Technosport - zegarek albo opaska pomaga i mierzy
Motywowanie do regularnej aktywności fizycznej i osiągania celów - temu m.in. służyć mogą nowoczesne rozwiązania, takie jak zegarki i opaski. Niech żyje technosport!
Z badań wykonanych na zlecenie firmy Samsung wynika, że obecnie ponad jedna czwarta Europejczyków (2. proc.) używa urządzeń do pomiaru wyników treningu, zapisywania danych oraz śledzenia postępów. Jednak tylko 12 proc. mieszkańców Starego Kontynentu odbywa zalecane trzy do pięciu sesji ćwiczeń fizycznych tygodniowo. Gdzie więc następuje załamanie naszych chęci? Odpowiedź: na samym początku.
Ważna w takiej sytuacji jest odpowiednia zachęta ze strony najbliższych czy trenerów. Najskuteczniejsze formy wsparcia obejmują pozytywne wzmocnienie oraz bieżące kontrolowanie wszystkich, nawet najmniejszych postępów. Śledzenie zmian jest dużo łatwiejsze przy pomocy nowoczesnych urządzeń elektronicznych, takich jak opaski współpracujące ze smartfonami (m.in. Samsung Gear Fit, Fitbit Flex, Garmin Vívofit) czy inteligentne zegarki (np. TomTom GPS Runner Cardio, Samsung Galaxy Gear, Garmin Forerunner 15). Monitorują one parametry aktywności fizycznej: spalone kalorie, pokonany dystans czy tętno. W zależności od zaawansowania i zastosowanych rozwiązań, urządzenia pozwalają dodatkowo np. na: wybranie zaprogramowanych z góry stref intensywności ćwiczeń, dopasowanych do celów treningowych i otrzymywanie alarmów sygnalizujących konieczność przyspieszenia lub zwolnienia tempa biegu –. takie rozwiązanie zastosowano w smartwachu TomTom GPS Runner Cardio. Charakteryzuje się on przy okazji ciekawym sposobem pomiaru
tętna: ma wbudowany monitor pracy serca, dzięki czemu nie ma konieczności używania oddzielnego pasa piersiowego. Urządzenie mierzy puls za pomocą czujnika optycznego, który monitoruje zmiany w przepływie krwi korzystając z mocnego promienia światła przechodzącego przez skórę.
Pokazywanie aktywność między treningami i ostrzeganie użytkowników o zbyt długim pozostawaniu w bezruchu zwiększającym ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, niezależnie od regularnych ćwiczeń (możliwość taką oferuje Garmin Forerunner 15), monitorowanie jakości snu poprzez mierzenie jego czasu i wskazywanie, jak długo pozostawało się w bezruchu (Samsung Gear Fit).
Według psychologów, aby uzyskać trwałą zmianę zachowania, należy wdrożyć program obejmujący codzienne monitorowanie przez okres co najmniej 2. dni. Kilka sesji ćwiczeniowych nie przynosi wymiernych korzyści, ale po upływie trzech tygodni ćwiczenie staje się rutyną. Mózg przyjmuje nowe zachowanie za normę, co z kolei zwiększa motywację, aby kontynuować. Warto pamiętać także, że mięśnie „zapamiętują” wysiłek. Oznacza to, że jeżeli po dłuższym czasie ćwiczeń przerwiemy trening, powrót to ćwiczeń będzie o wiele łatwiejszy, niż na samym początku.
Polecamy na stronach Lokalizacja.info: Autonomiczne samochody sprawą dla Archiuwm X