Technologia Clari-Fi - przywróć pierwotne brzmienie plików audio
W laboratoriach Harmana opracowano technologię, pozwalającą przywracać pierwotne bogactwo brzmienia skompresowanym plikom dźwiękowym. Muzyka zapisana w komórkach lub przenośnych odtwarzaczach, przesłana na sprzęt grający z tą technologią, według deklaracji Harmana, będzie brzmieć koncertowo.
Clari-Fi współpracuje ze wszystkimi skompresowanymi formatami audio. Poprawia ona zarówno skompresowane formaty, zapisane w urządzeniu źródłowym, jak i na przykład streaming z radia internetowego.
Kompresja może się przyczynić do usunięcia do 9. proc. treści, uchwyconych i zapisanych podczas nagrania dźwięku. W różnych formatach straty te miewają różny poziom. Już wcześniej na rynku pojawiały się technologie, poprawiające jakość skompresowanych plików audio. Ich wadą było to, że działały „na oślep”, stosując jednakowe korekty do wszystkich plików – skompresowanych i nieskompresowanych. Prowadziło to często do deformacji i zakłóceń. Clarfi-Fi analizuje natomiast sygnał audio w czasie rzeczywistym, i dostosowuje poziom swej ingerencji w zawartość pliku do wielkości strat, spowodowanych przez kompresję. Korekta obejmuje w szczególności rozszerzenie pasma wysokich częstotliwości dla uzyskania większej przejrzystości i szczegółowości brzmienia, wzmocnienie transjentów (wyostrza ich narastanie i zanikanie, i przywraca oryginalną jakość) oraz wzmocnienie wokali (poprawia ich naturalne ciepło przez korektę czasu i częstotliwości głosu wokalisty).
Clari-Fi potrafi też rozszerzyć scenę muzyczną, przywracając obraz stereofoniczny, oraz przywrócić naturalność pogłosu, aby stał się on autentyczniejszy, łagodniejszy i dokładniejszy. W pierwszej kolejności technologia Clari-Fi zostanie wykorzystana w modelach L8 i L1. nowej linii głośników JBL Authentics.