Telefony komórkowe wykryją raka

Telefony komórkowe wykryją raka

Telefony komórkowe wykryją raka
Źródło zdjęć: © AppStore
28.06.2011 14:03, aktualizacja: 29.06.2011 10:21

Jak donosi serwis TechCrunch, w Apple Store pojawiła się aplikacja Skin Scan, dzięki której użytkownik iPhone'a będzie w stanie określić, czy zmiana skórna, którą zaobserwował, jest nowotworem czy też nie.

Program działa na dość prostej zasadzie - na podstawie robionych w pewnych odstępach czasu zdjęć, tworzy analizę przeobrażeń, którym podlega zmiana skórna. Oczywiście nie daje on 100. pewności, ale prawdopodobnie skłoni niektórych użytkowników do wizyty u lekarza, co częstokroć może uratować im życie. Z drugiej strony istnieje groźba, że stanie się pożywką dla hipochondryków.

Na naszej skórze w ciągu naszego życia tworzy się pewien fraktalny wzór. Aplikacja za pomocą specjalnego algorytmu - na podstawie zdjęć, które robimy naszej skórze - jest w stanie określić jakie zmiany zaszły w tym wzorze. Następnie przelicza, czy kształty modyfikują się w sposób naturalny, czy też mamy do czynienia z potencjalnym rakiem.

Obraz
© (fot. AppStore)

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Liczba przypadków jego występowania z roku na rok jest coraz większa z powodu przekonania, że opalone ciało jest oznaką zdrowia. A to właśnie słońce i (jeszcze bardziej niebezpieczne) solarium są głównymi przyczynami zachorowań. Rak ten charakteryzuje się małą podatnością na leczenie i skłonnością do szybkich przerzutów. Dlatego bardzo ważne jest, aby został szybko wykryty.

–. Fotografowanie zmian skórnych jest normalną praktyką przy podejrzeniu nowotworu, jest więc bardzo pożądane w każdej formie – mówi w rozmowie z nami Pani Doktor Janina Wielicka, specjalista dermatolog. – Niestety, specjalistyczny sprzęt do wykonywania i analizowania takich zdjęć jest bardzo drogi i mało dostępny. Intencją twórców programu było zapewne zwrócenie uwagi użytkowników na problem oraz skłonienie ich do samoobserwacji. Oczywiście nie może to zastąpić oceny medycznej, ale może służyć do zwrócenia większej uwagi na niepokojące objawy. Może również pomóc w nauce identyfikacji znamion, a to jest główną zasadą profilaktyki.

Z pewnością jest to ciekawa propozycja i dość oryginalny pomysł na wykorzystanie możliwości telefonu. Dodatkowo, jeśli aplikacja rozwinie się z rozmachem, o którym myślą twórcy, będzie można na jej podstawie tworzyć mapy występowania raka skóry, ponieważ jest ona wyposażona w lokalizator, dzięki któremu możemy porównać swoje wyniki z wynikami innych ludzi na całym świecie. Mapa jest dostępna także na oficjalnej stronie aplikacji: www.skinscanapp.com.

Program kosztuje 4,99$. Jest dostępny poprzez AppStore w urządzeniach Apple, oraz z poziomu www na tej stronie.

JG/SW/JB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)