Technologia Disney'a zmienia palec w miniaturowy głośnik

Technologia Disney'a zmienia palec w miniaturowy głośnik

Technologia Disney'a zmienia palec w miniaturowy głośnik
12.09.2013 15:30, aktualizacja: 12.09.2013 15:42

Najnowsze odkrycie naukowców z Disney'a wykorzystuje zmysł dotyku do dźwiękowej komunikacji między ludźmi.

W pokoju stoi chłopak i dziewczyna. Ona szepcze coś do mikrofonu, on przykrywa sobie uszy. Następnie ona podchodzi do niego i dotyka palcem jego ucha, a wtedy - tadam! Dzieje się magia! Jak to możliwe, że chłopak słyszy słowa wypowiedziane kilkanaście sekund temu i to wyłącznie dzięki dotykowi?

Sztuczka polega na specjalnym mikrofonie, który koduje dźwięk w sygnał elektryczny modulujący pole elektrostatyczne wokół ludzkiego organizmu. Naładowana w ten sposób osoba w momencie dotknięcia płatka małżowiny usznej odbiorcy wprawi jego pole elektrostatyczne w lekkie wibracje, które ucho już samodzielnie przetwarza na właściwy dźwięk. Tym samym dźwięk staje się słyszalny wyłącznie dla wybranej osoby.

Technologia nazwana "Ishin-Den-Shin" (z japońskiego "Co umysł myśli, serce przesyła") została nagrodzona podczas festiwalu Ars Electronica w Austrii, jako projekt z zakresu sztuki elektronicznej. Jej wynalazca - Ivan Poupyrev - porównuje tę technologię do technologii kosmitów, którzy wykorzystali wszystkie obiekty z Ziemi jako głośniki, by obwieścić swoje wrogie zamiary w książce "Autostopem przez Galaktykę".

Gdzie jednak Ishin-Den-Shin może znaleźć zastosowanie? Disney wierzy, że technologia przyda im się w procesie opowiadania bajek - _ Wszystko co nowe i niezwykłe jest dla nas bardzo ważne. Zależy nam na tworzeniu magicznych doświadczeń _ - powiedział Poupyrev.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Akcje Apple’a w dół"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)