Też popełniasz ten błąd? Możesz doszczętnie zniszczyć komputer!
Zjawisko elektryczności statycznej jest jednym z pierwszych poznanych w dziedzinie elektryki. Mimo upływu lat oraz postępu w rozwoju nauki i techniki ten rodzaj elektryczności wymyka się często spod kontroli człowieka. Zjawisko to należy również do jednych z przyczyn uszkodzeń sprzętu elektronicznego.
Powstawaniu zjawiska elektryczności statycznej sprzyja powszechne stosowanie materiałów o dużej rezystywności. Jego wywołaniu sprzyjają wykładziny podłogowe, opakowania, przyspieszenie procesów technologicznych takich jak przewijanie folii z tworzyw sztucznych czy szlifowanie drewna, a nawet tworzenie sztucznych środowisk o nienaturalnie niskiej wilgotności powietrza, niezbędnych w przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Efekt ten wcale nie jest trudno wywołać, również w naszych domach. Przejdźcie się w skarpetkach po wykładzinie albo odpakujcie przesyłkę zawiniętą w folię stretchową - to wystarczy, aby wywołać ten nieprzyjemny i niebezpieczny w skutkach efekt.
Niebezpieczne skutki
Występowanie niekontrolowanych i nadmiernych ładunków elektrostatycznych może wywołać zagrożenie dla zdrowia ludzi, zakłócenia pracy i uszkodzenia urządzeń elektronicznych, a nawet wywołać pożar, co w rezultacie jest przyczyną znacznych strat materialnych.
Ze zjawiskiem elektryczności statycznej spotykamy się na co dzień. Z pewnością każdy użytkownik komputera doświadczył sytuacji, w której podłączając do portu USB zewnętrzne urządzenie typu pendrive, odtwarzacz MP3 czy aparat fotograficzny, nagle następował przeskok iskry. W większości przypadków urządzenia są odporne na tego typu zjawiska, lecz wszystko jest zależne od jego siły. Jeśli wygenerowany zostanie wysoki ładunek elektrostatyczny, wówczas może dojść do uszkodzenia sprzętu.
W jaki sposób zniwelować zagrożenie?
W jaki sposób w domu możemy zapewnić ochronę przed elektrycznością statyczną? Przede wszystkim korzystając z uziemionej instalacji elektrycznej oraz zwiększanie wilgotności otaczającego środowiska. Oczywiście dostępne są dokumenty normalizacyjne, przepisy oraz publikacje, które dają wytyczne, jak zwalczać zagrożenia wynikające z istnienia ładunków elektrostatycznych i w jaki sposób można określić poziom tych zagrożeń. Jednak wprowadzenie w codzienne życie tych zaleceń często jest trudne a nawet nierealne.
Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego - w szczególności komputerowego - zjawiskiem jakim jest elektryczność statyczna proponujemy przed dotknięciem jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego, zwłaszcza tych podpiętych do sieci komputerowej, elektrycznej itp., odprowadzenie ładunku. Najprostszą metodą jest dotknięcie palcem uziemionego elementu np.: futryny (o ile jest stalowa), lodówki, pralki, kaloryfera, kranu itp.
Pamiętajmy jednak, aby dotknąć palcem jedynie jednego z opisanych urządzeń, a nie pomiędzy np. komputerem a kaloryferem. W Polsce w dalszym ciągu można spotkać źle wykonane instalacje elektryczne. W przypadku takiej instalacji, zamknięcie obwodu elektrycznego przykładowo: komputer-człowiek-kaloryfer, mogłoby skończyć się śmiertelnie niebezpieczne. Pamiętajmy więc, aby odprowadzenie ładunku odbywało się tylko poprzez dotkniecie palcem uziemionego urządzenia.
Źródło: A&D Serwis, SW, WP.PL