Telewizory 32 cale nawet za mniej niż 1000 zł. Dopasuj go do wnętrza

Telewizory 32 cale nawet za mniej niż 1000 zł. Dopasuj go do wnętrza
Źródło zdjęć: © 123RF

21.08.2018 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zasada, w myśl której telewizor powinien zajmować pół ściany, ma się nijak do niewielkiego salonu. Gdy przepłacisz, może się okazać, że oglądanie na tak dużym ekranie będzie bardzo niekomfortowe. Czasem lepiej wybrać mniejszy model.

Poniżej znajdziesz kilka zasad dotyczących wyboru odpowiedniego telewizora do niewielkich pomieszczeń. Mały salon, sypialnia czy pokój dziecka nie wymagają pięćdziesięciocalowego giganta.

Odległość od oczu

Wybierając telewizor do małego pokoju, ogranicza cię przede wszystkim wybór przekątnej. Jeśli będzie ona zbyt mała, mogą pojawić się problemy. Oczywiście nie chodzi tu o jakiekolwiek promieniowanie, które mogłoby ci zaszkodzić podczas nadmiernej ekspozycji. Jeśli jednak odbiornik będzie zbyt blisko oczu, łatwo je przemęczysz, a to doprowadzi do pieczenia, bólu i łzawienia.

Wybierając telewizor i ustawiając meble należy przede wszystkim dopilnować, by wzrok nie błądził po ekranie. Dlatego odpowiednia odległość powinna być taka, by widz mógł spojrzeć w każdy kąt ekranu bez poruszania głową. Z drugiej strony nie może być zbyt duża, gdyż pojawią się problemy z odbiorem obrazu. Przykładowo w przypadku telewizora o przekątnej 32 cali minimalna odległość od telewizora powinna wynosić około 1,5 m, podczas gdy maksymalna to 3 m. Większe telewizory o przekątnej rzędu 40-45 cali wymagają już minimalnej odległości 2,5 m, podczas gdy maksymalna może dochodzić nawet do 4 m. To dosyć sporo, zwłaszcza w przypadku małego mieszkania.

Obraz
© Shutterstock.com

Wielkość telewizora, a rozdzielczość

Mniejszy telewizor to przede wszystkim niższa cena. Dlatego zamiast kilku dodatkowych cali można pokusić się o inne udogodnienia, jak choćby lepsza rozdzielczość. Droższe telewizory 4k to rozwiązanie tylko dla najbardziej wymagających widzów, którzy cenią sobie wyśmienitą jakość obrazu lub grają w wymagające gry konsolowe. Decydując się na ten sprzęt warto zaopatrzyć się w specjalny odtwarzacz, który będzie obsługiwać filmy w wysokiej rozdzielczości. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, które w przypadku mniejszych telewizorów nie wpływa zbyt mocno na jakość oglądania, będzie rozdzielczość Full HD. Bardziej oszczędni mogą pokusić się nawet o HD Ready.

Telewizor w wersji Smart

Smart TV to podstawa. Zapewniwszy telewizorowi stałe podłączenie z internetem możesz zmienić go w domowe centrum rozrywki i korzystać z niego tak, jak z komputera z tą różnicą, że obsługujesz go pilotem. Wiele dostępnych na rynku telewizorów ma wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki któremu nie musisz martwić się o przeprowadzanie dodatkowego kabla. Możesz przeglądać media społecznościowe, oglądać filmy na YouTube czy korzystać z różnego rodzaju aplikacji oferujących filmy i seriale na życzenie. Możliwości Smart TV są naprawdę duże.

Obraz
© Fotolia | manaemedia
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)