Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy

Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy

Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy
Źródło zdjęć: © PC World
23.04.2010 10:00, aktualizacja: 23.04.2010 12:49

Niewłaściwa konfiguracja niektórych aplikacji, w tym klientów peer-to-peer, powoduje nadmierne zużycie mechaniki dysku twardego i może doprowadzić do utraty danych. Przedstawiamy szereg porad jak szybko i poprawnie skonfigurować aplikacje by nie przeciążały dysku twardego oraz jak łatwo diagnozować i naprawiać dyski twarde

Niewłaściwa konfiguracja niektórych aplikacji, w tym klientów peer-to-peer, powoduje nadmierne zużycie mechaniki dysku twardego i może doprowadzić do utraty danych. Przedstawiamy szereg porad jak szybko i poprawnie skonfigurować aplikacje, by nie przeciążały dysku twardego oraz jak łatwo diagnozować i naprawiać dyski twarde.

Twardy dysk to urządzenie, które nie zmieniło się wiele w ciągu ostatnich lat. W jego wnętrzu kryje się prosta ale mało wytrzymała konstrukcja. Elementy mechaniczne, szczególnie talerze, źle znoszą wstrząsy i wysokie temperatury. Dlatego każdy użytkownik powinien wiedzieć jak zminimalizować ryzyko awarii dysku, nauczyć się zapobiegać błędom, diagnozować je, i o ile to możliwe, usuwać. Przecież twardy dysk zawiera to co najcenniejsze w komputerze - Twoje dane.

Obraz
© (fot. PC World)

W tekście Twardy dysk: instalacja i chłodzenie analizowaliśmy z kolei odpowiednią konfigurację nośnika, jego podział na partycje minimalizującym ryzyko awarii oraz optymalne ustawienia systemu.

Wpływ na działanie urządzenia mają także zainstalowane programy. Mogą one uratować dysk, jak również przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa jego awarii. Przedstawimy porady, które pozwolą Ci uniknąć wszelkich problemów z dyskiem, które mogłyby wyniknąć z niewłaściwego wykorzystania aplikacji.

p2p - cichy zabójca dysku

Dysk będzie się mniej zużywał po odpowiedniej instalacji i konfiguracji programów. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja aplikacji na partycji innej niż systemowa. Warto tu jednak uważać, bo na przykład foldery tymczasowe (robocze) aplikacji pozostają zwykle w folderze użytkownika na partycji systemowej.

Szczególną uwagę należy tu zwrócić na programy p2p, które można określić cichymi zabójcami dysków. Każda z takich aplikacji zapisuje na nośnik niewielkie porcje danych w bardzo krótkich odstępach czasu. Takie rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia fragmentacji i zużycia dysku, który jest niepotrzebnie narażony na dodatkowe obciążenie. Zmniejsza też jego osiągi. By rozwiązać ten problem zaleca się konfigurowanie klientów p2. w ten sposób, by zapisywały dane na innym dysku niż systemowy. Dobrym rozwiązaniem jest tu szybki pendrive lub drugi dysk fizyczny.

Obraz
© (fot. PC World)

Zobacz, jak zmienić ustawienia jednych z najpopularniejszych programów p2p - uTorrenta i eMule:

  1. Uruchom uTorrent i wciśnij kombinację [Ctrl]+[P]. Przejdź do karty Katalogi. Wskaż folder lub wpisz ścieżkę docelową do katalogu, w którym będą zapisywane pobierane pliki. Zaakceptuj zmiany.
  1. Po uruchomieniu eMule natomiast, kliknij przycisk Ustawienia. Przejdź do karty Foldery i zdefiniuj lokalizację pobranych i tymczasowych plików.

Jak diagnozować i naprawiać dyski?

Jeśli Windows zachowuje się niestabilnie, a programy lub system sygnalizują błędy, trzeba sprawdzić kondycję twardego dysku. Najlepszym rozwiązaniem są tu aplikacje obsługujące technologię S.M.A.R.T (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).

Gdy wzrasta prawdopodobieństwo awarii, S.M.A.R.T. zaalarmuje system operacyjny i użytkownika. Technologia ta sprawdza się w około 3. - 40 procentach przypadków. Obsługę S.M.A.R.T. należy włączyć w BIOS-ie płyty głównej. Odpowiednia opcja oznaczona jest najczęściej jako HDD S.M.A.R.T. Capability - należy ustawić ją na Enabled.

Po uruchomieniu systemu operacyjnego, stan dysków twardych można zweryfikować za pomocą aplikacji CrystalDiscInfo, która poinformuje Cię o temperaturze podzespołów (temperatura dysku twardego nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza). CrystalDiscInfo dodatkowo wyświetli również status nośnika. Jeśli okaże się, że nośnik jest w kiepskim stanie, niezwłocznie zrób kopię zapasową swoich danych.

Dysk należy regularnie skanować i usuwać błędy z jego systemu plików. Wystarczy do tego celu wbudowane w system operacyjny narzędzie Scandisk.

  1. Otwórz okno właściwości partycji, przejdź na kartę Narzędzia i wybierz przycisk Sprawdź w sekcji Sprawdzanie błędów.
  1. Zacznij od trybu Standardowego. Jeśli ewentualne błędy nie zostaną usunięte wybierz tryb Gruntowny.
  1. Zaznacz Automatycznie napraw błędy systemu plików. Z opcji Skanuj dysk i spróbuj odzyskać uszkodzone sektory skorzystaj wtedy, gdy spodziewasz się fizycznych uszkodzeń nośnika. Pamiętaj jednak, ze ten tryb skanowania może potrwać dość długo. Kliknij Rozpocznij.
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)