Torba czy plecak na laptopa? Sposób na bezpieczny transport komputera
Najważniejszą cechą laptopów jest oczywiście ich mobilność. Niezależnie od rozmiaru, komputer można zabrać ze sobą i korzystać z niego w dowolnym miejscu. Dzięki temu możesz mieć cały świat w zasięgu ręki. Jak zapewnić mu bezpieczeństwo?
03.12.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:21
Dobre nawyki
Zanim przejdziemy do pomocy w dokonaniu wyboru pomiędzy torbą, etui oraz plecakiem, to najpierw wspomnimy o czynnościach, które należy wykonać przed schowaniem komputera oraz podczas transportu. O bezpieczeństwo sprzętu należy zadbać już podczas kończenia pracy. Po zamknięciu pokrywy odczekajcie pół minuty, zanim schowacie komputer. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie przejdzie w stan uśpienia. Mając klasyczny twardy dysk, najlepiej całkowicie wyłączyć komputer. Włożenie go wtedy do pokrowca może skończyć się przegrzaniem. Dobrym pomysłem będzie również szybkie odkurzenie klawiatury i ekranu, żeby drobinki kurzu i innych zanieczyszczeń nie dostawały się do wnętrza obudowy podczas transportu. Na koniec należy sprawdzić, czy wszystkie akcesoria zostały poprawnie odłączone.
Jeżeli już laptop jest spakowany, to trzeba go odpowiednio przetransportować. Torba lub plecak powinny być przewożone w pozycji pionowej, ponieważ zmniejsza to drgania. Jeżeli komputer posiada czytnik płyt, to warto zadbać, by znalazł się on na górze. Laser i ogólny mechanizm są bardzo czułe, dlatego nie powinno się narażać ich na pierwszy kontakt z powierzchnią, na której postawicie torbę. Szczególnej uwagi wymagają także starsze typy komputerów, wyposażone w dyski talerzowe. Wszelkiego rodzaju nagłe uderzenia mogą skrócić ich żywot, a nawet je trwale uszkodzić. Podobnie sprawa ma się w przypadku dysków talerzowych, choć te spotyka się coraz rzadziej. Dyski SSD nie są aż tak podatne na czynniki zewnętrzne, gdyś nie mają żadnych mechanizmów.
Etui
To najprostszy i najtańszy środek do transportu laptopa. Warto go wykorzystać, jeśli chcecie użyć walizki lub uniwersalnego plecaka, który nie posiada dedykowanej przegrody. Z reguły producenci używają dodatkowej pianki, która ma zamortyzować wstrząsy i zredukować nacisk innych przedmiotów na komputer. Niektóre modele są wyposażone w rączkę, pasek, czy dodatkową kieszonkę służącą na przykład do schowania ładowarki.
Torba
Tu wachlarz możliwości jest większy, ponieważ torby dedykowane do transportu komputerów są odpowiednio zaprojektowane i przemyślane. Często mają osobne kieszenie na ładowarkę, mysz oraz na drobiazgi takie jak pendrive, dysk zewnętrzny czy powerbank. Można je łatwo dopasować pod kątem stylu ubierania się. Jeżeli laptop jest używany w pracy, a wy chodzicie w garniturze, to można postawić na eleganckie skórzane torby. W przypadku produktów bardziej casualowych skóra również jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewnia większą trwałość niż poliester. Niektórzy producenci stosują sprytne rozwiązania na przykład w postaci paska do wsunięcia na uchwyt walizki.
Plecak
Tu wydawałoby się, nie ma wielkiej filozofii, ale nadal producenci potrafią zaskoczyć. Oczywiście do plecaka spakujemy znacznie więcej niż tylko komputer, ponieważ można zmieścić do niego inne przedmioty lub na przykład odzież, skarpetki i bieliznę, jeśli wybieramy się gdzieś tylko na jedną lub dwie noce. Koła na nowo wymyślić się nie da, ale można je usprawnić. Jeżeli chcecie naładować telefon w locie, to w niektórych plecaków są porty USB, gdzie jeden koniec podłączamy do smartfona, a drugi - do powerbanku. Zdarzają się kieszenie na smartfon umieszczone w szelkach, wyjścia na słuchawki, dzięki czemu telefon można schować do kieszeni, zdarzają się także modele z kółkami i uchwytami.