Trwa Sympozjum Świata Telekomunikacji

Trwa Sympozjum Świata Telekomunikacji

Trwa Sympozjum Świata Telekomunikacji
Źródło zdjęć: © Intel
02.04.2008 13:58, aktualizacja: 02.04.2008 15:19

Dziś i jutro w Warszawie odbywa się VIII Sympozjum Świata Telekomunikacji. Gościem honorowym sympozjum będzie Paul S. Otellini, prezes Intela i jednocześnie członek zarządu Google (jego wystąpienie planowane jest na czwartek).

Dziś i jutro w Warszawie odbywa się VIII Sympozjum Świata Telekomunikacji. Gościem honorowym sympozjum będzie Paul S. Otellini, prezes Intela i jednocześnie członek zarządu Google (jego wystąpienie planowane jest na czwartek). Honorowy patronat objęli wicepremier Waldemar Pawlak, oraz Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Tegoroczna edycja poświęcona jest głównie polityce telekomunikacyjnej i rozwojowi mediów cyfrowych. Podejmowane będą m.in. takie tematy, jak kwestia cyfryzacji mediów i związane z nią pytanie, czy infrastruktura telekomunikacyjna jest barierą do rozwoju mediów cyfrowych. Dlatego oprócz do operatorów telekomunikacyjnych, czy dostawców usług internetowych sympozjum kierowane jest również do grup medialnych i nadawców telewizyjnych.

Obraz
© (fot. UKE)

Anna Streżyńska przedstawiając zarysy strategii rozwoju rynku na lata 2008-201. (jej pełna wersja pojawi się w najbliższy piątek na stronie internetowej UKE) powiedziała, że zgodnie z jej przewidywaniami telefonia komórkowa w dalszym ciągu będzie zdobywała popularność kosztem telefonii stacjonarnej. W 2010 r. ok. 10 proc. rynku będzie pod kontrolą operatorów wirtualnych (MVNO). Anna Streżyńska ogłaszanie planów startu jako MVNO nazwała „modnym”, bo takie deklarację mogą dawać sygnał potencjalnym inwestorom o planach rozwoju. W dalszym ciągu będą spadać ceny za połączenia, choć tu nie przewiduje interwencji Regulatora. Jej zdaniem do tej pory rynek radził sobie z tym sam i nie ma powodu, aby to zmieniać. W przypadku telefonii stacjonarnej przewiduje, że za 2 lata 30 proc. abonentów korzystać będzie z usług tzw. operatorów alternatywnych. Coraz większą popularnością cieszyć się będą zestawy pakietowe. Dzięki uproszczeniu procedur wzrośnie też popularność przenoszenia numerów – w przypadku telefonii
stacjonarnej proces ma trwać do 10 dni, a komórkowej do trzech.

Szefowa UKE podkreśliła, że w ani jednym z krajów z bogato rozwiniętą infrastrukturą telekomunikacyjną (jako przykłady podała Anglię i Francję) nie udało się doprowadzić do stanu obecnego wyłącznie siłami rynkowymi. Dlatego liczy na współpracę ze stroną rządową i samorządową w tej sprawie.

Sponsorem sympozjum została Telekomunikacja Polska, jednym z patronów medialnych Wirtualna Polska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)