Telewizor z internetem - warto, czy nie?

Telewizor z internetem - warto, czy nie?

Telewizor z internetem - warto, czy nie?
27.07.2011 15:11, aktualizacja: 27.07.2011 16:01

Jak pogodzić domowników, z których każdy ma inne internetowe potrzeby
i zainteresowania? Jak zakończyć kakofonię dźwięków muzyki odtwarzanej
z YouTube, filmiku wrzuconego przez znajomych na Facebook i rozmowy prowadzonej przez Skype? Dawniej, ten kto miał pilota - miał władzę w domu. Później pilot stracił swą pozycję na rzecz komputerowej myszki, ale jak się okazuje tylko chwilowo. Telewizor z usługą IPTV, czyli dostępem do Internetu, to obecnie obowiązkowy gadżet w każdym domu.

Producenci telewizorów regularnie wprowadzają na rynek kolejne modele, których parametry techniczne, a dzięki temu i obraz oglądany przez telewidzów, są coraz lepsze. Najnowsze technologie wyświetlania obrazu i odtwarzania dźwięku sprawiają, że w naszych domach powstają mini sale kinowe, a niejeden stary film na nowych telewizorach plazmowych czy LED LCD nabiera nowych kolorów. Technologia 3. sprawia, że we własnym salonie z zapartym tchem oglądamy nowe produkcje filmowe mając nadzieję, że potwór, który wychodzi z ekranu naszej plazmy nie zagości u nas dłużej niż do końca filmu.

Najnowsze linie telewizorów, oprócz powyższych zalet związanych z technologiami wyświetlania obrazu oferują nam o wiele więcej. Czasami w gąszczu informacji o produkcie, którymi jesteśmy bombardowani w sklepie czy w reklamie telewizyjnej, umykają nam niektóre funkcje telewizorów. Bagatelizujemy je, nie do końca zdając sobie sprawę z ich olbrzymiego potencjału. Jednym z takich rozwiązań stosowanych w telewizorach jest usługa IPTV. Producenci już od przeszło dwóch lat oferują telewizory z dostępem do Internetu, które stanowią godną konkurencję nie tylko dla dekoderów telewizji cyfrowej, ale i dla domowych komputerów.

Obraz
© (fot. wp)

Definiując IPTV jednym zdaniem można powiedzieć, że jest to model telewizji cyfrowej wykorzystujący do transmisji sieć szerokopasmową z protokołem IP czyli np. Internetem. Mówiąc w dużym uproszczeniu - jest to telewizja, którą odbieramy przez Internet. Do tej pory z jej zalet mogliśmy korzystać przez domowy komputer, o który stale toczy się wspomniana na początku artykułu walka. Obecnie usługę internetową mają w swojej ofercie najnowsze telewizory.

Podstawową zaletą telewizorów z usługą internetową jest wolność wyboru repertuaru jaki chcemy na nim oglądać. Ilość możliwości oferowanych przez producentów pozwala nam na kreowanie własnej ramówki telewizyjnej złożonej z konkretnych programów, seriali, filmów, widowisk sportowych i muzyki, które możemy oglądać i słuchać wtedy, kiedy mamy na to czas i ochotę, a nie wtedy, kiedy dane programy są nadawane. Telewizory z usługą internetową oferują nam o wiele więcej. Ich funkcjonalność rozszerza się na obszar komunikacji, rozrywki, a nawet kontroli nad naszą kondycją fizyczną i ilością spożytych kalorii – oczywiście tylko jeśli tego chcemy. Na przykład, usługa internetowa Viera Connect w telewizorach firmy Panasonic oferuje nam m.in. dostęp do Skype, Facebooka, YouTube, Google Picasa, serwisu Eurosport, Ipla, Iplex, a po podłączeniu urządzeń peryferyjnych (np. dedykowanego rowerka) pomoże nam zadbać o to, aby nasze ciało było w dobrej kondycji fizycznej. Najnowsze, darmowe aplikacje w usługach internetowych
telewizorów Panasonic pozwalają również na zaspokojenie potrzeb wytrawnych graczy komputerowych, którzy mogą oddać się swojej ulubionej rozrywce bez konieczności podłączania konsoli do telewizora. Oczywiście, podobne usługi znajdziemy w telewizorach innych producentów jak np. LG, Sharp czy Samsung. Dostępność poszczególnych usług i aplikacji jest jednak zróżnicowana.

