To tam powstają najbardziej zaawansowane chińskie okręty. Stocznia jest coraz większa

To tam powstają najbardziej zaawansowane chińskie okręty. Stocznia jest coraz większa
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
Adam Bednarek

21.12.2018 12:19, aktual.: 26.12.2018 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińska stocznia Jiangnan w Szanghaju istnieje już dziesięć lat. Jak podaje CNN, w ostatnim czasie doszło do znaczącej rozbudowy miejsca, w którym powstają nowoczesne chińskie okręty.

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że stocznia Jiangnan w Szanghaju zwiększyła swoją objętość o 64 proc. - pisze serwis rp.pl, powołując się na informacje opublikowane przez CNN. Analizą materiałów zajęło się Centrum na Rzecz Studiów Strategicznych (CSIS) z Waszyngtonu.

Z danych wynika, że najważniejsza chińska stocznia bardzo szybko się modernizuje. To w niej powstają najważniejsze i najbardziej rozwinięte chińskie okręty. Według ekspertów z CSIS chińska marynarka już ma większe możliwości niż "aktywna część floty US Navy".

Chiny stawiają nie tylko na okręty. Niedawno Chińczycy potwierdzili, że pracują nad nowym lotniskowcem trzeciej generacji. Ma być większy niż dotychczasowe, należące do Chin. Budowa również prowadzona jest w stoczni w Szanghaju.

Informacja o rozbudowie chińskiej kluczowej stoczni to nie jest jedyna zła wiadomość dla Amerykanów. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych padła ofiarą wielokrotnych ataków crackerskich ze strony Chin. Cyberprzestępcy wielokrotnie włamywali się na serwery US Navy w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Wśród wykradzionych przez chińczyków danych znalazły się między innymi raporty na temat konserwacji statków oraz pocisków przeciwokrętowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (237)