Test programów do synchronizacji danych

Test programów do synchronizacji danych

Test programów do synchronizacji danych
Źródło zdjęć: © PC World
07.04.2010 10:00, aktualizacja: 07.04.2010 10:38

Komputer w domu i w pracy, laptop, telefon komórkowy, przenośny dysk - pliki, nad którymi pracujesz, mogą być zapisane w wielu miejscach. Aby wszystkie były aktualne, trzeba je regularnie synchronizować. Sprawdziliśmy, co warte są najpopularniejsze programy do synchronizacji danych.

Nasz test podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej uwzględniliśmy najpopularniejsze narzędzia do synchronizacji plików pomiędzy Windows a różnymi urządzeniami, na przykład innymi komputerami, dyskami zewnętrznymi czy odtwarzaczami multimedialnymi - ale nie telefonami komórkowymi, ani palmtopami.

Obraz
© Test programów do synchronizacji danych w Windows. Kliknij, aby powiększyć (fot. PC World)

Innymi słowy, w pierwszej grupie testowej znalazły się programy, których działanie nigdy nie wykracza poza ramy jednego systemu operacyjnego - konkretnie Windows (w różnych wersjach).

Oczywiście dysk przenośny czy pamięć USB mogą być odczytywane w dowolnych systemach operacyjnych (o ile obsługują systemy plików FAT/FAT3. bądź NTFS), jednak te nośniki same w sobie są "bezsystemowe".

Druga część testu objęła aplikacje do synchronizacji danych między Windows a systemami mobilnymi: Windows Mobile i iPhone OS.

Do testu wybraliśmy programy, które automatycznie monitorują i synchronizują zmodyfikowane pliki. Godnych uwagi jest jedynie kilka, choć na rynku można znaleźć sporo o zbliżonej funkcjonalności. Odrzucone zostały na przykład aplikacje do tworzenia i synchronizacji kopii zapasowych, jak również wyszukujące różnice w zawartości wskazanych folderów.

Wybór programów do synchronizacji danych w systemach mobilnych jest bardzo ograniczony - w praktyce zdani jesteśmy tylko na to, co oferują producenci sprzętu. Dlatego w naszym teście w tej kategorii znalazły się jedynie trzy pozycje.

Jak testowaliśmy?

Testowane programy instalowaliśmy na komputerach pracujących pod kontrolą Windows 7 w wersji 64-bitowej oraz Windows XP z dodatkiem SP3. W Windows 7 korzystaliśmy z 64-bitowych odmian aplikacji, o ile były dostępne.

W trakcie testu programów do Windows sprawdziliśmy, z jakimi urządzeniami potrafią współpracować. W obu testowanych grupach zbadaliśmy, czy działają wszystkie metody synchronizacji, czy jest dostępny harmonogram zadań, czy program potrafi szyfrować i kompresować dane oraz czy automatycznie rozpoznaje i synchronizuje dane z klientów pocztowych. Ocenialiśmy także funkcje dodatkowe, np. dostępność wersji przenośnych programów, które sprawdzają się podczas częstych podróży. Na pozytywną ocenę mogły też liczyć różne filtry oraz kreatory ułatwiające pracę.

Obraz
© GoodSync to świetny program do synchronizacji danych między pecetami. Jest szybki, bezpłatny i nie obciąża komputerów. (fot. PC World)

Co i jak zsynchronizujesz

Wszystkie aplikacje przeszły test w sieci lokalnej bez problemów i w podobnym czasie. Nie każdej udało się za to zsynchronizować dane po połączeniu urządzeń przez Wi-Fi. Nie poradziły sobie z tym SyncToy i SmartSync, mimo że ich producenci deklarują obsługę sieci bezprzewodowej.

Żadna aplikacja nie pozwala też na synchronizację przez popularny w laptopach interfejs Bluetooth. To dość poważne niedopatrzenie producentów.

Wszystkie przetestowane programy synchronizują dane w komputerze i na dyskach przenośnych. Niektóre, jak GoodSync, obsługują nawet połączenie za pomocą specjalnych, zakończonych dwiema wtyczkami męskimi typu A, kabli USB (określanych również mianem kabli transferowych bądź Laplink).

Najdłuższą listą synchronizowanego sprzętu mogą pochwalić się zdobywcy dwóch pierwszych miejsc - GoodSync i SyncToy. Obsługują połączenia między komputerami, dyskami zewnętrznymi, kartami pamięci czy odtwarzaczami multimedialnymi.

SyncToy poprawnie rozpoznaje nawet dyski sieciowe NAS. Najgorzej w tej kategorii wypadają programy komercyjne - nie współpracują z macierzami, urządzeniami multimedialnymi ani telefonami. Liderzy funkcjonalności

Bardzo wygodny w użyciu jest Allway Sync. Aby zaplanować automatyczne synchronizacje wystarczy kilka kliknięć myszą. Z kolei GoodSync pozwala utworzyć harmonogram z dokładnością do sekundy i może reagować nawet na minimalne zmiany w synchronizowanych danych.

Do uruchomienia aktualizacji wystarczy mu modyfikacja metadanych zapisanych w niektórych rodzajach plików. Konkurencyjne programy tego nie potrafią.

GoodSync ma też najwięcej funkcji ułatwiających pracę. Nie brakuje mu żadnego przydatnego narzędzia. Oprócz tego korzysta z windowsowej funkcji szyfrowania danych EFS (Encrypting File System) znacznie lepiej - o dziwo! - niż produkt Microsoftu SyncToy. Ceną jest jednak wolniejsze działanie.

Cechą charakterystyczną czołówki testowanych programów jest to, że oferują nie tylko synchronizację, ale znacznie więcej. GoodSync i Allway Sync pozwalają utworzyć swoje wersje mobilne na dowolnym nośniku. Dzięki temu można je uruchamiać na dowolnym komputerze jednym kliknięciem, bez konieczności instalowania. GoodSync przesyła kopie danych na serwery FTP i aktualizuje je z internetowym serwisem Amazon S3 przeznaczonym do przechowywania plików.

SyncToy ma wbudowany doskonały mechanizm filtrowania danych, oparty na atrybutach i metadanych zaszytych w plikach, ułatwiający wyszukiwanie danych i planowanie synchronizacji.

Uwaga na kompatybilność!

Program Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile nie rozpoznaje formatu plików kopii zapasowych tworzonych przez ActiveSync. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej kopii, musisz ją odzyskać za pomocą ActiveSync, a następnie utworzyć nową, korzystając z Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile.

Obraz
© Test programów do synchronizacji danych pomiędzy Windows a systemami mobilnymi. Kliknij, aby powiększyć (fot. PC World)

Na podium

Zasłużone pierwsze miejsce w kategorii programów do Windows zdobył GoodSync, który ma dopracowany interfejs, synchronizuje pliki w sieci lokalnej (ethernetowej i Wi-Fi) i za pomocą kabli USB.

Ponadto potrafi synchronizować dane znajdujące się na serwerach FTP (obsługuje też szyfrowany protokół SFTP) i pozwala aktualizować dane na serwerach WWW. I to wszystko oferuje bezpłatnie, zresztą podobnie jak pozostałe dwie aplikacje z podium - SyncToy i Allway Sync.

GoodSync ma też najlepiej dopracowaną polską wersję językową. Tłumaczenie jest niepełne, ale za to wymaga od użytkownika jedynie minimalnej znajomości języka angielskiego.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)