Ten budynek przypomina czarną dziurę. Pochłania prawie całe światło

Ten budynek przypomina czarną dziurę. Pochłania prawie całe światło

Ten budynek przypomina czarną dziurę. Pochłania prawie całe światło
Źródło zdjęć: © YouTube
Arkadiusz Stando
12.02.2018 14:00

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu zaprezentowano najciemniejszy budynek na Ziemi. Dzięki wykonaniu ze specjalnego materiału, budynek jest tak ciemny, że można go porównywać do czarnej dziury.

Najciemniejszy budynek na Ziemi absorbuje większość światła. Pozwala na to specjalny materiał - Vantablack. Jego właściwości pozwalają na pochłonięcie nawet 99,98 proc. światła. Do zbudowania tego pawilonu wykorzystano odmianę Vantablack VBx2. Jest to rozpylana wersja, która absorbuje 99 proc. światła. Ten rodzaj uzyskał brytyjski artysta Anish Kapoor w 2007 roku.

Zobacz Także:

Na ścianach budynku umieszczono pręty zakończone małymi białymi światełkami. W ten sposób budynek przypomina niebo pełne gwiazd. Na tle innych budowli przypomina wyciętą w świecie dziurę. Taki był zamysł architekta, Brytyjczyka Asifa Khana.

Vantablack VBx2 jest tak ciemny, że praktycznie niemożliwe jest dostrzeżenie kształtów wykonanych z niego obiektów. Według Khana, budynek zmienia się, gdy się do niego zbliżasz i przypomina pustkę. Kiedy podejdziesz blisko, gwiazdy zaczynają się poruszać, pojawiają się jako ciało trójwymiarowe, a gdy przechodzisz obok, stają się okręgiem. To taki rodzaj iluzji optycznej.

Pawilon zbudowano od początku do końca na miejscu, w Pjongczangu. Artyści malujący budynek musieli zmagać się z ciężkim górskim klimatem. Silny wiatr i niskie temperatury, sięgające nawet do -25 stopni Celsjusza bardzo utrudniały im pracę.

35-metrowy budynek został zamówiony przez Hyundai Motors. Firma zrobiła to w ramach globalnej inicjatywy artystycznej. Przewodnim motywem jest nowa technologia producenta samochodów - pojazd z ogniwem wodorowym. Budynek z zewnątrz jest ciemny, a wewnątrz jasny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)