Technologia pomoże rozwijać polskie miasta

Technologia pomoże rozwijać polskie miasta

Technologia pomoże rozwijać polskie miasta
Źródło zdjęć: © Fotolia / filipw
17.06.2015 16:34, aktualizacja: 18.06.2015 09:15

Zanieczyszczenie środowiska, przemiany demograficzne i rosnąca cyfryzacja życia to wyzwania, na które będą musiały zareagować także polskie miasta. Takie obszary, jak Big Data, chmura czy Internet Rzeczy są ściśle powiązane i niezbędne do realizacji koncepcji Smart Cities, która również w tej materii przyniesie wiele dobrego. Idea Inteligentnych Miast jest coraz popularniejsza i po wielu sukcesach za granicą, zawędrowała również do Polski. Jak zmienią się nasze miasta? Robi się ciekawie.

Co tydzień miasta na całym świecie powiększają się o dodatkowy milion mieszkańców. Szacuje się, że w 205. w miastach będzie mieszkało 6 mld ludzi, choć zajmują one tylko 2 proc. powierzchni Ziemi. Zdaniem Anny Dąbrowskiej z Fundacji Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych (CATI), zanieczyszczenie środowiska, przemiany demograficzne i rosnąca cyfryzacja życia to wyzwania, na które będą musiały zareagować także polskie miasta. Odpowiedzią jest realizacja koncepcji Smart City.

Z kolei Jan Maciej Czajkowski, wiceprezes Związku Miast Polskich wylicza w raporcie „_ Inteligentny Rozwój Miasta _”, jakimi zasadami powinny kierować się aglomeracje, które chcą funkcjonować w sposób „Smart”. - Przede wszystkim powinny posiadać sprawną infrastrukturę komunikacyjną (w tym telekomunikacyjną), pełniącą rolę układu krwionośnego niezbędnego dla zdrowia i życia miast –. mówi Jan Maciej Czajkowski.

To, jak ważne zadanie rozwiązania ICT odegrają w procesie ewolucji miast, prezentuje najnowszy wspomniany raport opracowany przez Orange i Integrated Solutions, przy współpracy z Fundacją CATI. Dokument w pełni koncentruje się na aspektach technologicznych Smart Cities. To pierwsza tak obszerna publikacja na polskim rynku, która wyjaśnia, jak rozwiązania teleinformatyczne zmienią dotychczasowe sposoby zarządzania miastem. Raport stanowi kompendium wiedzy dla władz samorządowych, zarówno dla tych prezydentów i burmistrzów, którzy już podjęli pierwsze decyzje dotyczące wdrożeń oraz tych, którzy dopiero są na początku tej drogi i zastanawiają się, na co warto spożytkować fundusze unijne.

- Tworząc raport postawiliśmy przed sobą trzy pytania: dlaczego, w jakie rozwiązania i jak inwestować w Smart City. Zależało nam na potraktowaniu tematu w sposób jak najbardziej wyczerpujący, pokazując różne podejścia i pomysły na wdrożenie IT w przestrzeniach miejskich. W tym celu poprosiliśmy o opinię niezależnych ekspertów. Ludzi nauki, biznesu, dziennikarzy, przedstawicieli administracji lokalnej i samorządowej. To na bazie ich doświadczeń powstał ten materiał –. wyjaśnia Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska.

Oprócz opinii ekspertów w raporcie znajdują się także przykłady innowacyjnych projektów IT zrealizowanych na całym świecie, szereg inspiracji, dobrych praktyk i konkretnych porad, dotyczących pozyskiwania środków z UE na projekty Smart City. Zainteresowani mogą pobrać raport ze strony www.smartcity2020.pl.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)