Top 10 lodówek do 1500 złotych
13.03.2013 14:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lodówka to niezbędne wyposażenie każdego mieszkania. Kiedy nadchodzi moment zakupu klient staje przed trudnym wyborem odpowiedniego modelu z bogatej oferty rynkowej. Większość producentów oferuje przynajmniej kilka chłodziarko-zamrażarek, różniących się nie tylko gabarytami i cenami, ale także zastosowanymi technologiami oraz parametrami, wśród których naprawdę łatwo się pogubić. Zebraliśmy modele z dostępnej w polskich sklepach oferty producentów i porównaliśmy ich charakterystyczne cechy, abyś łatwo mógł dokonać odpowiedniego wyboru.
Lodówka to niezbędne wyposażenie każdego mieszkania. Kiedy nadchodzi moment zakupu, klient staje przed trudnym wyborem odpowiedniego modelu z bogatej oferty rynkowej. Większość producentów oferuje przynajmniej kilka chłodziarko-zamrażarek, różniących się nie tylko gabarytami i cenami, ale także zastosowanymi technologiami oraz parametrami, wśród których naprawdę łatwo się pogubić. Zebraliśmy modele z dostępnej w polskich sklepach oferty producentów i porównaliśmy ich charakterystyczne cechy.
10. Liebherr CTsl 2441 Comfort
Urządzenie marki Liebherr jest najmniejszą lodówką w prezentowanym zestawieniu. Na łączną pojemność 235 litrów składa się 183-litrowa chłodziarka oraz umieszczony powyżej, 52-litrowy zamrażalnik. Komora chłodziarki rozmrażana jest automatycznie, natomiast zamrażalnik odszraniać musimy manualnie. Lodówka działa w oszczędnej klasie energetycznej A+, zapewniając roczne zużycie prądu na poziomie 244 kWh przy standardowym użytkowaniu. Obudowa omawianego modelu wykończona jest w kolorze srebrnym.
9. Electrolux ENB 34633W
Lodówka Electrolux oferuje łączną pojemność 323 litrów, co w zupełności wystarczy nawet dużej rodzinie. Urządzenie pracuje w klasie energetycznej A+, a roczne zużycie prądu nie powinno przekraczać 299 kWh. Producent zastosował w urządzeniu system FreshFrostFree, utrzymujący wilgotność odpowiednią do przechowywania produktów spożywczych. Dodatkowo lodówka wyposażona jest w komorę zerową (Fresh Zone), w której utrzymywana jest temperatura tuż powyżej zera, dzięki czemu idealnie nadaje się do przechowywania np. mięsa i ryb. Urządzenie sterowane jest mechanicznie.
7/8. Amica FK356.6DFZV / Beko CN 236220
Na pozycji 7 w naszym rankingu ex aequo znalazły się sterowane elektronicznie modele marki Amica oraz Beko. Obie chłodziarko-zamrażarki są identyczne pod względem parametrów – posiadają pojemność łączną 312 litrów i charakteryzują się klasą energetyczną A+, zapewniającą zużycie energii na poziomie 341 kWh/rok. Zastosowana w nich technologia No-Frost dba o utrzymywanie odpowiedniej temperatury w zamrażalniku, zapobiegając powstawaniu szronu - dzięki temu zapomnieć możemy o konieczności jego rozmrażania. Obie lodówki wyposażone zostały w powłokę antybakteryjną, zatrzymującą rozwój mikroorganizmów we wnętrzu komory chłodziarki. Zarówno Amica FK356.6DFZV jak i Beko CN 236220 posiadają tak zwaną „komorę zero”, w której panuje temperatura tuż powyżej punktu zamrażania – służy ona do przechowywania świeżego mięsa i ryb. Z kolei funkcja szybkiego zamrażania przydać się może kiedy chcemy szybko obniżyć temperaturę danego produktu – po jej osiągnięciu funkcja automatycznie się wyłącza. Nie ma większych różnic pomiędzy
tymi dwoma modelami lodówek, również w kwestii cenowej, tak więc przy wyborze decydującą rolę mieć będzie osobista opinia o marce.
6. Indesit PBAA 34 VX
Indesit PBAA 34 VX to największa lodówka w naszym zestawieniu. Jej łączna pojemność netto wynosi aż 365 litrów – a składa się na nią 260-litrowa komora chłodziarki oraz ponad stulitrowy zamrażalnik. Pomimo dużych gabarytów lodówka nie jest bardziej ‘prądożerna’ niż jej mniejsi konkurenci – również działa w klasie energetycznej A+, zużywając 314 kWh na rok. Dodatkowe oszczędności gwarantować ma funkcja „Eco”, która pozwala dostosować optymalną temperaturę do faktycznie używanej powierzchni zamrażarki. Z kolei funkcja „Holiday” przyda się podczas dłuższych wyjazdów – utrzymuje ona temperaturę na poziomie 12 stopni przy minimalnym zużyciu energii, co pozwala uniknąć przykrego zapachu jaki pojawić by się mógł w trakcie długotrwałego odłączenia sprzętu od prądu. Minusem tego modelu jest brak funkcji No-Frost i automatycznego odszraniania zamrażalnika.
