Technika pomoże polskim aptekarzom

Technika pomoże polskim aptekarzom

Technika pomoże polskim aptekarzom
Źródło zdjęć: © Stockbyte/Thinkstock
01.10.2010 11:57

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia adres internetowy, pod którym aptekarze będą mogli znaleźć informacje o zablokowanych receptach. Ma to ułatwić m.in. wykrywanie fałszerstw. Rejestr będzie w pełni aktywny od piątku

"NFZ udostępnia aptekom narzędzie informatyczne pozwalające na sprawdzanie poprawności numeru recepty realizowanej w aptece. Można sprawdzić, czy numer recepty (...) nie był zgłoszony jako recepta skradziona, sfałszowana lub zgubiona, czego konsekwencją jest jej blokada" - powiedział PAP Andrzej Troszyński z NFZ.

Obraz
© (fot. Stockbyte/Thinkstock)

Jak dodał, baza numerów zablokowanych recept pozwala na wyszukiwanie zarówno pojedynczego numeru, jak również pobranie pliku w formacie XML ze wszystkimi numerami zablokowanych recept i importowanie do własnego systemu informatycznego apteki.

"Stosowanie aplikacji pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa realizacji recept przez aptekarzy" - ocenił.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Krzysztof Przystupa powiedział w rozmowie z PAP, że zmiany wprowadzane przez NFZ są korzystne.

"Do tej pory aptekarze otrzymywali papierowy rejestr i ręcznie musieli wprowadzać dane do swoich komputerów. Zdarzały się błędy. Internetowy rejestr ułatwi pracę i przyczyni się do tego, że prościej będzie ustalić, czy recepta jest zablokowana. To sprawi, że straty aptekarzy będą mniejsze. Fundusz nie płaci aptekom za realizację recept, które okazują się nieważne" - powiedział Przystupa.

Numery recept zablokowanych na terenie całego kraju od 1 stycznia 2008 r. będą dostępne pod adresem http://recepty.nfz.gov.pl/ap-rzrl/. Będzie to jedyne źródło, dzięki któremu NFZ będzie wywiązywał się z obowiązku przekazywania w formie elektronicznej informacji o zablokowanych numerach recept wszystkim aptekom.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)