Testujemy myPhone 1050 - telefon dla osób starszych
16.10.2009 13:40, aktual.: 03.03.2013 23:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mimo, że producencie w swoim portfolio posiadają budżetowe telefony, które są skierowane do mniej wymagającego użytkownika, to przeglądając aktualną ofertę w tym segmencie ciężko znaleźć bardzo prosty model, który cechuje się czytelnym wyświetlaczem w pełnym słońcu, dużą wygodną klawiaturą, a co najważniejsze prostotą obsługi i długą pracą na pojedynczym ładowaniu baterii. Realizacją takiej wizji jest model polskiego producenta telefonów myPhone 1050, ale polska jest tu tylko nazwa i logo producenta
Producenci telefonów prześcigają się w umieszczaniu dodatkowych funkcji w swoich produktach. Niestety, mimo iż w swoim portfolio oczywiście posiadają budżetowe telefony, które są skierowane do mniej wymagającego użytkownika, to przeglądając aktualną ofertę w tym segmencie ciężko znaleźć bardzo prosty model, który cechuje się czytelnym wyświetlaczem w pełnym słońcu, dużą wygodną klawiaturą, a co najważniejsze prostotą obsługi i długą pracą na pojedynczym ładowaniu baterii.
Realizacją takiej wizji jest model polskiego producenta telefonów myPhone 1050, ale polska jest tu tylko nazwa i logo producenta. "Rodowód" tego modelu sięga Chin gdzie telefon występuje jako HoTop 008. Oprócz podstawowych funkcji, producent postanowił dodatkowo zastosować w tym modelu ciekawą funkcję alarmową SOS, latarkę i radio FM. Wspomniane funkcje w codziennym użytkowaniu są bardzo przydatne, a zarazem nie sprowadzają urządzenia do skomplikowanej multimedialnej zabawki.
Budowa
Przedni panel prawie w całości został zdominowany przez klawiaturę, której rozmiary nie są zdeterminowane ilością klawiszy, ale ich rozmiarem. Sama klawiatura alfanumeryczna zajmuje ponad połowę przedniego panelu, a do tego należy doliczyć rząd klawiszy funkcyjnych, które są minimalnie większych rozmiarów od alfanumerycznych. Klawisze funkcyjne to zielona słuchawka, klawisz nawigacji góra/dół oraz czerwona słuchawka. Tuż nad nimi został umieszczony niewielkich rozmiarów wyświetlacz (40 mm x 15 mm). Głośnik w telefonie znajduje się nad wyświetlaczem służy do rozmów jak i do odtwarzania dźwięków systemowych. Po prawej stronie telefonu znajdują się dwa "suwaki" - pierwszy od góry służy do włączania latarki, a pod nim znajduje się drugi odpowiadający za blokadę klawiatury.
Lewa strona urządzenia przedstawia klawisz głośności oraz "suwak" odpowiedzialny za włączanie/wyłączanie Radia FM. Latarka znajduje się w górnej części telefonu tuż obok zaczepu na smycz. Gniazdo ładowania identyczne jak te stosowane przez Nokię w swoich modelach znalazło miejsce w dolnej części. Zestaw słuchawkowy dołączony do zestawu podłącza się do telefonu za pośrednictwem gniazda typu JACK 3,5 mm, które zostało umieszczone obok portu ładowarki. Telefon został utrzymany w stonowanej czerni, w której przebija się delikatnie srebrna ramka wokół telefonu, a w tylnej części w oczy rzuca się pomarańczowy przycisk SOS. Całość została zamknięta w rozmiarach 102 mm x 48 mm x 13 mm i waży 79 gram co sprawia, że mimo swych rozmiarów, telefon jest bardzo lekki, a przez bardzo dobre wyważenie wygodnie leży w dłoni.
