Testujemy Radeona HD 6990: Nowy król wydajności!
Trochę to trwało, ale wreszcie AMD powraca z kartą, która może spokojnie walczyć o miano najwydajniejszej na rynku. Przetestowaliśmy ją dokładnie i zaraz opowiemy wam, jakie są jej mocne, a jakie słabe strony no i oczywiście - czy warto ją kupić?
Całą sytuację miał uratować w czwartym kwartale Antilles - dwurdzeniowe monstrum stworzone dla najbardziej wymagającego segmentu rynku - graczy. Miał, gdyż się na nim ostatecznie nie pojawił...
W trakcie tegorocznych targów CeBIT na stoisku firmy MSI natrafiliśmy na coś, co wyglądem przypominało dotychczasowe Radeony HD 6000. natomiast wymiary tej karty pozwalały sądzić, iż mamy do czynienia z dawno oczekiwanym dwurdzeniowym Radeonem. Tak też się stało. Zaraz po targach do naszego Laboratorium przyjechał długo oczekiwany Radeon HD 6990.
Zanim przejdziemy do dalszej części prezentacji zapoznajmy się ze specyfikacją nowej karty, a także przypomnijmy sobie budowę konkurencyjnych produktów.
Jak można zauważyć w powyższej tabeli nowy Radeon HD 699. to idealne połączenie dwóch rdzeni znanych z Radeona HD 6970 przy pomocy układu PLX odpowiedzialnego za komunikację pomiędzy chipsetami a także za przesyłanie danych pomiędzy płytą główna a kartą graficzną.
To co zwraca uwagę w tabeli to dwie różne wartości przypisane taktowaniu rdzenia. Aby w pełni je wyjaśnić należałoby przyjrzeć się przełącznikowi wprowadzonemu po raz pierwszy w kartach Radeon HD 6900. Pozwalał on na ustawienie jednego z dwóch wgranych w kartę BIOSów - pierwszego, fabrycznego, oraz drugiego "odblokowanego" do którego użytkownik ma pełny dostęp. Wraz z pojawieniem się dwurdzeniowych Antillesów ustawienie przełącznika w pozycji "2" jest równoznaczne z pozostawieniem wartości standardowych przyjętych dla tej karty (830 MHz taktowania rdzenia przy napięciu 1,12V). Jeżeli natomiast zostanie on ustawiony w pozycji pierwszej taktowanie karty jest automatycznie zwiększane do 880 MHz a napięcie do 1,175 V.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"
AMD Radeon HD 6990 4096MB GDDR5
Od dłuższego czasu nowe premiery kart graficznych AMD rozpoczynamy wraz z samplami referencyjnymi producenta. Tak stało się i tym razem - do naszego Laboratorium dotarł produkt pozbawiony jakichkolwiek dodatków, które zazwyczaj trafiają do opakowania...
Rozmiar karty robi wrażenie... Trzydziesto centymetrowe PCB od góry zostało przykryte plastikową obudową z centralnie umieszczoną turbiną. Od dołu natomiast znajdziemy cienką metalową blaszkę zasłaniającą całą powierzchnię karty. Jej zadaniem jest odprowadzenie ciepła z umieszczonych tam kości pamięci, oraz zapewnienie lepszego wizualnego efektu.
Na tylnym panelu widoczne są cztery złącza mini Dispaly Port oraz jedno DVI. Według informacji uzyskanych od AMD w opakowaniu każdego z Radeonów HD 699. umieszczane będą również trzy przejściówki - dwie miniDP - DVI oraz jedna miniDP - HDMI.
Jak przystało na produkt dla entuzjastów nie mogło zabraknąć tu złącza pozwalającego na połączenie dwóch tego typu kart. Dzięki trybowi CrossFire, oraz nadmiarowi gotówki, staje się możliwe uzyskanie imponującej wydajności. Zaraz obok umieszczony został przełącznik BIOSów wspomniany stronę wcześniej.
Do poprawnego działania karty wystarczy podłączyć dwie ośmiopinowe wtyczki zasilania. Dla porównania referencyjny Radeon HD 5970 oraz GeForce GTX 580 wymagają jednego osmio- i jednego szescio-pinowego złącza.
Rozmieszczenie komponentów na PCB jest symetryczne z centralnie umieszczoną sekcją zasilania. Takie rozwiązanie zapewnia lepszą stabilność energetyczną obu rdzeni oraz powiązanymi z nimi układami pamięci. W okolicy lewego rdzenia, tuż nad złączem PCI-e widoczny jest wspomniany wcześniej mostek PLX.
Układ chłodzenia może nie wygląda zbyt imponująco jak na konstrukcje mającą utrzymać dwa rdzenie w przyzwoitych temperaturach, natomiast w pełni spełnia powierzone mu zadanie. Pod aluminiowymi radiatorami umieszczone zostały komory Vapor Chamber przylegające bezpośrednio do rdzeni.
W stosunku do poprzednika turbina została przesunięta z tylu karty w jej centralny punkt. Dzięki temu zabiegowi oba rdzenie są równomiernie chłodzone, natomiast ciepło odprowadzone z radiatora wydobywa się zarówno poza obudową jak i do jej wnętrza.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"
Asus EAH6990/3DI4S/4GD5
Dla porównania udało nam się otrzymać zdjęcia karty Asusa, która już od dziś powinna być w sprzedaży.
W stosunku do modelu AMD przybyło jej parę czerwonych pasów wzdłuż a także logo producenta.
