Technologia zwiększająca wydajność starszego oprogramowania

Technologia zwiększająca wydajność starszego oprogramowania

13.05.2010 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na imprezie Research@Intel Europe w Brukseli badacze z Intel Labs Europe zaprezentowali nową technologię, która może radykalnie zwiększyć wydajność mikroprocesorów obsługujących starsze oprogramowanie. Technologia o nazwie "Anaphase" została opracowana w barcelońskim laboratorium Intela

Typowe współczesne procesory mają konstrukcję wielordzeniową. Pomimo to wydajność pracy jednowątkowej pozostaje bardzo ważna, ponieważ wiele aplikacji w ograniczony sposób wykorzystuje więcej niż 1 rdzeń procesora. W rezultacie użytkownicy korzystający z takich aplikacji nie zyskują wiele na nowych, wielordzeniowych procesorach.

Obraz
© Wielordzeniowy procesor Intel Core i7 (fot. IDG)

Badacze z Intel Labs Barcelona zaprezentowali nowatorską, hybrydową technologię sprzętowo-programową o nazwie „Anaphase”, które pozwala wykorzystać wiele rdzeni do zwiększenia wydajności jednowątkowych aplikacji w nowych procesorach. Badania skupiały się na różnych spekulatywnych technikach do automatycznego dzielenia aplikacji jednowątkowych na części w celu wykonywania ich na wielu rdzeniach.

Jeśli chodzi o stronę sprzętową, z przyszłymi procesorami może być zintegrowana nowa jednostka o nazwie „Inter-Core Memory Coherency Module”. (ICMC) - międzyrdzeniowy moduł spójności pamięci. ICMC aktualizuje stan pamięci zgodnie z kolejnością instrukcji, wykrywa naruszenia dostępu do pamięci i zawiera mechanizmy punktów kontrolnych oraz przywracania stanu niezbędne do wykonywania podzielonych aplikacji na wielu rdzeniach.

Pierwsze symulowane testy porównawcze, 12 SpecFP i 12 SpecInt z pakietu SPEC2006, pokazują radykalny wzrost wydajności od 31% do 41% (w zależności od liczby rdzeni) w stosunku do niezoptymalizowanych systemów bez technologii Anaphase. Obecnie Anaphase jest projektem badawczym, a naukowcy z Intel Labs Barcelona szukają sposobów na zintegrowanie tej technologii z przyszłymi procesorami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)