Test: Dune HD TV‑303D - uniwersalny odtwarzacz multimedialny

Czy niepozorny odtwarzacz multimedialny Dune HD TV-303D może stanowić domowe centrum cyfrowej rozrywki? Typowy "wideofil" po trzydziestce przesiadał się na kolejne "formaty" przynajmniej trzy razy. Najpierw, w latach 80. XX w. królowały magnetowidy VHS. Kiedy mniej więcej dekadę później pojawiły się przystępne cenowo odtwarzacze DVD, każdy szanujący się miłośnik filmów chciał mieć takie urządzenie w swoim domu. Potem, po kolejnej wojnie formatów, nastała era odtwarzaczy Blu-ray i szaleństwa związanego z obrazem wysokiej rozdzielczości. A ponieważ świat cały czas idzie do przodu, na naszych oczach dokonują się kolejne zmiany, może nie tak rewolucyjne, ale wciąż na tyle istotne, że wypada zająć wobec nich jakieś stanowisko.

Test: Dune HD TV-303D - uniwersalny odtwarzacz multimedialny
Źródło zdjęć: © Hi-Fi Choice & Home Cinema

Obecnie domowe sieci z serwerami mediów i odtwarzaczami multimedialnymi wypierają klasyczne już rozwiązania w postaci odtwarzaczy Blu-ray czy DVD „karmionych”. fizycznymi nośnikami dźwięku i obrazu. I nie ma się czemu dziwić – niejednokrotnie multimedialne playery, jak opisywany tu Dune HD TV-303D, zarówno pod względem oferowanych funkcji, jak i stosunku jakości do ceny wypadają lepiej niż dedykowane odtwarzacze z niebieskim czy czerwonym laserem.

Osobom, które uważnie śledzą poczynania Dune, wygląd HD TV-303. wyda się zapewne znajomy – inny model tej samej firmy, HD TV-301AW, ma identyczną, kompaktową obudowę z czarnego matowego plastiku. Panel tylny jest już nieco inny, bowiem dorzucono cyfrowe wejście optyczne i gniazdo anteny Wi-Fi. Całości dopełniają: USB 3.0 Slave (umożliwia podłączenie TV-303D do komputera PC); USB 2.0 (współpracuje z pamięciami typu pendrive, zewnętrznymi dyskami twardymi, aparatami itp.; drugie takie samo gniazdo umieszczono z boku, w sąsiedztwie slotu na karty pamięci SD/SDHC); złącze AV Out zintegrowane z koaksjalnym wyjściem cyfrowym SPDIF; HDMI 1.4a; IR Extender (dzięki któremu można schować Dune do szafki i po podłączeniu przedłużacza z portem podczerwieni sterować odtwarzaczem za pomocą pilota); Component Video (Y/Pb/Pr); Gigabit Ethernet (RJ45); włącznik/wyłącznik oraz gniazdo zasilania (zasilacz 12V). Kieszeń na HDD ulokowano z boku – pasują do niej jednostki 2,5-calowe, a funkcja hot-swap pozwala użytkownikowi na
wymianę dysków SATA nawet podczas pracy urządzenia.

We wnętrzu odtwarzacza znalazł się nowoczesny procesor Sigmy SMP8672. taktowany z częstotliwością 700MHz, pozwalający m.in. na odtwarzanie treści stereoskopowych. Jest to układ SoC (układ scalony zawierający kompletny system elektroniczny), zawierający zintegrowany GPU, dwa procesory DSP do kodowania dźwięku oraz dekoder H.264 (1080p60). W stosunku do poprzedniego modelu, wspomnianego TV-301, producent podwoił ilość pamięci RAM do 512MB; ponadto oprogramowanie systemowe wspiera 256MB pamięć flash.

Do zestawu dołączono kilka kabli: USB 3.0 slave-host, HDMI, komponentowy i ethernetowy oraz przedłużacz z portem podczerwieni. Do tego dostajemy antenkę Wi-Fi, zasilacz z końcówkami do różnych kontaktów, pilot zdalnego sterowania i skróconą instrukcję obsługi.

W działaniu

Od pierwszego włączenia HD TV-303. do momentu, kiedy na ekranie telewizora pojawia się interfejs użytkownika, mija ok. 20 sekund. Potem jest już znacznie lepiej – wybudzenie Dune ze stanu uśpienia zajmuje 2–3 sekundy. GUI (graficzny interfejs użytkownika) jest prosty i przejrzysty: wszystko pogrupowano w oddzielnych zakładkach/kartach, a użytkownik może wybrać jedną z kilku dostępnych „skórek”.

