Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych
Źródło zdjęć: © PC World
12.04.2010 01:00, aktualizacja: 12.04.2010 10:17

Usunąłeś przez przypadek ważne pliki? Bez paniki, prawdopodobnie odzyskasz je w całości za pomocą programu do odzyskiwania danych. Który z nich jest najlepszy? Tego dowiesz się z naszego testu.

Przetestowaliśmy osiem najpopularniejszych i najlepszych programów do odzyskiwania danych. Uwzględniliśmy zarówno takie, które odzyskują przypadkowo usunięte pliki, jak i te odczytujące dane z fizycznie uszkodzonych nośników. Pominęliśmy natomiast narzędzia specjalistyczne, na przykład służące do odzyskiwania jedynie plików graficznych.

Obraz
© (fot. PC World)

R-Studio

Program nadaje się zarówno do odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików, jak i ratowania uszkodzonych nośników. Oprócz standardowych nośników doskonale radzi sobie także z płytami CD i DVD.

Konfiguracja i obsługa programu są łatwe, choć czasami można się natknąć na niezrozumiałe opcje.

Obraz
© Konfiguracja programu R-Studio- jest skomplikowana i może zająć dłuższą chwilę (fot. PC World)

Początkujący nie będzie z pewnością wiedział co oznacza na przykład "wypełnianie uszkodzonych sektorów".

Wydajność R-Studio jest średnia. Program działa szybko jedynie z dużymi plikami - empetrójkami, archiwami ZIP i filmami. Co ważne, odzyskaną w teście muzykę i klipy wideo można było bez problemu odtwarzać.

Unstoppable Copier

Darmowy program przeznaczony zarówno do przywracania usuniętych plików, jak i odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków.

Ma mało nowoczesny interfejs i błędy w polskiej wersji językowej. Jest pozbawiony kreatorów, co powoduje, że w niektórych sytuacjach bywa trudny w obsłudze. Działa ze średnią szybkością.

Obraz
© Unstoppable Copier w trakcie procesu przywracania plików (fot. PC World)

Mimo niewątpliwych niedociągnięć Unstopable Copier oferuje niezłą funkcjonalność i jest bardzo skuteczny. Obsługuje dyski optyczne, a większość odzyskanych przez niego plików otwiera się prawidłowo. TestDisk/PhotoRec

Ten zestaw narzędzi przyda się do naprawiania uszkodzonych dysków bądź partycji (TestDisk) oraz odzyskiwania usuniętych plików (PhotoRec). Drugie narzędzie, wbrew nazwie, obsługuje nie tylko formaty graficzne, lecz większość będących w powszechnym użytku (rozpoznaje 32. rodzajów plików).

Obraz
© PhotoRec ma archaiczny, DOS-owy interfejs (fot. PC World)

Obydwa programy mają archaiczny, prymitywny, DOS-owy interfejs. Wprawdzie oferują kreator konfiguracji, ale jego obsługa jest kłopotliwa a funkcje opisane niezrozumiale. Zaletą narzędzi jest to, że nie wymagają instalacji, więc mogą zostać bez problemu uruchomione z pendrive?a, jeśli na przykład uszkodzeniu uległ systemowy twardy dysk.

Recuva

Program bardzo łatwy w użyciu, ale zawiera mało funkcji. Posługując się wbudowanym kreatorem, decydujesz jakie pliki chcesz przywrócić - obrazy, muzykę, dokumenty czy wideo. W zależności od wyboru Recuva odpowiednio optymalizuje swoje działania.

Obraz
© Tryb zaawansowany Recuvy wyświetla dodatkowe informacje o plikach (fot. PC World)

Program zwyciężył w naszym teście szybkości. Przeszukanie za jego pomocą stugigabajtowych partycji trwa niecałe dwie minuty. Niestety zawiódł podczas przywracania plików, zwłaszcza multimedialnych. Odczytał raptem co drugie zdjęcie.

