Testujemy pendrive 32 GB z funkcją BACKUP
Do naszej redakcji trafił jeden z najnowszych pendrive'ów firmy SanDisk. Producent zapewnia, że wyróżnia się on na tle innych tego typu urządzeń nowatorskim rozwiązaniem pozwalającym na tworzenie kopii zapasowych plików za pomocą zaledwie jednego przycisku. Postanowiliśmy sprawdzić czy jest tak w rzeczywistości
Testowany przez nas sprzęt to SanDisk Cruzer Ultra o pojemności 3. GB. Różni się on od innych tego typu urządzeń dodatkowym przyciskiem umieszczonym na obudowie, którego wciśnięcie powoduje wykonanie kopii zapasowej plików przechowywanych na komputerze.
Pendrive dostarczany jest w zgrzewanym opakowaniu, które szybko zniszczymy podczas rozpakowywania - nie da się go wykorzystać ponownie. Dysk przenośny produkowany jest w Chinach. Oprócz stosownego napisu na opakowanu "Made in China", poznamy to także po niezgrabnie przetłtumaczonej informacji, z której dowiemy się, że na stronie producenta możemy znaleźć "Sterowniki i Prowadzenie" (org. Drivers and Guide - co powinno być tłumaczone jako "Sterowniki i podręcznik użytkownika").
Po otwarciu opakowania w naszych rękach znajdzie się lekki pendrive, niewiele różniący się od produtków konkurencji. Na plastikowej obudowie znajduje się duży suwak, którego przesunięcie powoduje wysunięcie złącza USB. Niestety złącze to nie jest w żaden sposób zakryte, w związku z czym nie jest chronione przed kurzem lub ewentualnym uszkodzeniem przez zawartość naszych kieszeni. Należy również zauważyć, że pod przesuwanym przyciskiem znajduje się gładki plastik, na którym bardzo szybko pojawiąją się odciski palców, co trochę psuje estetykę urządzenia.
Przejdźmy jednak do tego co w pamięciach flash najważniejsze. Po podłączeniu urządzenia zostają automatycznie zainstalowane odpowiednie sterowniki, po czym możemy przejrzeć co się na nim znajduje. Dysk jest już sformatowany w systemie FAT32. a w folderze głównym znajdziemy plik o nazwie LaunchU3.exe. Wybranie tego pliku spowoduje uruchomienie aplikacji pozwalającej tworzyć kopie zapasowe naszych plików.
Przy pierwszym uruchomieniu wyświetlony zostanie kreator, który przeprowadzi nas przez wszystkie kroki konieczne do skonfigurowania urządzenia. Podczas tego procesu definiujemy, które elementy mają być archiwizowane po wciśnięciu przycisku Backup na obudowie urządzenia. W systemie zostanie również utworzony dodatkowy dysk, który będzie zawierał aplikację U3 LaunchPad, umożliwiającą zainstalowanie dodatkowych programów poza SanDisk Backup, ale o tym za chwilę.
Archiwizuj moje pliki czyli SanDisk Backup
Wróćmy do programu SanDisk Backup, czyli do tworzenia kopii zapasowej plików. Domyślnie program oferuje archiwizowanie wszystkich dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, plików wideo, obrazów i muzyki, które znajdują się na naszych dyskach twardych. Oczywiście w prosty sposób możemy zmienić te ustawienia, odznaczając dany typ plików albo wybierając konkretne foldery, które mają być archiwizowane. Wybrane ustawienia są zapamiętywane w programie, choć można je zawsze zmienić. Program automatycznie oblicza również ilość miejsca potrzebnego do zarchiwizowania wszystkich wybranych przez nas materiałów, dzięki czemu od razu widzimy czy wszystkie pliki zmieszczą się na dysku flash.
Od tej pory po każdym wciśnięciu przycisku BACKUP zostaną zarchiwizowane pliki wybranego przez nas typu albo znajdujące się w wybranych folderach.
Dodatkowo można również ustawić archiwizowanie plików utworzonych lub zmienionych jedynie w określonym przedziale czasu, jak również możemy ograniczyć wielkość archiwizowanych plików (np.: zapisywać jedynie pliki o rozmiarze mniejszym niż 1 MB). Istnieje również możliwość włączenia opcji wykonywania kopii zapasowej automatycznie po podłączeniu pendrive'a lub przeprowadzania operacji "Live Backup", czyli archiwizowania na bieżąco podczas pracy na komputerze.
Pierwsza archiwizacja może zająć trochę czasu, zależnie od ilości i rozmiaru wybranych plików, ale przy każdym kolejnym tworzeniu kopii zapisywane są jedynie pliki, które zostały zmienione, dzięki czemu znacząco skraca się czas wykonywania archiwizacji.
Niestety brak jest polskiej wersji językowej oprogramowania.
Nie tylko SanDisk Backup
Wraz z pendrivem otrzymujemy również oprogramowanie SanDisk LaunchPad, które pozwala efektywnie zarządzać naszym napędem przenośnym oraz daje możliwość zainstalowania dodatkowych programów, które będą uruchamiane z naszego pendrive'a. Firma SanDisk zadbała o to, aby w bibliotece programów do zainstalowania znalazły się najpotrzebniejsze aplikacje takie jak np. pakiet biurowy OpenOffice.org , ale nie tylko. Mamy możliwość wybierania spośród całkiem sporej bazy programów wszelkiej maści: gier, narzędzi oraz przydatnych aplikacji. Warto również zauważyć, że zdecydowana większość oprogramowania, które możemy zainstalować na przenośnym dysku jest darmowa.
Trochę danych technicznych
Urządzenie wymaga podłączenia do portu USB 2.0. W naszych testach minimalna prędkość transmisji danych wynosiła 22,4 MB/s, a maksymalna 24,2 MB/s. Urządzenie podczas pracy nagrzewało się do temperatury 37 st. C.
Pendrive działa zarówno na komputerach PC jak i MAC, jednakże tworzenie kopii zapasowych możliwe jest jedynie w systemach Windows XP oraz Vista. W pozostałych systemach (Windows 2000. Mac OS X v10.1.2+ i Linux) urządzenie może działać jedynie jako zwykła pamięć flash.
Podsumowanie
Pendrive SanDisk Cruzer 3. GB z funkcją Backup stanowi ciekawą ofertę dla osób, które chcą szybko wykonać kopię zapasową plików na swoim komputerze. Dodatkowym plusem jest również dołączone oprogramowanie oraz możliwość pobrania nowych aplikacji w wersji przenośnej. Za plus należy również potraktować fakt, że wszystko jest instalowane na dysku przenośnym, a nie w systemie operacyjnym, dzięki czemu nie zaśmiecamy rejestru Windows. Zaletą jest również 5-letnia gwarancja oraz cena urządzenia, która praktycznie nie różni się od ceny podobnego napędu bez funkcji BACKUP.
Minusy testowanego przez nas urządzenia to z pewnością jakość wykonania obudowy oraz brak polskiej wersji językowej oprogramowania. Dla niektórych minusem może być również niemożność uruchomienia dołączanych aplikacji w systemach innych niż Winsows XP i Vista.
Urządzenie dostępne jest w trzech wersjach: 8, 16, 32 i 64 GB. Najmniejszą wersję można kupić już za niecałe 100 zł, natomiast testowany przez nas model 32 GB dostępny jest w sklepach od 350 zł.