Transformersi I wojny światowej - zbroja, z której można zrobić miniaturowy bunkier

Transformersi I wojny światowej - zbroja, z której można zrobić miniaturowy bunkier06.09.2016 18:39
Transformersi I wojny światowej - zbroja, z której można zrobić miniaturowy bunkier
Źródło zdjęć: © Soviet Gun Archives | Soviet Gun Archives

Zbroja wydaje się na dziś absolutnym przeżytkiem. Elementem ochronnym, z którego korzystali rycerze w trakcie średniowiecznych potyczek. Tymczasem nic bardziej mylnego. Jeszcze 100 lat temu, w czasie I Wojny Światowej, austriacka armia wyposażała swoich żołnierzy w specyficzny wielofunkcyjny napierśnik.

Zdjęcie powyżej zostało zrobione w 1918 roku, przedstawia austriackiego żołnierza. Wydawać się może, że w czasie I wojny światowej zbroje dawno wyszły już z użytku. Powyższe zdjęcie udowadnia, że to nieprawda. W XX wieku jeszcze sporo państw prowadziło eksperymenty z produkcją zbroi, choć trzeba przyznać, że tego typu pancerze nie były na powszechnym wyposażeniu armii.

Austriacy eksperymentowali z napierśnikiem-transformerem. Noszony na ciele miał typowe zadanie zbroi - ochronić osobę w środku. Ale równie dobrze można go było zdjąć i przekształcić go w przenośny bunkier.

288755137537980563
Źródło zdjęć: © (fot. Soviet Gun Archives)

Wystarczyło go rozłożyć i można było chować się np. przed ostrzałem artyleryjskim. Problem był tylko taki, że schron chronił skutecznie tylko z jednej strony. Żołnierz w takiej zbroi musiał więc uważać na swoje tyły.

288755137538111635
Źródło zdjęć: © (fot. Soviet Gun Archives)

W archiwach nie zachowały się niestety zapisy, czy zbroja ta trafiła na pole bitwy, czy była po prostu eksperymentem przemysłu zbrojeniowego tamtych czasów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)