Test praktyczny: Samsung Galaxy Tab 10.1 (GT‑P7500)

Galaxy Tab 10.1 nie jest jeszcze standardowym urządzeniem Samsunga. Jednak ten producent otworzył przed prasą drzwi i pokazał pierwsze, próbne egzemplarze urządzeń, które prawdopodobnie będą stanowiły największą konkurencje dla iPad-a.

Test praktyczny: Samsung Galaxy Tab 10.1 (GT-P7500)
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Po wejściu Samsunga na rynek tabletów z kompaktowym i udanym urządzeniem Galaxy Tab 7, które miało miejsce około roku temu, koreański producent zamierza wypuścić większy tablet Galaxy Tab 10.1 i zrobić go bezpośrednim konkurentem iPad-a. Nowy Samsung 10.1 jest znacznie szczuplejszy i jeszcze cieńszy od iPad-a 2. Jednak wyposażenie jest okrojone, tzn. zamiast bardzo dobrego aparatu z wersji GT-P7100 wbudowany został aparat o rozdzielczości tylko 3-megapikseli.

Jak większość nowych 10,1-calowych tabletów z systemem Android 3 (Honeycomb), również Galaxy Tab 10.1 bazuje na platformie Tegra II Nvidii. Dwurdzeniowy procesor T20 dysponuje pamięcią operacyjną o pojemności 1 GB i dyskiem SSD o pojemności 16 GB. Pamięci tej nie można jednak rozszerzyć, jak to ma miejsce w przypadku innych tabletów, bo nie ma potrzebnych do tego czytników kart. Ale za to jest slot na karty SIM. Samsung wykorzystuje standardowy interfejs systemu Android 3 ? producent udostępni aktualizację dla popularnego interfejsu TouchWiz.

Znane problemy z Androidem
Chociaż Samsung wypuszcza Galaxy Tab 10.1 z systemem Android 3.1 (Galaxy Tab 10.1 GT-P7100 był z wersją Android 3.0), luki, z którymi borykaliśmy się z poprzednią wersją urządzenia, wciąż nie zostały naprawione: jak większość aktualnych tabletów z wersją Honeycomb, również ten tablet odtwarza tylko ograniczony zasób formatów muzyki i filmów. Do obsługiwanych formatów zaliczają się: wideo Flash, pliki MP4, MP3, OGG i format WAV. Wszystkie inne przetestowane przez nas formaty są przez odtwarzacz bardzo zniekształcane - odtwarzane bez dźwięku lub z mocnymi przeskokami. Pomaga tylko instalacja innego, dostępnego na rynku odtwarzacza, na przykład Mobo Playera. Wydajność menu jest w porównaniu z urządzeniami z systemem Android 2.2, iOS, czy systemem operacyjnym tabletu BlackBerry wyraźnie niższa - denerwujące są znaczne opóźnienia podczas przewijania menu. Wprawdzie czujniki zamontowane w tablecie działają dobrze, jednak zawsze reagują z małym opóźnieniem. Za to przeglądanie internetu w wersji Android 3.1 zostało
wyraźnie poprawione: otwieranie stron przebiega sprawnie, a przewijanie działa jak z płatka. Powiększanie, które stanowi znaczący problem tabletów z Androidem 3.0, w Galaxy Tab 10.1 również nie sprawia trudności, wszystko przebiega płynnie.

Obraz
© (fot. Samsung)

Super-wyświetlacz, ale długi czas ładowania
Rozdzielczość odblaskowego wyświetlacza o przekątnej 10,1 cala, obsługującego HD Ready, wynosi 1280x80. pikseli. Podczas pomiarów w naszym laboratorium wyświetlacz wydawał się dopracowany: zdobywa punkty dzięki bardzo dobrej jasności o wartości 313 Cd/m2 i doskonałemu kontrastowi szachownicy, który wynosi 162:1. Również subiektywne wrażenia wizualne są jak najlepsze - denerwujący efekt odbijania światła został w tablecie 10.1 zredukowany znacznie bardziej niż u konkurencji - lepszego wyświetlacza nie widzieliśmy jak na razie w żadnym innym tablecie.

W przypadku tabletu, czyli urządzenia przenośnego, czas pracy na baterii powinien być obowiązkowo jak najdłuższy. W przypadku Galaxy Tab 10.1 GT-P7100 okazuje się jednak, że jest inaczej i tablet wytrzymuje około 5 godzin - jest to wynik co najwyżej przeciętny. Poza tym ładowanie trwa dłużej niż sama praca na baterii. Kiedy bateria jest rozładowana potrafi on się wyłączyć nawet będąc podłączonym do sieci, bo w trybie pracy zużywa więcej prądu niż jest w stanie doładować. Nie inaczej wygląda to w przypadku Galaxy Tab 10.1 GT-P7500: procent naładowania akumulatora spada także podczas oglądania wideo, chociaż urządzenie jest podłączone do prądu. Przyczyną tego jest prawdopodobnie o 10 W za mała moc zasilacza, który najwyraźniej dostarcza tabletowi za mało prądu. Problem ten znika za to podczas korzystania z internetu. Ładowanie za pomocą portu USB zwyczajnie nie działa.

Obraz
© (fot. Samsung)

Bardzo cienki i lekki tablet o przekątnej 10,1 cala, bazujący na platformie Tegra 2, wyposażony w system Android 3.1, 3-megapikselowy aparat i bardzo dobry wyświetlacz. Nie jest on jednak w stanie odtwarzać wielu popularnych formatów video, ani nie jest wolny od znanych już wad systemu Android 3.

PLUSY:

  • Bardzo szczupły
  • Bardzo lekki
  • Bardzo dobry wyświetlacz
  • Bardzo dobre wykonanie

MINUSY:

- Długie czasy ładowania
- Odtwarza mało formatów wideo

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Rywal iPad'a z minusami Androida"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)