Toshiba opóźnia premierę ładowarek zasilanych ogniwami z metanolem
Problemy z pozyskaniem części komponentów sprawiły, że Toshiba wbrew składanym wcześniej deklaracjom nie rozpocznie w marcu bieżącego roku sprzedaży ładowarek wykorzystujących ogniwa z metanolem.
W artykule Toshiba: baterie na alkokol już w marcu - informowaliśmy, że Toshiba ma zamiar wprowadzić do sprzedaży zestawy ogniw DMFC (Direct Methanol Fuel Cell), wykorzystujących metanol. Ich komercyjna premiera była wielokrotnie przekładana. W styczniu Atsutoshi Nishida, prezes Toshiby, zadeklarował że produkt trafi na rynek do końca marca 200. roku. Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom termin ten nie zostanie dotrzymany.
Firma poinformowała, że ma problemy z pozyskaniem części komponentów, w związku z czym rozpoczęcie sprzedaży ogniw nastąpi później niż to pierwotnie planowano. Toshiba nie wskazała, jakie komponenty są źródłem kłopotów, które mogą przesunąć premierę nawet o kilka miesięcy. Wyrażono jedynie nadzieję, że opóźnienie nie zmieni harmonogramu prac nad ogniwami przeznaczonymi do montażu w telefonach komórkowych i notebookach.
DMFC to technologia, która może znacząco wpłynąć na rozwiązanie problemów w zakresie zasilania urządzeń przenośnych. W nowym rodzaju ogniw energia elektryczna jest wytwarzana w wyniku reakcji metanolu, wody i powietrza. Efektem ubocznym tego procesu są niewielkie ilości pary wodnej i dwutlenku węgla, dlatego ogniwa DMFC są postrzegane jako zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne baterie. Ich istotnym atutem jest także możliwość łatwego i szybkiego napełnienia poprzez wymianę pojemnika z metanolem.
Pierwszym krokiem do komercyjnego upowszechnienia tej technologii ma być wprowadzenie na rynek ładowarek zasilanych ogniwami z metanolem. Na dalszym etapie ogniwa trafią również do telefonów komórkowych i notebooków. Toshiba zakłada, że roczne przychody ze sprzedaży ogniw DMFC osiągną do 2015 roku poziom 1 miliarda USD.