Turboładowanie akumulatorów - 10 sekund i komórka naładowana

Turboładowanie akumulatorów - 10 sekund i komórka naładowana

Turboładowanie akumulatorów - 10 sekund i komórka naładowana
13.03.2009 11:28, aktualizacja: 13.03.2009 13:08

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali materiał na elektrody dla akumulatorów litowo-jonowych, który pozwala na przekazywanie ładunku do dziesięciu razy szybciej niż w przypadku najnowocześniejszych akumulatorów.

Jak pisze w swoim wydaniu internetowym magazyn Technology Review, wynalazek został objęty licencją przez działającą przy instytucie MIT firmę A12. Systems. Jej prezes, Ric Fulop, twierdzi nawet, że substancja ta doskonale nadaje się na źródło energii dla broni laserowej. Jednak Fulop wyraźnie podkreślił, że A123 Systems nie prowadzi prac nad tego typu zastosowaniami.

Szczegóły dotyczące nowej technologii naukowcy pod kierunkiem Gerbranda Cedera prezentują w najnowszym numerze branżowego czasopisma "Nature". Opisaną substancję stanowią nanokulki wykonane z fosforanu litowo-żelazowego, które są pokryte cieniutką warstwą szkła litowo-fosforanowego. Uczeni szacują, że gęstość mocy baterii opartej na tym materiale wyniesie od 9. do 170 kW/kg – w przypadku najlepszych obecnie akumulatorów na bazie fosforanu litowo-żelazowego wartość ta sięga co najwyżej 4 kW/kg.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Zatem typowy komórkowy akumulator o pojemności zapewniającej jedną watogodzinę pracy dałoby się naładować (mając oczywiście do dyspozycji odpowiednią ładowarkę) w niespełna dziesięć sekund, a hybrydową baterię (15 kWh) w ciągu zaledwie pięciu minut. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych akumulatorów litowo-jonowych, także tutaj ceną będzie wysoka gęstość mocy przy minimalnej gęstości energii – tę uczeni oceniają dla realnych baterii na poziomie zaledwie 25 Wh/kg. Pod tym względem najlepsze akumulatory osiągają 200 Wh/kg.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)