Technologie membranowe oczyszczają wodę jak wodorosty
GE Water & Process zainstaluje w Sztokholmie niekonwencjonalne bioreaktory membranowe. Wykorzystana w projekcie technologia ultrafiltracji naśladuje wodorosty w podziemnych tunelach oczyszczalni ścieków, ciągnących się na długości 18 kilometrów. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane we współpracy z firmą Stockholm Vatten.
Kierując się potrzebą ochrony cennych zasobów wody, sztokholmskie przedsiębiorstwo wodne Stockholm Vatten zmodernizuje dużą oczyszczalnię ścieków o nazwie Henriksdal. Zakłady oczyszczają dziś dwie trzecie ścieków produkowanych w stolicy, a następnie odprowadzają je do Morza Bałtyckiego. Mając na względzie ograniczenia środowiskowe, koszty oraz konieczność spełnienia wyśrubowanych norm w zakresie jakości wody, przedsiębiorstwo postanowiło zastosować technologię ultrafiltracji, która separuje ścieki od ciał stałych, bakterii i wirusów.
„Zaprojektowane przez GE membrany stworzone są z mikroskopijnych porów wielkości jednej dziesiątej ludzkiego włosa. Przepuszczają one wyłącznie czystą wodę stanowiąc fizyczną barierę dla ciał stałych, bakterii i wirusów. Zanurzone w wodzie membrany lekko falują, podobnie jak wodorosty poddane działaniu prądu morskiego.”. – wyjaśnia Adam Ferencz, dyrektor zarządzający w GE Power & Water.
Oczyszczalnia ścieków znajduje się głęboko pod miastem, w ogromnych tunelach wykutych w granicie, które ciągną się na długości 1. kilometrów. Stockholm Vatten zmodernizuje obiekt wyposażając go w największy na świecie bioreaktor wykorzystujący technologie membranowe do ultrafiltracji. Zastosowane rozwiązania pozwolą na uzyskanie wyższej jakości ścieku oczyszczonego i zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu, który oczyszczać będzie do 500.000 m3 wody dziennie. Czysta woda odprowadzana będzie z powrotem do Morza Bałtyckiego.