To działało jak prehistoryczne social media. Znaleziono dowód na wymianę wiedzy
Odkrycia w jaskiniach Robberg w Republice Południowej Afryki sugerują, że prehistoryczni ludzie z tych terenów dzielili się między sobą wiedzą i technikami wytwarzania narzędzi, także z mieszkańcami Namibii i Lesotho.
Archeolodzy badający jaskinie Robberg na południowym wybrzeżu Republiki Południowej Afryki (RPA) odkryli tysiące kamiennych narzędzi sprzed ok. 20 tys. lat. Analiza tych znalezisk wskazuje na wymianę wiedzy między społecznościami prehistorycznymi. „To ważny wgląd w to, jak ludzie żyli i polowali w tym regionie” – przekazała Sara Watson, główna autorka badania opublikowanego w naukowym czasopiśmie "Journal of Paleolithic Archaeology".
Ludzie z różnych społeczności dzielili się ze sobą pomysłami
Podczas ostatniej epoki lodowcowej, kiedy poziom mórz był niższy, jaskinie Robberg znajdowały się w pobliżu rozległych równin, gdzie polowano na duże zwierzęta. „Zamiast być tuż przy wodzie, te jaskinie były blisko otwartych równin z dużymi zwierzętami, jak antylopy” – wyjaśnia portalowi "SciTechDaily" Watson. W odpowiedzi na te warunki, ludzie rozwijali nowe narzędzia i broń.
Watson i jej zespół odkryli, że metody wytwarzania narzędzi w jaskiniach Robberg były podobne do tych z Namibii i Lesotho. „Jeśli widzimy specyficzne metody redukcji rdzenia w wielu miejscach, to jako archeolog wiem, że ci ludzie dzielili się pomysłami” – mówi Watson. To sugeruje, że starożytni ludzie utrzymywali szerokie kontakty i dzielili się wiedzą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dotarcie do jaskiń nie było łatwe
Podczas wykopalisk Watson i jej zespół musieli wspinać się ponad 20 metrów po klifie, aby dotrzeć do jaskini. „Używaliśmy małych narzędzi dentystycznych i mini łopatek, aby usunąć każdą warstwę osadu” – dodaje Watson. Wśród odkrytych narzędzi były małe, ostre ostrza oraz większe kawałki skał, z których te ostrza były odłupywane.
Badanie pokazuje, jak wiele jeszcze można się dowiedzieć o jaskiniach Robberg i ich dawnych mieszkańcach. „Mamy bardzo długą i bogatą historię jako gatunek, a ludzie żyjący w czasach ostatniej epoki lodowcowej byli bardzo podobni do nas” – podsumowuje Watson.