Test aparatu COOLPIX L100 firmy Nikon
Nikon COOLPIX L100 to aparat kompaktowy, którego najważniejszą cechą jest 15-krotny zoom optyczny. Może on posłużyć do fotografowania z większych odległości, jak i do rejestracji ujęć z szerszym planem.
W zestawie oprócz aparatu znajduje się pokrywka obiektywu wraz z mocowaniem, pasek, dwa kable (USB i A/V), instrukcja obsługi i płyta CD-ROM z pakietem oprogramowania. Dodatkowo aparat L10. nie ma dedykowanego akumulatora i jest zasilany czterema bateriami AA, również znajdującymi się w zestawie. Ma on wygodny, gumowany uchwyt, wyświetlacz LCD o dużej 3’’ przekątnej, a przyciski mają wyczuwalny skok i są wyraźnie opisane.
[
]( http://tanio.pl/Aparat-NIKON-COOLPIX-L100--99531-1-2856-11927628.html )
Aparat jest zbudowany na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 1. megapikseli, o czułości w zakresie od 80 do 800 ISO, a w trybie wysokim od 720 do 3200 ISO. Obiektyw L100 to Nikkor 15x Optical Zoom VR, którego ogniskowa może się zmieniać w zakresie od 28 do 420 mm. Otwór względny obiektywu to f/3.5 przy maksymalnym kącie widzenia i f/5.4 przy najmniejszym kącie. Producent udostępnił też tryb makro, w którym można fotografować obiekty z minimalnej odległości jednego centymetra. W trybie normalnym minimalna odległość od obiektu to 50 cm. Czas otwarcia migawki jest regulowany od 1/1000s do 2 s i 1/4000s w trybie zdjęć seryjnych.
Nikon COOLPIX L10. rejestruje fotografie jako pliki JPG, przy czym maksymalna rozdzielczość takiego obrazu to 3648 x 2736 pikseli. Zdjęcia można zapisywać nie tylko w formacie 4:3, ale także w panoramicznym 16:9. Ten model aparatu umożliwia też tworzenie klipów wideo w formacie AVI. Filmy można kręcić w dwóch rozdzielczościach: 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli. Miejscem przechowywania plików są karta SD/SDHC i pamięć wewnętrzna o pojemności 44 MB.
Obudowa aparatu wykonana jest z tworzywa w kolorze czarnym, odpornego na zarysowania, ale dość podatnego na pozostawianie odcisków palców. Wymiary urządzenia nie odbiegają w żaden sposób od innych kompaktów typu superzoom - wynoszą 11. x 72 x 78 mm. Masa Coolpix L100 bez ogniw zasilających i karty pamięci wynosi 335 gramów. Za wadę można uznać brak pokrętła wyboru trybu, które poprawiło by wygodę obsługi.
COOLPIX L10. nie zaskakuje rozmieszczeniem poszczególnych elementów. Przód aparatu to obiektyw, podnoszona lampa błyskowa (nie ma przycisku, robi się to ręcznie) oraz mikrofon i dioda podświetlająca. U góry jest bardziej niż skromnie: włącznik, spust migawki i dźwignia zoomu. Prawa strona jest zupełnie pusta; na lewym boku zostały umieszczone głośnik oraz – pod wspólną osłoną – gniazdo zasilania i uniwersalne gniazdo USB i A/V.
Dół aparatu to oczywiście gwint do statywu oraz pokrywka kryjąca cztery gniazda ogniw zasilających i slot na karty pamięci. Z racji gabarytów dostęp do niej jest niemożliwy po przykręceniu stopki statywu. Tylna ścianka jest w znacznej części zajęta przez trzycalowy wyświetlacz LCD. Oprócz tego z tyłu swoje miejsce mają czytelnie opisane: wielokierunkowy przycisk uniwersalny, przyciski wywołania menu, wyboru trybu robienia zdjęć, przełączania między trybem odtwarzania i rejestracji oraz usuwania plików.
Nikon COOLPIX L10. został wyposażony w kilka funkcji przeciwdziałających rozmyciu obrazu. Oprócz wysokiego ISO, użytkownicy mogą korzystać z redukcji drgań z przesunięciem matrycy, funkcji wykrywania ruchu oraz z funkcji najlepsze zdjęcie BSS, która automatycznie wybiera najostrzejszą fotografię z maksymalnie 10 zarejestrowanych kolejno ujęć.
Po stronie zalet Nikona L10. należy też zapisać tryb zdjęć seryjnych. Może on bowiem rejestrować do 30 kolejnych ujęć z szybkością 13 kl./s. Do dyspozycji mamy 14 programów tematycznych, tryb tzw. „łatwej automatyki” , pełny tryb automatyczny oraz tryb sportowych zdjęć seryjnych. Mniej wprawne osoby mogą skorzystać ze wspomagania wielu funkcji podczas robienia portretów.
Przy wykonywaniu fotografii przy szerokich kątach widzenia przyda się natomiast funkcja kontroli zniekształceń, redukująca w dość znacznym stopniu zniekształcenia beczkowate. Aparat ma też wbudowaną funkcję D-Lighting, która zapewnia satysfakcjonujące efekty przy zdjęciach niedoświetlonych lub wykonywanych pod silne światło.
Jedyną propozycją dla bardziej zaawansowanych fotoamatorów jest możliwość własnoręcznego ustawienia balansu bieli na bazie wzorca. Poza tym COOLPIX L10. nie pozwala na samodzielną regulację innych nastaw.
Ergonomia aparatu nie budzi zastrzeżeń. Przyciski są dobrze rozmieszczone i klarownie opisane. Bez zarzutu jest także wygląd i układ menu kontekstowego, dostępnego w wielu wersjach językowych. Zawartość jego poszczególnych pozycji zmienia się w zależności od wybranego trybu pracy aparatu, dzięki czemu nie trzeba się przedzierać przez niepotrzebne ustawienia.
Z kolei ocena ekranu LCD jest trudna: z jednej strony jest na tyle jasny, że silne światło padające nań z zewnątrz nie sprawia problemu, a z drugiej cechuje się irytującym zachowaniem zbliżonym do bloomingu.
Automatyka aparatu przeważnie dobrze radzi sobie w różnych sytuacjach oświetleniowych. Trudno jednak wykonać dobre zdjęcie przy najdłuższej ogniskowej, bez wykorzystania funkcji kontroli zniekształceń. Jeśli używamy wysokich wartości ISO, to musimy pogodzić się z szumami, co oczywiście jest ściśle związane z fizycznymi rozmiarami matrycy. Wyraźną niedoskonałością są też aberracje chromatyczne.
Plusy
- wydajny tryb zdjęć seryjnych (do 13 kl./s)
- dość jasny obiektyw, z szerokim kątem widzenia i 15-krotnym zoomem optycznym
- wygodny, gumowany uchwyt
- funkcje wspomagające wykonywanie fotografii początkującym fotoamatorom
- zasilanie z ogniw AA
Minusy
- brak pokrętła do zmiany trybu
- szumy na zdjęciach wykonanych przy wysokiej czułości
- aberracje chromatyczne przy dłuższych ogniskowych
- zjawisko zbliżone do bloomingu na wyświetlaczu LCD
wydanie internetowe www.VideoTesty.pl