Wpisywanie ustawień sieciowych (SSID oraz hasała) za pośrednictwem pilota daje się nieco we znaki, ale skonfigurowany Dune zapamiętuje wszystko, co trzeba, więc wystarczy zrobić to tylko raz. Jeśli jednak odtwarzacz przeniesiemy w zasięg innej sieci i zmienimy ustawienia, a następnie wrócimy do pierwotnej lokalizacji, czeka nas ponowne żmudne wklepywanie danych.

Jeśli chodzi o tzw. dodatki, to w przypadku HD TV-303. najlepiej sprawdza się… radio internetowe. Działa szybko i stabilnie, więc wyszukanie interesującej rozgłośni nie nastręcza żadnych problemów i już po chwili można się zrelaksować przy dźwiękach emitowanych choćby przez Linn Jazz (320kbps). Udało mi się też bez żadnych problemów uruchomić przeglądarkę stron WWW (wg danych producenta wykorzystuje ona silnik Opery), aczkolwiek wpisywanie adresów „z pilota”, podobnie jak konieczność nawigowania za jego pośrednictwem po stronach internetowych trudno uznać za wygodne (podłączenie do portu USB myszy nie przyniosło żadnego skutku). Niektóre z pozostałych aplikacji odmawiają współpracy (AccuWeather, YouTube), inne, jak np. IVI.ru (największe bezpłatne rosyjskie kino online), wydają się zbędne. W gruncie rzeczy i tak większość – jeśli nie wszystkie – nowoczesnych telewizorów oferuje tego typu atrakcje, więc nawet jeśli któraś nie działa z poziomu Dune, to trudno to uznać za dokuczliwą wadę.

Producent deklaruje współpracę z wieloma kodekami i formatami wideo oraz płynne odtwarzanie z bitrate’em powyżej 5. Mbit/s. Podczas testu nie udało mi się sprawdzić, czy HD TV-303D faktycznie odtwarza wszystko to, co obiecuje specyfikacja; skupiłem się tylko na formatach „standardowych”, a więc ISO DVD i BDMV, a także MKV w pełnej rozdzielczości HD. Z kolei aby sprawdzić, jak Dune radzi sobie z upscalingiem, wykorzystałem materiał zgrany z płyt DVD (MPEG/TS/MPEG-2 720x480 oraz AVI/MPEG-4 720x400). Używałem zarówno dysku wewnętrznego, pendrive’a, jak i NAS-a MyBookLive.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

W pierwszym i drugim wypadku wypadku (2,5-calowy dysk SATA i 8GB pendrive) wszystko działało płynnie –. nawigacja po filmach, zmiana ścieżek audio itp. (Nawiasem mówiąc, chrobotanie dysku to jedyne odgłosy, jakie usłyszymy podczas pracy HD TV-303D, bowiem nie zastosowano w nim żadnego aktywnego chłodzenia; sam player jest więc bezgłośny, aczkolwiek dość mocno się nagrzewa). Nie udało mi się niestety nakłonić odtwarzacza do współpracy z napisami w formacie .txt – wielka szkoda, że HD TV-303D nie pozwala, wzorem testowanego przeze mnie jakiś czas temu Popcorna Hour A400 na wyszukanie napisów w internecie i skorzystanie z zasobów np. OpenSubtitles.org.

Z napisami umieszczonymi w kontenerze MKV nie było już żadnych problemów, podobnie jak z tymi, które znajdowały się w oryginalnym materiale DVD. Podczas streamingu plików wideo z NAS-a początkowo pojawiła się minimalna desynchronizacja obrazu i dźwięku, ale udało się temu zaradzić przez zmianę ustawień. Próby odtwarzania wideo HD oraz szybkiego przewijania podczas korzystania z połączenia bezprzewodowego kończyły się zwykle szybkim klatkowaniem/zawieszeniem urządzenia, a więc najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu podłączenie Dune do routera za pośrednictwem kabla ethernetowego.