Ergonomia i jakość wykonania
Spory rozmiar klawiszy pozwolił na umieszczenie na nich dużej i czytelnej czcionki, ale rozmiar jest jednocześnie przeszkodą podczas pisania dłuższych wiadomości, ponieważ zmusza palce do pokonywania sporych odległości pomiędzy poszczególnymi klawiszami. Warto też wspomnieć, że jakość wykonania klawiatury do najlepszych nie należy, a przejawia się to obcieraniem krawędzi wybranego klawisza o sąsiedni. Nie można jednak mieć zastrzeżeń do podświetlenia klawiszy, które jest w kolorze pomarańczowym. Wszystko jest równomiernie podświetlone i to mimo dość dużej powierzchni podświetlanej. Na klawiaturze znajdują się trzy skróty, ale mimo usilnych starań nie można było przełączyć telefonu w tryb Milczy za pośrednictwem klawisza "0", ale klawisze "*" oraz "#" działały bez zarzutu i można było przypisać do nich wybrany kontakt z książki telefonicznej.
Producent postanowił, iż w tym modelu część funkcji będzie aktywowana za pomocą "suwaków", które znalazły się po obu stronach telefonu. Sama idea tego rozwiązania jest bardzo słuszna ze względu na prostotę i funkcjonalność - pod warunkiem, że została wykonana solidnie. Niestety w tym przypadku jakość, a co za tym idzie stabilność klawiszy jest bardzo niska i budzi obawy o przyszłość pozostania ich na swoim miejscu. Wystarczy potrząsnąć telefon by usłyszeć dziwne stukanie owych "suwaków". Podczas testowania klawisze odpowiedzialne za radio i latarkę działały poprawnie, ale klawisz blokady klawiatury nie zawsze blokował lub odblokowywał klawiaturę. Tylna część telefonu jest pokryta "gumopodobną" substancją, która poprawia stabilność telefonu w ręku. Klawisz SOS został umieszczony w delikatnym zagłębieniu co ma zapobiec przypadkowej aktywacji funkcji. Dodatkowym zabezpieczeniem jest czas przytrzymania klawisza potrzebny do aktywacji, ponieważ dość długo trzeba go przytrzymać by funkcja została aktywowana.
Menu oraz funkcje
Na pulpicie dużą czcionką została wyeksponowana godzina, a tuż pod nią mniejszą czcionką data. Przy lewej krawędzi wyświetlacza znajduje się wskaźnik zasięgu, a po prawej stan naładowania baterii. Nawigacja w telefonie odbywa się za pomocą klawisza nawigacyjnego, który jest dwukierunkowy - góra/dół; Dostęp do menu uzyskuje się poprzez wybranie klawisza nawigacyjnego w górę. Wybór opcji klawisza nawigacyjnego w dół przenosi bezpośrednio do książki telefonicznej. Akceptacja to zielona słuchawka, a brak akceptacji czerwona słuchawka. Osobom przyzwyczajonym do większej ilości klawiszy służących do nawigacji po menu na początku może sprawiać problemy aż tak uproszczona nawigacja. Cała struktura menu zawiera się w czterech folderach. Pierwszy jest odpowiedzialny za wiadomości SMS, który umożliwia odczyt jak i tworzenie wiadomości tekstowych. Według producenta, podczas pisania wiadomości SMS powinien pojawiać się wskaźnik liczby wprowadzonych znaków oraz wskaźnik języka w jakim jest wprowadzany tekst (Polski lub
Angielski). W rzeczywistości oba wskaźniki nie pojawiały się podczas wprowadzania tekstu. Warto też wspomnieć, że wybór języka angielskiego uaktywnia automatycznie metodę wpisywania znaną powszechnie jako T9, ale niestety nie ma możliwości wprowadzenia własnych wyrazów. W telefonie można jednocześnie przechowywać 100 wiadomości SMS. Drugą z kolei ikoną jest rejestr połączeń, który zapewnia standardowe informację o połączeniach wykonanych jak i odebranych, czyli czas połączeń i wybierane numery.