Producenci od lat próbowali uczynić z telewizora domowe centrum multimedialne. Dzięki IPTV sformułowanie to nabiera nowego znaczenia. Posiadając plazmę czy LCD z usługą internetową, możemy w salonie przed telewizorem: rozmawiać za darmo przez Skype ze znajomymi w Londynie, sprawdzać co nowego dzieje się na Tablicy naszego profilu na Facebooku, obejrzeć w całości przeoczony w minionym tygodniu odcinek naszego ulubionego serialu lub urządzić sobie prywatny seans filmowy korzystając z serwisów Iplex czy materiałów wysokiej rozdzielczości na platformie Ipla.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Telewizory z IPTV w wielu obszarach swobodnie mogą zastąpić komputer: zapewniają dostęp do szeroko rozumianej rozrywki, pozwalają komunikować się ze znajomymi, mogą nawet pomóc w treningu fitness. Przy tym to wszystko wyświetla się na 4. lub więcej calach i aż nie chce się wstawać z kanapy… chyba, że na rowerek.

Telewizory z dostępem do Internetu to domowe centrum multimedialne, które powinno być w pełni komfortowe i funkcjonalne. Bardzo duże znaczenie ma umiejscowienie telewizora z IPTV wraz z jego urządzeniami peryferyjnymi, np. kamerą internetową do rozmów przez Skype, sprzętem fitness czy sterownikami do gier we wnętrzu domu czy też mieszkania. Miejsce, w którym postawimy taki telewizor musi być przemyślane, dobrze zaplanowane i odpowiednio zaaranżowane, co pozwoli nie tylko na komfortowe korzystanie z potencjału IPTV, ale i stworzenie unikalnej aranżacji wnętrza, której centralnym elementem będzie multimedialne centrum rozrywki.

Eksperci CDO - Monika i Adam Bronikowscy, Hola Design - radzą:

„Usługa IPTV zmienia sposób postrzegania aranżacji telewizora we wnętrzu. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości powinniśmy podejść do takiego sprzętu w sposób nieco odmienny niż do standardowego telewizora nieposiadającego funkcji internetowych. W przypadku lokalizacji odbiorników z funkcja IPTV zwrócić powinniśmy uwagę na wysokość ich lokalizacji względem poziomu wzroku użytkownika. Tego typu urządzenia, ze względu na różnice w specyfice korzystania z telewizji i Internetu, powinny być umiejscowione niżej niż standardowe telewizory, po to by korzystanie z usług typu Skype, gier, czy zwykłe czytanie tekstów publikowanych na niezliczonych portalach internetowych było wygodne. Aby nie musieć niepotrzebnie męczyć wzroku czytaniem drobnych tekstów na ekranie zbyt daleko znajdującego się telewizora warto przewidzieć przy aranżowaniu wnętrza mobilny fotel (w przypadku telewizora zawieszonego na ścianie) lub umiejscowić TV na mobilnej komodzie. Odległość użytkownika od urządzenia dla funkcji korzystania z
Internetu powinna być nieco mniejsza niż w przypadku wykorzystywania odbiornika do funkcji TV. Mobilność elementów wyposażenia pozwoli tę zmienność odległości osiągnąć. To, co bardzo istotne przy TV wiszącym na ścianie to przewidzenie koryta podtynkowego umożliwiającego podłączenie wielu zróżnicowanych urządzeń peryferyjnych bez konieczności prowadzenia okablowania „po wierzchu”. Taki ukryty kanał daje użytkownikowi możliwość podłączenia do telewizora dodatkowych urządzeń, bez względu na rodzaj kabla jaki do tego celu jest konieczny. Nie ograniczamy się do kilku przewodów i standardów używanych obecnie i unikamy ryzyka widocznej plątaniny kabli –. nikt nie jest bowiem w stanie przewidzieć co pojawi się na rynku za 5-10 lat, choć prawdopodobnie będą to sprzęty działające bezprzewodowo”.

Odpowiednie umiejscowienie we wnętrzu telewizora z IPTV z urządzeniami peryferyjnymi (np. kamera internetowa do rozmów przez Skype, sprzęt fitness czy sterowniki do gier) pozwala nie tylko na komfortowe korzystanie z jego nieograniczonego potencjału, ale i stworzenie unikalnej aranżacji wnętrza, której centralnym elementem będzie multimedialne centrum rozrywki.

Źródło: Centrum Dobrego Obrazu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)