Telefon dla seniora - prosty sposób, by pozostać w kontakcie
Nie zawsze możemy być obok najbliższych, kiedy potrzebują naszej pomocy, dlatego z pomocą przychodzą telefony komórkowe. Seniorzy to szczególnie wymagająca grupa osób, dlatego warto postawić na urządzenia proste w obsłudze i intuicyjne.
30.11.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:21
Ekran
Kupując sprzęt do komunikacji z osobami starszymi, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest wyświetlacz, ale nie będziemy tutaj szukać największego ekranu, który będzie zapewniał rozdzielczość Ultra HD, a takiego, który zapewni dobry kontrast i będzie czytelny. Dlatego w telefonach dla seniorów najczęściej spotyka się matryce TFT. Zapewnią lepszy kontrast i wysoki poziom ostrości barw. Takim ekranom niestraszne jest nawet ostre słońce, dzięki czemu posiadacz uzyska dostęp do potrzebnych funkcji w każdych warunkach oświetleniowych.
Ergonomia
Drugim punktem na liście jest szeroko pojęta ergonomia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy klawisze są czytelne. Można wybrać urządzenie z dużymi przyciskami lub z małymi, ale wypukłymi. W obu przypadkach chodzi o uniknięcie przypadkowego naciśnięcia dwóch klawiszy znajdujących się obok siebie. Zazwyczaj w telefonach dla seniorów spotyka się duże odstępy pomiędzy nimi. Niektórzy producenci stosują telefony z klapką, która może dodatkowo zabezpieczyć ekran główny podczas upadku.
Energia
Pojemność akumulatora wynosi zazwyczaj od 800 do 1000 mAh. W większości przypadków wystarcza to nawet do 21 dni pracy w trybie czuwania. Ładowanie odbywa się przez port USB. W niektórych modelach można spotkać się ze stacją dokującą, co stanowi spore ułatwienie. Ładowarkę można wtedy umieścić w konkretnym miejscu, gdzie będzie zawsze dostępna i łatwo dostrzegalna.
Funkcjonalność
Co prawda obecnie seniorzy często potrafią bez problemu obsłużyć urządzenia elektroniczne, ale mimo wszystko warto postawić na łatwy dostęp do wszystkich funkcji i możliwie jak najprostsze menu. Produkty przeznaczone dla starszych osób często oferują takie dodatki jak prosty aparat fotograficzny, programowalne przyciski szybkiego wybierania oraz przycisk SOS. W ostatnim przypadku może być użyty do połączenia z numerem alarmowym 112 lub osobą, która będzie w stanie udzielić szybkiej pomocy. Niektórzy producenci rozdzielają klawisze SOS oraz ICE. Ten pierwszy najczęściej znajduje się z tyłu obudowy. Aparaty fotograficzne są dość proste, a wielkość matryc mieści się w przedziale od 0,3 do 2 Mpx. Przy zakupie warto od razu zaopatrzyć się w kartę pamięci.
Jak widać, seniorzy mają nieco inne potrzeby niż przeciętni użytkownicy smartfonów. Warto odłożyć na bok tradycyjne wymagania względem telefonu i kierować się zasadą, że im prościej, tym lepiej.