Ten podniebny chodnik nie ma żadnych poręczy. Możesz się nim przejść, o ile nie braknie ci odwagi

Ten podniebny chodnik nie ma żadnych poręczy. Możesz się nim przejść, o ile nie braknie ci odwagi

Ten podniebny chodnik nie ma żadnych poręczy. Możesz się nim przejść, o ile nie braknie ci odwagi
19.08.2016 11:05, aktualizacja: 29.12.2016 08:22

Chiny mają nową atrakcję. Na szczycie jednego z najwyższych wieżowców w Szanghaju otwarto właśnie podniebny chodnik. Podłoga wykonana jest ze szkła, z jednej strony jest ściana budynku, a z drugiej... nic. Chodnik znajduje się na wysokości 340 metrów nad ziemią. Spacer po nim może wymagać mocnych nerwów, ale widoki są zniewalające.

Chiny mają nową atrakcję. Na szczycie jednego z najwyższych wieżowców w Szanghaju otwarto właśnie podniebny chodnik. Podłoga wykonana jest ze szkła, z jednej strony jest ściana budynku, a z drugiej... nic. Chodnik znajduje się na wysokości 340 metrów nad ziemią. Spacer po nim może wymagać mocnych nerwów, ale widoki są niesamowite.

Jin Mao Tower jest obecnie drugim pod względem wysokości budynkiem w Chinach, piątym budynkiem na świecie jeśli idzie o wysokość do dachu i siódmym budynkiem na świecie jeśli do wysokości doliczyć iglicę.

1 / 6

Ponad dwukrotnie wyższy od Pałacu Kultury i Nauki

Obraz
Fot. China News

Jin Mao Tower znajduje się w Szanghaju i liczy sobie 88 pięter i 420,5 metra wysokości. Dla porównania nasz Pałac Kultury i Nauki mierzy 188 metrów wysokości - mierzonej do dachu, bez iglicy. Ciekawostką konstrukcyjną jest fakt, że budynek podzielony został na 16 segmentów, z czego każdy jest o 1/8 krótszy niż 16-piętrowa podstawa. Do jego budowy wykorzystano najnowocześniejsze technologie. Przykładowo, rdzeń wieżowca otoczony jest ośmioma kolumnami wykonanymi z kompozytów.

Struktura budynku może wytrzymać tajfunowy wiatr o prędkości nawet 200 km/h - szczyt może odchylić się o maksymalnie 75 centymetrów. Wysokościowiec ma również wytrzymać trzęsienia ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Ciekawostką jest, że aby zrównoważyć ruchy budynku na 57 piętrze wybudowano basen. Działa on jak pasywny amortyzator.

Fundamenty spoczywają na 1062 stalowych słupach sięgających na głębokość 83,2 i są najdłuższymi tego typu fundamentami na świecie. Na głębokości 19,6 metra pod ziemią znajduje się betonowa platforma o grubości 4 metrów.

Szklany podniebny chodnik znajduje się na wysokości 340 metrów nad ziemią.

2 / 6

Odważysz się?

Obraz
Fot. China News

Podniebnych chodników na świecie jest kilka, jednak w zdecydowanej większości są one wyposażone w poręcze bezpieczeństwa lub kraty, które uniemożliwiają zbliżenie się do krawędzie i chronią przed upadkiem.

Chodnik w Jin Mao Tower jest najwyższym tego typu miejscem bez poręczy na świecie.

Od 53 do 87 piętra w budynku mieści się hotel Shanghai Grand Hyatt. Mieści on 555 pokoi i jest najwyżej położonym hotelem na świecie (jeśli chodzi o wysokość mierzoną od powierzchni gruntu, a nie wysokość nad poziomem morza). Hotel znany jest ze swego atrium zaczynającego się na 56 piętrze i kończącym się na wysokości 87 piętra. Ma ono wysokość około 115 metrów i otoczone jest 28 spiralnymi klatkami schodowymi o szerokości 27 metrów. Jest to jedno z najwyższych atriów na świecie (najwyższe znajduje się w hotelu Burj Al Arab).

3 / 6

Tylko dla osób o mocnych nerwach

Obraz
Fot. China News

Chodnik ma długość 60 metrów i szerokość 1,2 metra. Jednocześnie może na nim przebywać maksymalnie 15 osób.

Z poziomu parteru na wysokość chodnika można udać się windą, która porusza się z prędkością 9.1 m/sek. Oznacza to, że na wysokości 340 metrów znajdziemy się w 45 sekund. Cały budynek wyposażono w 61 wind, a maksymalny czas oczekiwania na przyjazd kabiny to 35 sekund. Poza godzinami szczytu jest on jeszcze krótszy.

4 / 6

Pierwszy wieżowiec w Chinach

Obraz
Fot. China News

Sam Jin Mao Tower ma wysokość 420 metrów i został ukończony w 1999 roku. Był to pierwszy tak wysoki budynek w Chinach.

5 / 6

Podniebny chodnik bez poręczy

Obraz
Fot. China News

Odważylibyście się przejść po takim chodniku? Oczywiście zadbano o stosowne zabezpieczenia. Każda osoba musi założyć specjalną uprzęż, która połączona jest pasami ze specjalną szyną. Szyna jest wyposażona w kołowe wózki, dzięki którym odwiedzający mogą się poruszać wzdłuż krawędzi.

6 / 6

Podniebny chodnik bez poręczy

Obraz
Fot. Imagechina/rex/shutterstock

Tak to wygląda budynek z lotu ptaka

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)