Książka telefoniczna w myPhone 1050 pozwala na dodanie 100 kontaktów, ale według zapewnień producenta powinna być możliwość zapisu, aż 800 kontaktów. Telefon daje możliwość wyboru pamięci zapisu dodawanego kontaktu oraz przenoszenie kontaktów między pamięcią karty SIM, a urządzeniem. Użytkownik przyzwyczajony do wprowadzania niezliczonych danych na temat danego kontaktu rozczaruje się, ponieważ w tym telefonie informacje ograniczają się do nazwy oraz numeru telefonu. Ostatnia ikona menu odpowiedzialna jest za ustawienia telefonu od efektów dźwiękowych po zmianę kodu PIN.
Latarka myPhone 1050, w przeciwieństwie do podobnego rozwiązania stosowanego przez Sony Ericssona, to nie dioda LED, ale mała żarówka. Wobec tego nie daje tak jaskrawego światła jak produkty Sony Ericssona, ale za to w ciemnościach pozwoli na oświetlenie wybranego punktu. Trzeba zaznaczyć, że włączyć latarkę można nawet podczas gdy telefon jest wyłączony lub klawiatura zablokowana.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość słuchania radia FM bez konieczności podłączania zestawu słuchawkowego.Niestety, w związku z tym, że sygnał nie jest wzmocniony przewodem zestawu słuchawkowego, moc sygnału nie jest wystarczająca by bez zakłóceń odtwarzać stacje radiowe. Po podłączeniu zestawu słuchawkowego jakość sygnału ulega wzmocnieniu. Dzięki temu wszelkie zakłócenia, które występują w trybie bez słuchawek zostają wyeliminowane. Dziwi fakt, że podczas gdy jest podłączony zestaw słuchawkowy nie ma możliwości słuchania radia na zewnętrznym głośniku. Zakres fal FM jest regulowany ręcznie i nie ma możliwości zapamiętywania wybranych stacji radiowych. Warto też wspomnieć, że radio odtwarzane jest wyłącznie w trybie mono.
Połączenia alarmowe (SOS)
Telefon został wyposażony w nietypową funkcję SOS, która umożliwia wysyłanie wiadomości oraz wykonywania połączeń pod wcześniej zdefiniowane numery. Funkcja aktywowana jest po przytrzymaniu klawisza SOS, znajdującego się w tylnej części telefonu. Treść wysyłanego SMS-a alarmowego można edytować. Dodatkowo po aktywacji tej funkcji telefon wydaje bardzo głośny sygnał alarmowy. Operacja wysyłania SMS-ów oraz dzwonienia wykonywana jest trzykrotnie, ale jeśli wybrane numery nie będą odpowiadać zostanie wybrany numer alarmowy 112. Jeśli jednak to nie da efektu, urządzenie jeszcze przez godzinę będzie w trybie alarmowym i jeśli ktoś się będzie chciał połączyć, to po odebraniu rozmowy telefon automatycznie przełącza się w tryb głośnomówiący. Po odebraniu takiego połączenia telefon powraca do trybu normalnego. Przycisk SOS pełni też dodatkowe funkcję takie jak odrzucanie połączeń przychodzących oraz bezpośredni powrót do pulpitu z dowolnego miejsca w menu. Dziwnym wydaje się fakt, iż funkcja SOS jest niedostępna
podczas gdy klawiatura jest zablokowana, ponieważ dostęp do funkcji alarmowej powinien być dostępny w sytuacji na którą niekoniecznie człowiek może być przygotowany by dodatkowo pamiętać o odblokowaniu telefonu.
Połączenia
Telefon pozwala na korzystanie z połączeń oczekujących oraz przekazywania połączeń. Dodatkowo istnieje możliwość blokowania wybranych połączeń przychodzących oraz wychodzących. Blokada połączeń wychodzących została rozgraniczona na wszystkie połączenia, połączenia międzynarodowe oraz międzynarodowe pomijające własny kraj. Możliwość blokady połączeń przychodzących sprowadza się do wszystkich oraz podczas przebywania za granicą, a telefon pracuje w roamingu. Nie da się ukryć, że funkcje telefoniczne wyróżniają się na tle innych w telefonie, ale niestety jakość połączeń pozostawia wiele do życzenia. Fakt, że rozmowy są głośne, a nawet bardzo głośne, niestety nie może zniwelować marnej jakości. Bardzo słaba jakość odnosi się zarówno do rozmów przychodzących jak i wychodzących. Przychodzące cechują się zakłóceniami, przejawiającymi się trzaskami. Rozmówcy ciągle skarżyli się na to, że słyszą mnie jakbym przebywał w bardzo akustycznym pomieszczeniu, czyli charakterystyczny dla tego telefonu jest efekt pogłosu.