Materiały HD są wyświetlane w zasadzie wzorcowo –. trudno się przyczepić do jakości obrazu, bo i szczegółowość, i ostrość, i nasycenie barw są tak samo dobre, jak z porównywalnego cenowo odtwarzacza Blu-ray. Płynność przez Wi-Fi, zwłaszcza formatu BDMV, pozostawia sporo do życzenia, ale to bolączka wielu urządzeń tego typu. Na szczęście połączenie kablowe eliminuje błędy bufora. Słabiej wypada też efekt skalowania w przypadku kontenera AVI oraz kodeka XviD MPEG-4. Dość łatwo zauważyć wówczas aberracje typowe dla zwiększania rozdzielczości, jak mosquito noise, a także efekt schodkowania krawędzi i pikselizacji. Im jednak lepsza jakość materiału SD, tym wspomniane błędy przy upscalingu są mniej widoczne, dlatego należy unikać konwertowania plików wideo z ustawieniami domyślnymi odpowiednich programów, bo z reguły powodują one znaczną utratę jakości.

Podsumowanie

Takie urządzenia, jak HD TV-303. powoli, ale konsekwentnie zdobywają popularność. Na pierwszy rzut oka ich obsługa wydaje się dość skomplikowana, ale na szczęście nie jest tak źle. Osoby dysponujące dużymi cyfrowymi bibliotekami mediów, zwłaszcza materiałami wideo w jakości HD, powinny na to niepozorne urządzenie zwrócić uwagę – może ono z powodzeniem albo zastąpić dedykowany odtwarzacz płyt DVD/Blu-ray, albo stanowić jego dopełnienie.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

WERDYKT

PLUSY: Bardzo dobry obraz z materiałów HD; obsługa wielu formatów/kodeków wideo; współpraca z dyskami 2,5”. i dyskami sieciowymi

MINUSY: Brak obsługi napisów .txt; klatkowanie obrazu przy strumieniowaniu przez Wi-Fi

OGÓŁEM: Uniwersalne, niedrogie, funkcjonalne „pudełko”. mogące zastąpić w domu wiele innych urządzeń A/V

*OCENA OGÓLNA * (w skali od 1 do 5)

4

CENA: 829 zł Marcin Gałuszka

DANE TECHNICZNE

Obsługa 3D
Skalowanie: do rozdzielczości Full HD
HDMI: jedno wyjście HDMI v1.4
Component Video
Cyfrowe wyjście audio: elektryczne i optyczne
Złącze sieci Gigabit Ethernet (RJ45)
Obsługa formatów audio: (do 192kHz/24-bit) MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), WV Pack, Ogg/Vorbis, WAV, AC3, AAC
Obsługa formatów wideo: MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, BDMV, DVD-ISO, VIDEO_TS
Wymiary: 160(S)x115(G)x36(W) mm
Waga: 0,5kg (bez dysku)

Dodatkowe funkcje: Opcja instalacji wewnętrznego dysku SATA 2,5. w łatwo dostępnej kieszeni z funkcją hot-swap; tryb auto framerate – dopasowujący parametry wyjścia HDMI do ilości klatek na sekundę w odtwarzanym materiale wideo, obsługa trybu 24p; obsługa napisów do filmów z zewnętrznych plików oraz wbudowanych w pliki MKV i M2TS; szybka obsługa plików graficznych JPG, BMP, GIF, PNG, tryb pokazu slajdów z muzyką w tle, regulowanym interwałem i efektami przejść; radio internetowe – wbudowane aplikacje (SHOUTcast i RadioTime), obsługa radia z plików PLS, funkcja nagrywania; obsługa serwisów internetowych (Facebook, Twitter, Tvigle, russia.ru), odtwarzanie strumieni wideo i audio z internetu; wbudowana przeglądarka stron internetowych (Opera, WebKit) obsługiwana myszką i klawiaturą USB, obsługa Adobe Flash (v3.1 Lite); klient Samba i UPnP/DLNA, pozwalający na odtwarzanie wszelkich materiałów przez sieć lokalną (transfery na poziomie 20MB/s); możliwość uruchomienia wbudowanej karty Wi-Fi w trybie Access
Point; możliwość zmiany wyglądu i kolorystki menu i sposobu nawigacji po plikach, opcja korzystania ze skórek zdefiniowanych przez użytkowników; obsługa wtyczek (plug-in) pozwalających na dodawanie do oprogramowania nowych serwisów i aplikacji; wielojęzyczne menu obejmujące także język polski, obsługa polskich znaków w napisach; opcja ręcznej lub automatycznej aktualizacji oprogramowania przez internet.

Polecamy wydanie internetowe Hi-Fi Choice & Home Cinema: www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)