Również rodzaje wyjść wideo są identyczne - jeden DVI oraz cztery mini Display Port.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"
Wydajność
Wszystkie testy zostały przeprowadzone na naszej standardowej platformie testowej w skład której wchodzą następujące komponenty:
Procesor: Intel Core i7-975
Płyta główna: Gigabyte X58A-Extreme
Pamięci: Patriot 3x2 GB Viper 1600 MHz
Zasilacz: Corsair 1000 W
System operacyjny: Windows 7 Professional 64-bit
W poniższych zestawieniach wykorzystałem karty Radeon HD 6900. a także konkurencyjne układy GeForce GTX 580 oraz GTX 570. Nie mogło w nich też zabraknąć bezpośredniego poprzednika - modelu Radeon HD 5970 oraz podkręconej jego wersji reprezentowanej przez znajdującego się ciągle w sprzedaży Asus Ares'a.
3DMark Vantage
3DMark Vantage jest benchmarkiem sprawdzającym wydajność karty graficznej w środowisku DirectX 10. Wydajność nowego Radeona jest w nim wyraźnie widoczna szczególnie w trybie Extreme.
Crysis Warhead
Wydajność nowego Radeona HD 699. zaczyna być dopiero widoczna w wysokich rozdzielczościach, gdzie dwa rdzenie mają realną szansę się wykazać. O ile w rozdzielczości 1920x1200 wynik jest dość przeciętny, to po przejściu do Extreme HD różnica w wydajności nie wymaga komentarza.
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (DirectX 11)
W przypadku S.T.A.L.K.E.R'a wynik podawany przez nas jest średnią z wyników poszczególnych przejść benchmarka - Day, Night, Sun oraz Rain.
W środowisku DirectX 1. karta radzi sobie bardzo dobrze. Świadczą o tym wyniki w zależności od rozdzielczości wyższe o 75% oraz prawie 100% od poprzednika.
Resident Evil 5 (DirectX 10)
RE5 również nie wymaga dłuższego komentarza - Radeon HD 699. jest w chwili obecnej bezkonkurencyjny.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"
Unigine 2.0 (DirectX 11)
Teselacja zawsze była mocną stroną kart graficznych Nvidii i fakt ten budził we mnie pewne obawy o wydajność nowego Radeona. Po wyświetleniu wyniku byłem spokojny - nowy produkt AMD jest w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej wymagającymi scenami w wysokich rozdzielczościach.
Pobór prądu
Pobór prądu mierzony jest przez nas poprzez podłączenie całej platformy testowej do miernika napięcia a następnie zmierzenia ilości pobieranej energii w trakcie spoczynku (pulpit systemu Windows po 5 minutach) oraz 3. (obciążenie platformy Furmarkiem). W przypadku GTX 580 oraz GTX 570 karta została obciążona dodatkowo grą Dawn of War II.
Pobór prądu Radeona HD 6990 przy ustawieniu wydajniejszego BIOSu do niskich nie należy -to pewne, natomiast jak na produkt dwurdzeniowy wynik nie jest zły. 126 W w czasie spoczynku to niewiele więcej niż referencyjne, jednordzeniowe GeForce GTX 580 a jednocześnie mniej niż Radeony HD 5970.
Sytuacja zmienia się po odpaleniu gier, natomiast jest to nadal bardzo przyzwoita wartość.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"
Podsumowanie
Parę dni temu Laboratorium miało możliwość zaprezentować się na zorganizowanym przez Microsoft spotkaniu ze studentami renomowanych Polskich uczelni. W trakcie rozmów z nimi wielokrotnie byliśmy pytani o wydajność, opłacalność a także o sens zakupu różnych komponentów.
O ile odpowiedzi dotyczące procesorów, dysków SSD czy nawet pamięci przychodziły niezwykle łatwo, to określenie najwydajniejszej na rynku karty graficznej budziło czasem problemy. W naszym rankingu znajdziemy bowiem mocno podkręconego, przebudowanego Radeona HD 597. w postaci karty Asus Ares, który mimo swojej wydajności kosztuje nadal w okolicach 4000 zł. W tej cenie możemy nabyć dwa GeForce GTX 580, które po połączeniu w SLI zapewnią nam wyższą wydajność. Również stosunek ceny do wydajności referencyjnego Radeona HD 5970 oraz będącego bardzo blisko, zarówno pod względem wydajności jak i ceny, GeForce'a GTX 580 nie ułatwiał sprawy.
Na szczęście AMD po dość sporym opóźnieniu stworzyło coś, co w pełni zasługuje na miano nowego króla wydajności. Radeon HD 699. jest kartą o niesamowitym potencjale połączonym z wydajnym, lecz głośnym, układem chłodzenia. Również sama cena wygląda nadzwyczaj apetycznie. Według zapowiedzi AMD za modele referencyjne przyjdzie zapłacić nam około 2500 zł, czyli niewiele więcej kosztowałby Radeon HD 5970.
Jak długo nowy AMD będzie triumfalnie spoczywał na pierwszych miejscach światowych rankingów tego nie możemy być pewni, natomiast jego przyszłość nie jest tak oczywista jak by się to mogło dziś wydawać. Według licznych plotek jeszcze w tym miesiącu możliwa jest premiera dwurdzeniowej karty Nvidii...
Korzystając z okazji chciałem również przekazać wszystkim naszym czytelniczkom najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet.
PLUSY:
- Dual BIOS
- Atrakcyjna, jak na taką kartę, cena
- Bardzo wysoka wydajność
- Łącznie 4 GB pamięci
MINUSY:
- Głośna praca układu chłodzenia w trybie 3D
- Duże gabaryty
- Wysoki maksymalny pobór mocy
Kartę do testu dostarczyła firma: AMD (www.amd.com)
Cena sugerowana: 250. zł
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"