Bateria
Producent zdecydował się na zastosowanie w telefonie baterii litowo-jonowej o pojemności 1150 mAh, która według zapewnień powinna wytrzymać równo siedem dni w stanie czuwania lub pięć godzin ciągłej rozmowy. Wiedząc, iż dane odnośnie baterii mają się nijak do praktyki to i tak wydaje się niewiele. Oczywiście jeśli pod uwagę wziąć pojemność baterii, mały monochromatyczny wyświetlacz oraz pracę wyłączenie w trybie 2G. Telefon nigdy nie wytrzymał nawet sześciu dni skromnego użytkowania - kilka minut rozmów dziennie oraz kilka SMS-ów przez cały okres. Jeśli jednak telefon będzie wykorzystywany intensywnie, czyli około 30 minut rozmów oraz kilkunastu SMS-ów dziennie, bateria wytrzyma cztery dni. Zauważyłem, że bardzo duży wpływ na spadek naładowania baterii ma radio FM. Sam wskaźnik naładowania jest dokładny i nie przejawia problemów zużywania się szybciej poszczególnych stopni naładowania. Gniazdo zasilania to standardowe łącze wykorzystywane przez Nokię i dzięki temu rozwiązaniu bez problemu telefon zostanie
naładowany każdą ładowarką z "cienkim" wejściem tego producenta.
Podsumowanie
Producent wprowadzając na rynek model 1050 nie miał zamiaru pobicia rankingów sprzedaży - chciał jedynie uzupełnić niszę zaniedbaną przez dotychczasowych producentów. Dokładnie chodzi o urządzenie skierowane do ludzi starszych lub podatnych na ewentualne niebezpieczeństwo. Świadczą o tym funkcja SOS, bardzo czytelny wyświetlacz, rozmiar klawiatury oraz niespotykana głośność. Fakt, że wyświetlacz jest czytelny nawet gdy podświetlenie jest wyłączone nie zmienia tego, że jest niestety za mały. Przydałby się przynajmniej jeszcze jeden wiersz, co poprawiło by czytelność, a jednocześnie nie spowodowało zbyt wielkiego problemu jeśli chodzi o minimalizm informacji na nim zawartych.
Testowany telefon budził różnorodne reakcje: od śmiechu i określenia kalkulatora przez ludzi młodszych, po pozytywne zaskoczenie ludzi starszych i niedowidzących, którzy zwracali uwagę na aspekt użytkowy rozwiązań zastosowanych w modelu 1050. Najważniejsze jest, że myPhone zawsze zwracał na siebie uwagę i to większą niż inne urządzenia, w tym chociażby HTC Touch Pro 2. Urządzenie jest ewidentnie skierowane wyłącznie na funkcje telefoniczne, co w dzisiejszych czasach nie jest tak oczywiste. Jednak sama idea telefonu wyłącznie do dzwonienia, ale bardzo marnie wykonanego i to w dość wysokiej cenie, nie koniecznie wróży temu modelowi sukces. Wszystko jednak może się zdarzyć, tym bardziej, że aktualnie na rynku prawie nie ma konkurentów dla tego modelu myPhone-a.
Wady:
- mały wyświetlacz
- jakość wykonania
- bardzo słaba jakość rozmów - relatywnie krótka praca na pojedynczym ładowaniu baterii
Zalety:
- radio FM działające bez konieczności podłączania zestawu słuchawkowego
- Klawiatura
- ergonomia i minimalizm menu
- funkcja SOS
- głośność telefonu