Telerehabilitacja chorób słuchu z urządzeniami telepresence Polycom
Opracowanie technologii wszczepiania implantu ślimakowego u pacjentów z wadami słuchu stanowiło przełomowy moment w rozwoju medycyny. Niemniej, na samym wszczepieniu proces się nie kończy, konieczna jest dalsza rehabilitacja pacjenta i odpowiednie ustawienie procesora słuchu, aby działał tak jak prawdziwe ludzkie ucho. Łączy się to z wielokrotnymi wizytami w ośrodkach leczenia zaburzeń słuchu, co stanowi pewną niedogodność dla pacjentów i lekarzy.
Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy
Jest to czołowa w Polsce placówka naukowo badawcza Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zajmująca się kompleksową opieką nad pacjentami z zaburzeniami słuchu, mowy i błędnika. Kieruje nią profesor Henryk Skarżynski. Rocznie obejmuje opieką szpitalną ponad 1. 000 pacjentów i przeprowadza ponad 15 000 zabiegów ambulatoryjnych. Dziennie przeprowadza się tam 45 operacji poprawiających słuch, a na szczególną uwagę zasługuje 2 500 operacji wszczepienia ślimakowych implantów słuchu.
Nowy sposób leczenia i rehabilitacji
Po wszczepieniu implantu ślimakowego prowadzona jest rehabilitacja, która polega między innymi na wielokrotnym ustawianiu procesora słuchu. Dotychczas związane to było z częstymi wizytami pacjenta w Centrum. Po wprowadzeniu nowatorskiego systemu telefittingu, czyli zdalnego dopasowania implantów u pacjenta, można korzystać z sieci poliklinik i ośrodków w całym kraju. Inicjatywa stworzenia takiego systemu powstała w 200. roku pod nazwą „Program rozwoju ogólnopolskiej sieci ośrodków telerehabilitacji słuchowej”. Koordynatorem i autorem programu był mgr inż Arkadiusz Wąsowski.Pozyskano środki zagraniczne na sfinansowanie tego przedsięwzięcia i w 2009 roku zakupiony został najwyższej klasy sprzęt firmy Polycom, który pozwolił na uruchomienie Systemu Zdalnego Fittingu i Telerehabilitacji.
*Unikalność systemu *
System ma walory unikalne na skalę światową. Obejmuje dziś 6 ośrodków, w najbliższym czasie liczba ich zwiększy się do 12. a docelowo do 20 na terenie kraju. Współpracują one z wysoko kwalifikowana kadrą Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Jest to zespół multidyscyplinarny w skład którego wchodzą inżynierowie kliniczni, lekarze, logopedzi, psychologowie. Z ich pomocy może korzystać ok. 2,5 tysiąca pacjentów z wszczepionym implantem ślimakowym. Pacjenci nie muszą już odbywać długich i kosztownych podróży, żeby dotrzeć do jedynego, odległego Centrum.
Wybrano sprzęt Polycom między inymi dlatego, że jako jedyny oferował przesyłanie głosu w paśmie szerszym niż zakres słyszalności ucha ludzkiego. Dzięki temu uzyskuje się naturalną czystość mowy przesyłanej przez mikrofony. Jest to bardzo ważne dla osób, które po wszczepieniu implantu nie zawsze rozumieją mowę ludzką. Terminale Polycom, jako jedyne dostępne na rynku, przesyłają dźwięk o szerokości pasma 2. kHz i obraz o rozdzielczości 1080p (tzw. Full HD). Jak tłumaczy Paweł Kochanowicz istotna jest tu funkcja o nazwie „Lost Packet Recovery” (LPR), zapewniająca dobry obraz również na łączach internetowych niższej jakości. Bez niej, przy zakłóceniach w Internecie, obraz jest często zniekształcony. Centrum zakupiło 23 terminale Polycom HDX 8006 XL z monitorami LCD o przekątnej 32 cale, serwer wideo-konferencyjny Polycom RMX 2000, serwer zarządzający Polycom CMA 4000. Jest teraz możliwość łączenia się kilku osób w kilku ośrodkach jednocześnie. Funkcja ta wykorzystywana jest zarówno do rehabilitacji pacjentów jak
i szkoleń kadry.
Kolejnym elementem wyposażenia jest centralny serwer rejestracji i archiwizacji sesji wideokonferencyjnych RSS 2000. Jest on wykorzystywany do nagrywania wykładów, sesji szkoleniowych i operacji na żywo. W każdej chwili można odtworzyć materiały archiwalne wykorzystując wideoteminal lub zwykły komputer. “Zastosowana metoda okazała się bezpieczna dla pacjentów. Wszyscy uczestnicy procesu rehabilitacji implantów ślimakowych – pacjenci, audiolodzy i zespół kliniczny monitorujący zabieg – w większości przypadków z uznaniem wypowiadają się na temat funkcjonowania systemu” mówi Profesor Henryk Skarzynski, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.