Tryb wakacyjny w lodówce - pamiętaj o nim przed wyjazdem!

Tryb wakacyjny w lodówce - pamiętaj o nim przed wyjazdem!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

14.06.2013 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliża się lato, a wraz z nim okres letnich wyjazdów na wczasy. W tym czasie zostawiamy puste mieszkania, często wyłączając z prądu wszelkie urządzenia elektryczne. Czy to na pewno zawsze dobre rozwiązanie?

W przypadku lodówek - nie do końca. Po pierwsze, zostawiona bez zasilania chłodziarko-zamrażarka po powrocie przywita nas nieprzyjemnym zapachem, ryzykujemy też, że w komorze chłodzącej zalegnie się pleśń. Po drugie - jeśli chcemy odłączyć zasilanie w lodówce, najpierw musimy pozbyć się z jej wnętrza wszystkich produktów. W większości polskich domów zamrażalnik wypełniony jest mrożonkami, które w tym wypadku uległyby zepsuciu.

Z tego powodu wielu użytkowników postanawia zostawić lodówkę podłączoną do prądu na czas swojej nieobecności. To jednak wiąże się ze standardowym zużyciem energii przez praktycznie nieużywane urządzenie, co jest niepotrzebnym wydatkiem.

Rozwiązanie - tryb wakacyjny
Trzecią opcją jest zastosowanie trybu wakacyjnego. Stanowi on logiczny kompromis pomiędzy dwoma pierwszymi rozwiązaniami - utrzymuje podstawowe funkcjonalności urządzenia, ale przy tym znacznie obniża zużycie energii. W praktyce polega on na tym, że lodówka w trybie wakacyjnym utrzymuje działanie zamrażalnika w standardowej temperaturze, pozwalając na dalsze przechowywanie w nim produktów silnie zmrożonych, natomiast temperatura chłodziarki jest o kilka stopni podwyższona.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest obniżenie zużycia prądu przez urządzenie o 30-5. procent, co będzie miało widoczny wpływ na wysokość rachunku za prąd. Dodatkowo, lodówka jest gotowa do rozpoczęcia pracy w standardowym trybie od razu po naszym powrocie, a w jej wnętrzu nie powstanie pleśń i nieprzyjemny zapach.

Czy moja lodówka ma tryb wakacyjny?
Jak sprawdzić, czy twoja lodówka wyposażona jest w tryb wakacyjny? Jeśli na panelu sterowania nie jest ta opcja opisana słownie, zwróć uwagę, czy któraś ze znajdujących się na nim ikonek nie jest oznaczona obrazkiem walizki, palmy, samolotu czy innego, kojarzącego się z wakacjami symbolu. Jeśli masz problem z jego znalezieniem, zajrzyj do instrukcji.

Obraz
© Tryb wakacyjny powinien być dobrze widoczny na panelu sterowania (fot. Thinkstockphotos)

Należy również pamiętać, że lodówka pracująca w trybie wakacyjnym pracować musi przy zamkniętych drzwiach, a co więcej - wiele modeli automatycznie wyłącza tryb wakacyjny po jednokrotnym otwarciu drzwiczek. Warto więc pamiętać, aby włączyć tą opcję przed samym wyjściem z domu.

PS, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)