Easy Recovery

Easy Recovery to produkt utytułowanej firmy Kroll Ontrack, specjalizującej się w odzyskiwaniu danych. Przeznaczony jest głównie dla firm. W najtańszym wariancie kosztuje ponad 100. złotych za 20 licencji.

Obraz
© Drzewo odnalezionych plików i folderów w programie Easy Recovery (fot. PC World)

Program nadaje się zarówno do odzyskiwania usuniętych plików, jak i naprawy uszkodzonych dysków. W trakcie przywracania danych można skorzystać z wygodnych kreatorów. Zadanie użytkownika polega jedynie na wskazaniu partycji z poszukiwanymi danymi.

Easy Recovery doskonale poradził sobie z odzyskiwaniem dokumentów z pakietu Office, ale miał kłopoty z bezbłędnym odtworzeniem klipów wideo i plików MP3.

Recover My Files

Program wyróżnia się bardzo łatwym w obsłudze kreatorem (uruchamianym tuż po starcie), który krok po kroku przeprowadza cię przez cały proces odzyskiwania plików i folderów lub całych partycji/dysków.

Obraz
© Ekran startowy aplikacji Recover my Files z uruchomionym kreatorem (fot. PC World)

Recover My Files bardzo dobrze radzi sobie z wyszukiwaniem danych na dysku. Wyświetla zasoby, które zostały usunięte nawet kilkanaście miesięcy wcześniej. Wydajność procesu przywracania jest przyzwoita, ale wiele odzyskanych empetrójek i filmów nie otwiera się.

BadCopy Pro

Jeden z najstarszych programów do odzyskiwania danych, wywodzący się jeszcze z czasów Windows 95. Charakteryzuje się bardzo prostym, wręcz prymitywnym interfejsem. Słynie z oszczędnego wykorzystywania zasobów systemowych. Jego plik instalacyjny ma raptem 870 kilobajtów.
BadCopy Pro jest pozbawiony jednolitego panelu z ustawieniami. Opcje są rozmieszczone w różnych kreatorach, co wprowadza zamieszanie i wydłuża proces konfiguracji. Nie da się skanować wybranych folderów. Można jedynie zdefiniować numery początkowego i końcowego sektora dysku, które zostaną przeskanowane.

Wydajność pozostawia wiele do życzenia. Nie ma szybkiego trybu skanowania, a pełny trwa wiele godzin. Jednak to właśnie na ten tryb jesteś skazany, bo zwykle nie wiadomo, w których sektorach znajdują się konkretne dane. Undelete Plus

Program przeznaczony jest do odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików z twardych dysków, dyskietek, kart pamięci i pendrive?ów. Nie ma funkcji pozwalających na przywracanie danych z uszkodzonych nośników.

Obraz
© Informacje o znalezionych usuniętych plikach w programie Undelete Plus (fot. PC World)

Odpowiednie filtry pozwalają zawęzić kryteria wyszukiwania usuniętych elementów. Można ustalić nazwę, datę modyfikacji czy rozmiary. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie przeszukiwać setek obiektów. Nie można jednak skanować pojedynczych folderów.

Obsługa programu jest uciążliwa. Każdy wykryty plik trzeba kliknąć i dodać do listy odzyskiwanych zasobów. Jeśli użytkownik chce przywrócić kilka tysięcy plików, czeka go wielogodzinna praca.

Który program wybrać?

Najlepiej w teście wypadł komercyjny R-Studio, który oferuje największą funkcjonalność i jest najskuteczniejszy. Jako jedyny odnalazł i odzyskał w całości wszystkie usunięte dane.
Godny polecenia jest też zdobywca drugiego miejsca, darmowy Unstoppable Copier. Niewiele ustępuje możliwościami i efektywnością działania liderowi. Co prawda R-Studio jest nieco szybszy, ale jeżeli nie wymagasz stuprocentowej skuteczności, to chyba nie warto przepłacać.

Obraz
© Test programów do odzyskiwania danych (fot. PC World)
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)