanu mierzy około 18 cm długości i około 9 cm szerokości. Została wykonana z drewna sprasowanego pod ciśnieniem oraz ozdobiona małymi koralikami z masy perłowej, karneolu i turkusu.

Pas, do którego przyłączona była klamra, był ozdobiony charakterystycznymi chińskimi monetami wuzhu (poniżej na zdjęciu). Dzięki nim, naukowcy byli w stanie ustalić konkretną datę stworzenia klamry. Na podstawie wieku monet uważają, że ma 2137 lat.

Odkrycia dokonano w 2016 roku, jednak archeolodzy dopiero teraz dokonali pełnego opisu swoich wykopalisk. "Pogrzeb Nataszy z iPhone'em z Xiongnu pozostaje jednym z najbardziej interesujących w tym miejscu pochówku" - czytamy w publikacji podsumowującej wyniki kilku lat prac archeologicznych na miejscu pochówku Ala-Tey.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)