Telewizja rodzi przestępców. Badania to potwierdzają
Ryzyko wystąpienia agresywnego zachowania, a nawet popełniania przestępstw jest dużo większe u osób, które jako dzieci lub nastolatki oglądały dużo telewizji
Ryzyko wystąpienia agresywnego zachowania, a nawet popełniania przestępstw jest dużo większe u osób, które jako dzieci lub nastolatki oglądały dużo telewizji - wynika z badania opublikowanego w amerykańskim magazynie Pediatrics.
Badacze badali grupę około 100. dzieci i nastolatków urodzonych w nowozelandzkim mieście Dunedin w latach 1972-73. Eksperyment trwał aż 10 lat - dzieci od 5 do 15 roku życia, co dwa lata były pytane o to, jak często oglądają telewizję. Wnioski, opublikowane niedawno w Pediatrics, pokazują, że osoby, które w dzieciństwie oglądały więcej telewizji niż rówieśnicy, już jako dorośli dużo częściej zostają skazani za przestępstwa oraz wykazują cechy osobowości antyspołecznej.
Jeden z autorów badania - prof. Bob Hancox - podkreśla, że ryzyko skazania za przestępstwo, z każdą godziną oglądania telewizji w przeciętny wieczór jako dziecko rośnie aż o 3. proc. Badanie wskazuje również, że oglądanie telewizji w dzieciństwie skutkuje ujawnieniem u osób już dorosłych tendencji do okazywania negatywnych emocji oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia osobowości dyssocjalnej.
Zachowania socjopatyczne to duży problem w społeczeństwie _ "Zachowania socjopatyczne to duży problem w społeczeństwie. Choć nie mówimy, że telewizja odpowiedzialna jest za wszystkie zachowania antyspołeczne, wyniki naszych badań wskazują, że ograniczenie oglądania telewizji, może stanowić krok w stronę zmniejszenia liczby zachować antyspołecznych w społeczeństwie." _ - mówi prof. Bob Hancox.
Inne badania już od dawna sugerowały wpływ oglądania telewizji w dzieciństwie na agresywne zachowania dorosłych osób. Jednak omawiana praca jest pierwszą, która sprawdzała ankietowanych przez cały okres dojrzewania. Naukowcy podkreślają jednocześnie, że badanie polegało na obserwacji grupy kontrolnej i nie stanowi jednoznacznego dowodu na zły wpływ telewizji. Tym niemniej jest zgodne z różnymi innymi wynikami przedstawianymi przez badaczy na całym świecie.
Wniosek z powyższych odkryć jest dość klarowny - dla dobra naszych dzieci należy ograniczyć czas jaki spędzają przed telewizorem. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, aby dzieci nie oglądały więcej niż 1 do 2 godzin programów telewizyjnych dziennie. Nie trzeba chyba dodawać, że powinny to być programy dostosowane do wieku dziecka.
Źródło: eurekalert.org