Test kolumn Dynaudio Xeo 3 - studyjne cacka

Test kolumn Dynaudio Xeo 3 - studyjne cacka

Test kolumn Dynaudio Xeo 3 - studyjne cacka
Źródło zdjęć: © Hi-Fi Choice & Home Cinema
22.01.2013 16:50

Producent określa swoje najnowsze kolumny jako produkt klasy hi-end za stosunkowo niewielkie pieniądze. W katalogu Dynaudio znajdziemy obecnie dwa modele z najnowszej serii Xeo, bazującej na zespołach głośnikowych napędzanych przez indywidualnie dobrane wzmacniacze mocy.

Dynaudio to marka znana głównie z produkcji aktywnych monitorów, dostarczanych do studiów nagraniowych na całym świecie, np. słynnego Abbey Road Studios w Londynie. Nie dziwi mnie zatem fakt, że w ofercie kierowanej na rynek konsumencki pojawiły się aktywne monitory bezprzewodowe, dostępne tym razem dla „przeciętnego melomana”. Sam producent określa swoje najnowsze kolumny jako produkt klasy hi-end za stosunkowo niewielkie pieniądze. W katalogu Dynaudio znajdziemy obecnie dwa modele z najnowszej serii Xeo, bazującej na zespołach głośnikowych napędzanych przez indywidualnie dobrane wzmacniacze mocy.

Pierwszym z nich jest podstawkowy Xeo 3. będący przedmiotem niniejszego testu, natomiast drugi model, Xeo 5, jest już bardziej okazałą pod względem gabarytów konstrukcją, bazującą na dodatkowym przetworniku stożkowym wzmacniającym pasmo niskich tonów. Cechą charakterystyczną obydwu kolumn, zdecydowanie wyróżniającą je na tle podobnych produktów, jest fakt, że można do nich przesłać sygnał za pomocą nadajnika, uniezależniając się w ten sposób od kabli głośnikowych, niezbędnych w klasycznej instalacji, zawsze w jakiś sposób ograniczających użytkownikowi pole manewru związane z ustawieniem kolumn względem źródła dźwięku. W przypadku aktywnych zespołów głośnikowych Dynaudio problem ten nie istnieje.

Bez kabli

Dynaudio zastosowało opracowany przez swoich inżynierów nadajnik, dzięki któremu kolumny można ustawić w dowolnym miejscu pokoju, nie martwiąc się o lokalizację źródła sygnału –. odtwarzacza CD, komputera PC/Mac, iPoda itp. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie w zgrabnej i lekkiej obudowie, umożliwiające przesyłanie sygnału do kolumn na odległość do 50m w pomieszczeniu zamkniętym lub do 100m w terenie otwartym. Dzięki szerokiej gamie wejść przyjmuje ono zarówno sygnały cyfrowe, jak i analogowe z różnych źródeł. Transmiter Xeo działa w paśmie częstotliwości 2,4GHz i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania czy też sterowników, nie wspominając o wymyślnych sposobach konfiguracji. Jest to po prostu urządzenie typu plug&play, którego obsługa podczas instalacji ogranicza się właściwie do podłączenia zewnętrznego źródła przy wykorzystaniu dostępnych wejść na tylnym panelu oraz zapewnieniu mu zasilania poprzez wejście USB - zewnętrzny zasilacz znajduje się w komplecie.

Xeo 3 to udane konstrukcje, skierowane do osób ceniących sobie brzmienie o cechach monitorów studyjnych: znakomitą kontrolę dźwięku w całym paśmie częstotliwości, spójność i klarowność pozwalającą powiększać muzykę niczym przez lupę, ale bez nadmiernej neutralności, ocierającej się o kliniczną czystość i beznamiętność. Dzięki bezprzewodowej transmisji sygnału te duńskie kolumny można przenosić i instalować w różnorakich miejscach, zwłaszcza kiedy z jakiegoś powodu źródło dźwięku musi być znacznie bardziej oddalone od kolumn niż w przypadku klasycznych instalacji stereo.

Werdykt:

Plusy: Zwarty bas o zaskakującej masie jak na monitory; znakomite, detaliczne brzmienie z firmowymi akcentami Dynaudio

Minusy: Mimo braku kabli głośnikowych umiejscowienie kolumn jest uwarunkowane dostępem do gniazdek 230V

Ogółem: Xeo 3 to zapewne najlepsze bezprzewodowe kolumny na rynku. Zaskakują jakością brzmienia, faworyzują dobre realizacje a bezwzględnie obnażają kiepskie nagrania

Ocena ogólna: 10/10

Dynaudio Xeo 3 - detale produktu

Rodzaj: Aktywne kolumny podstawkowe

Waga: 6,4 kg szt.

Wymiary: 17. x 281 x 246 mm

Najważniejsze cechy:

- Pasmo przenoszenia: 48Hz–22kHz
- Pobór mocy podczas pracy: 4–76W
- Pobór mocy w fazie czuwania: 0,6W
- Dwie ekskluzywne wersje wykończenia: czarny piano, biały piano

Cena: 600. zł (za parę)

_ Arkadiusz Ogrodnik _

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)