"Tragiczny wypadek w centrum, dwie osoby nie żyją. 2013.09.23"

"Tragiczny wypadek w centrum, dwie osoby nie żyją. 2013.09.23"

"Tragiczny wypadek w centrum, dwie osoby nie żyją. 2013.09.23"
Źródło zdjęć: © WP.PL
23.09.2013 11:06, aktualizacja: 23.09.2013 14:58

Też dałeś się nabrać? Pod żadnym pozorem tego nie klikaj!

Internet zalewa nowa fala scamu. Zjawisko to dotyczy oszustw polegających na wzbudzeniu u ofiary zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy czy innych dóbr. Przestępcy wykorzystują przy tym rozmaite cechy charakteru, zarówno pozytywne, jak i negatywne, np. pychę i chciwość, empatię czy altruizm. Do tej pory najczęstszą formą scamu była korespondencja prowadzona w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Przestępcy wykorzystywali również strony internetowe, gry sieciowe, programy oraz serwisy aukcyjne, na których dopuszczali się tego procederu. Teraz wykorzystują również naiwność i liczą, że niczego niespodziewająca się ofiara kliknie w wiadomość o makabrycznym wypadku.

Na Facebooku zaczęły pojawiać się posty zatytułowane „Tragiczny wypadek w centrum, dwie osoby nie żyją”. Do nagłówka dołączone jest makabryczne zdjęcie z miejsca zdarzenia.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Jeśli zdecydujemy się kliknąć na ten post, zostaniemy przeniesieni do strony wIadomoscI.pl (zwróć uwagę na pisownię), na której zostaje automatycznie wygenerowany fałszywy materiał wideo.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Jeśli zdecydujemy się go odtworzyć, na otrzymamy komunikat o rzekomym braku kodeka. Aby odtworzyć film jesteśmy proszeni o zainstalowanie pliku uri-decoder.exe, w którym dwa popularne programy antywirusowe wykrywają zagrożenia o nazwie _ WS.Reputation.1 _ oraz _ TROJ_GEN.F47V0304 _.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Przestępcy przygotowali również drugą wersję swojej pułapki na naiwniaków. Jeśli zdecydujemy się na odtworzenie filmu z wypadku, otrzymamy komunikat o przeciążeniu serwerów i konieczności przeprowadzenia weryfikacji. W komunikacie zostaniemy poproszeni o podanie numeru telefonu komórkowego. Gdy to zrobimy, zapiszemy się do płatnej subskrypcji –. na nasz numer będą przysyłane płatne SMS-y. Każda taka wiadomość uszczupli naszą kieszeń o 2,46 zł.

Obraz
© (fot. WP.PL)

W sieci można się natknąć także na inne działanie tej grupy oszustów, którzy próbują naciągnąć naiwnych internautów kusząc ich darmowymi doładowaniami pre-paid czy możliwością obejrzenia filmu „Drogówka”.

Warto zwrócić uwagę, że fałszywe wiadomości mogą pojawić się w serwisach społecznościach udostępnianych na profilach naszych znajomych. Ich konta mogą być bez ich wiedzy wykorzystywane przez oszustów do przestępstw, dlatego jeśli zauważymy taką sytuację, najlepiej jak najszybciej powiadomić ich o tym fakcie.

Źródło: Niebezpiecznik, SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (232)