Trwa budowa największego superkomputera w Polsce

Trwa budowa największego superkomputera w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.01.2014 08:32, aktual.: 27.01.2014 10:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Centrum Informatycznym Świerk przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych trwa
montaż pierwszych elementów najsilniejszego w Polsce superkomputera. Głównym zadaniem CIŚ ma być
wsparcie obliczeniowe dla polskiej energetyki, zwłaszcza jądrowej.

Główna serwerownia jest już gotowa, w szafach trwa montaż 36. najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów, 23 TB pamięci RAM oraz 72 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności i podwyższonej odporności na błędy.

- _ To niemal połowa sprzętu, który zgodnie z umową dostarczy nam wykonawca. Już ta część systemów komputerowych pozwoli nam pięciokrotnie zwiększyć dostępne moce, co z kolei umożliwi m.in. testowanie opracowywanych przez nas modeli obliczeniowych w znacznie większej skali _ - powiedział PAP szef Działu Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ Adam Padee.

Kolejnym etapem prac będzie podłączenie nowego sprzętu do już pracującego w Świerku klastra obliczeniowego i konfiguracja połączeń sieciowych.

Jak dodał Padee nowa infrastruktura powinna zostać uruchomiona w ciągu 2-3 tygodni. - _ Teoretyczna wydajność naszych zasobów wzrośnie wówczas z 17 do 100 teraflopów (bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) _ - zaznaczył.

Docelowo główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 50. teraflopów. Dzięki temu CIŚ znajdzie się w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie.

Ośrodek ma mieć pionierski system chłodzenia komputerów ciepłą wodą, który jest prosty, mało awaryjny i daje skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer.

Cały projekt CIŚ ma mieć wartość prawie 10. mln zł, w 85 proc. pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15 proc. dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)