4/5. Bosch KGV 36VW30E / Siemens KG 36VVL31E
Kolejny „remis” w naszym rankingu. Tak samo jak w przypadku urządzeń z miejsca siódmego, także omawiane produkty marek Bosch i Siemens, należących do koncernu BSH GmbH, nie różnią się parametrami. Chłodziarki i zamrażalniki obu modeli oferują kolejno 215 i 94 litry pojemności. Komory chłodziarek wyposażone zostały w szufladę „Big Box”, ułatwiającą przechowywanie produktów o dużych gabarytach, oraz wysuwaną na rolkach szufladę „Crisper Box”, w której panują warunki idealne do przechowywania owoców i warzyw. Urządzenia sterowane są elektronicznie dzięki panelowi LED.
Zamiast „No Frost”, lodówki korzystają z technologii „Low Frost”, która dba o to żeby na ściankach zamrażalnika osadzało się o 80% mniej szronu. Dzięki temu będziemy musieli rozmrażać zamrażalnik 5 razy rzadziej niż w przypadku urządzeń nie wyposażonych w taką funkcję. Obie lodówki charakteryzują się najniższym w zestawieniu zużyciem energii – ich klasa energetyczna sklasyfikowana została jako A++, a ich roczny pobór prądu przy standardowym użytkowaniu nie powinien przekraczać 227 kWh. Ta wysoka energooszczędność zapewniła produktom Bosch i Siemens czwarte miejsce w naszym rankingu.
3. Candy CKNE 365
Candy CKNE 365 korzysta z systemu „No Frost” do radzenia sobie ze szronem zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce. Dzięki temu lodówka w ogóle nie wymaga rozmrażania, a brak szronu ułatwia utrzymanie lodówki w czystości – właśnie ta wygoda zapewniła lodówce Candy wysokie, 3. miejsce w naszym rankingu. Urządzenie działa w klasie energetycznej A+, gwarantując zużycie energii na poziomie 304 kWh/rok. Lodówka pracuje jednak stosunkowo głośno – 47 dB to wynik najwyższy w naszym zestawieniu. Również pojemność użytkowa urządzenia jest poniżej rankingowej średniej, jednak ta cecha to kwestia osobistych preferencji kupującego.
2. Mastercook LCL-918NFX
Drugie miejsce na podium zajmuje chłodziarko-zamrażarka marki Mastercook – również i ten model korzysta z technologii „No Frost”, uwalniając nas od konieczności rozmrażania. Wewnętrzne ściany 242-litrowej komory chłodziarki zabezpieczone zostały zawierającą jony srebra powłoką Biocare, chroniącą przed rozwojem grzybów i bakterii. 69-litrowy zamrażalnik posiada funkcję szybkiego zamrażania, która może się przydać kiedy szybko chcemy obniżyć temperaturę danego produktu. W przypadku dłuższego wyjazdu przydatna okaże się funkcja Holiday, po włączeniu której lodówka pracować będzie przy minimalnym zużyciu energii – z kolei w trakcie standardowej pracy lodówka zużywać będzie 292 kWh/rok, co plasuje ją w klasie energetycznej A+. Zdecydowanym plusem tego modelu jest to, że został wyposażony w dwa termostaty, umożliwiające niezależną kontrolę temperatury w komorach lodówki.
1. Whirlpool WBE 3352 A+NFCX
Lodówka ze sztandarowej linii Whirlpool „Szósty Zmysł”, do której należą urządzenia wyposażone w różnorakie funkcje automatyczne. W przypadku omawianej lodówki oznacza to system dbający o optymalną temperaturę i wilgotność w chłodziarce – specjalny algorytm na podstawie danych z czujników niezależnie reguluje pracę kompresora i wentylatora. Z kolei technologia „Multiflow” dodatkowo zapewnia równomierne krążenie powietrza we wnętrzu lodówki, dzięki czemu do każdej z półek dociera odpowiednia ilość chłodu. Łączna pojemność lodówki wynosi 320 l, a o odpowiednie oświetlenie jej wnętrza dba „Starlight” – system oświetlenia LEDowego. Urządzenie działa w klasie energetycznej A+ (310 kWh/rok), posiada filtr antybakteryjny, elektroniczne sterowanie, funkcję szybkiego chłodzenia oraz system „No Frost”. Rozbudowana automatyka i szeroki wachlarz zastosowanych technologii i funkcji zapewnił chłodziarko-zamrażarce Whirlpool pierwsze miejsce w naszym rankingu.
Zestawienie parametrów
Parametry techniczne omawianych urządzeń zebraliśmy w poniższej tabeli porównawczej. Kliknij aby powiększyć.