Targi Pro Defense - polska zbrojeniówka nie ma się czego wstydzić

Targi Pro Defense - polska zbrojeniówka nie ma się czego wstydzić

03.06.2016 | aktual.: 29.12.2016 08:24

2 czerwca rozpoczęły się w Ostródzie targi Pro Defense. Wystawia się na nich około 200 wystawców skupionych wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale także niezależnych producentów uzbrojenia i wyposażenia np. dla policji czy służb specjalnych. Targi mają pokazać, że polski przemysł obronny żyje i ma się całkiem dobrze, a uzbrojenie polskiej armii wcale nie jest takie archaiczne, jak to się wydaje wielu osobom. Zobaczcie, czym chwali się polska zbrojeniówka.

2 czerwca rozpoczęły się w Ostródzie targi Pro Defense. Wystawia się na nich około 200 podmiotów skupionych wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale także niezależnych producentów uzbrojenia i wyposażenia np. dla policji czy służb specjalnych. Targi mają pokazać, że polski przemysł obronny żyje i ma się całkiem dobrze, a uzbrojenie polskiej armii wcale nie jest takie archaiczne. Zobaczcie, czym chwali się polska zbrojeniówka.

1 / 8

Śmigłowiec W-3PL Głuszec

Obraz
Wikimedia

Głuszec to bojowa wersja sprawdzonego Sokoła, jest rezultatem współpracy między PZL Świdnik, Polskimi Siłami Zbrojnymi a Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych. Obecnie jest on wykorzystywany przez polskie wojska lądowe. Maszyna wyposażona jest w nowoczesną awionikę i sprzęt, który znacząco zwiększa zdolności bojowe polskiego wojska. Są to m.in. bezwładnościowo-satelitarny system nawigacji, komputer misji, system zarządzania awioniką, system samoobrony (promiennik zakłócający w podczerwieni, wyrzutnie pułapek), stabilizowany system obserwacyjno-celowniczy, wyświetlacz HUD, nowe radiostacje i systemy ochrony biernej śmigłowca.

Maszyna może się poruszać z prędkością do 260 km/h i wzbić się na wysokość 6000 m. Jej maksymalny zasięg wynosi ponad 700 km. Uzbrojenie śmigłowca to wyrzutnie rakiet kierowanych, wyrzutnie min, działko kalibru 23 mm i ruchomy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm.

Rosjanie chwalą się udanymi testami rakiety Iskander-M:

2 / 8

Czołg PT-91

Obraz
Wikimedia

Zasadniczymi usprawnieniami dla tego czołgu są nowy pancerz reaktywny oraz system kierowania ogniem. Dzięki modyfikacjom wzrosła wytrzymałość pancerza, jednak wciąż pozostawia ona dużo do życzenia w zestawieniu z możliwościami nowocześniejszych maszyn III generacji, dlatego polski produkt nazywany jest ogniwem pośrednim między II a III generacją. Poprawiono także celność i osiągi, zmieniając silnik. Najnowsza wersja 91Ex posiada zintegrowaną jednostkę napędową Power-pack, klimatyzację, agregat prądotwórczy APU, uniezależniający systemy od zasilania z napędu głównego oraz duży kosz wieżowy na wyposażenie dodatkowe załogi. Nowoczesny system kierowania ogniem ułatwia działonowemu i dowódcy prowadzenie ognia, skraca czas od momentu namierzenia celu do oddania strzału, przy uwzględnieniu warunków atmosferycznych wpływających na celność, zwiększając skuteczność ognia w warunkach dziennych i nocnych na postoju oraz w ruchu.

3 / 8

Śmigłowiec SW-4

Obraz
Wikimedia

SW-4 to lekki, wielozadaniowy śmigłowiec zaprojektowany z myślą o transporcie pięciu osób. Doskonale sprawdza się też do szkolenia podstawowego i zaawansowanego, misji patrolowych i obserwacyjnych. Dodatkowo posiada najlepszy zasięg w swojej klasie. Kadłub został zaprojektowany z najwyższej jakości materiałów przy dużym udziale elementów kompozytowych. Kabina śmigłowca może być z łatwością konfigurowana do realizacji misji transportowych i przewożenia ładunków. Dostęp do wnętrza zapewniają przesuwane drzwi tylne i uchylne drzwi przednie po obu stronach kabiny, która charakteryzuje się płaską podłogą. Za kabiną ulokowano łatwo dostępny przedział bagażowy o dużej pojemności.

4 / 8

Leopard 2A5

Obraz
Wikimedia

Załogę czołgu tworzą czterej żołnierze, a jego podstawowym uzbrojeniem są armata gładkolufowa 120 mm Rh-M-120, przeciwlotniczy km MG3A1 7,62 mm, sprzężony z armatą 7,62 mm km MG3A1 oraz 16 wyrzutni granatów dymnych. Jest to konstrukcja o wymiarach: 9,67 m długości całkowitej (z armatą), w tym 7,88 m długości kadłuba, 3,7 m szerokości oraz o masie bojowej 62,5 tony. Wersja 2A4 jest z sukcesem modernizowana przez polskie zakłady.

5 / 8

Stacja radiolokacyjna NUR-15M

Obraz
Ministerstwo Obrony Narodowej

NUR-15M jest radarem polskiej produkcji, który jednocześnie może śledzić ponad 250 samolotów, śmigłowców lub bezzałogowców. Urządzenie może określić zarówno wysokość, odległość, jak i azymut obserwowanego obiektu. Starsze konstrukcje, tzw. radary 2D - w tym m.in. używane przez nasze siły powietrzne, dostarczają dane tylko o odległości i azymucie celu. Radar wspierany jest przez zintegrowany system identyfikacji swój - obcy, produkowany na licencji Thales przez Centrum Naukowo - Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej Radwar.

6 / 8

Moździerz RAK

Obraz
PAP

Samobieżny system RAK to nowoczesne działo wyposażone w automatycznie ładowany moździerz kalibru 120 mm. Całość jest zamontowana na podwoziu gąsienicowym (SMG 120) i kołowym (SMK 120). Produkt Huty Stalowa Wola uznawany jest za najnowocześniejszy i najlepszy tego typu sprzęt na świecie. Potrafi otworzyć ogień w zaledwie 2 minuty od informacji o celu, jest w stanie oddawać 10 strzałów na minutę i zmienić pozycję w zaledwie 15 sekund.

7 / 8

Rosomak

Obraz
Wikimedia

To kołowy transporter opancerzony, który jest produkowany w wielu wersjach i sukcesywnie modyfikowany w Polsce, w oparciu o licencyjną wersję bazową pojazdu AMV XC-360P, konstrukcji fińskiej firmy Patria. Znajduje się w uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP. Nieustannie modyfikowane transportery zwróciły uwagę naszych zachodnich sojuszników spod Hindukuszu, w tym Amerykanów. Lockheed Martin nawiązał nawet współpracę z fińską Patrią i promuje odpowiednik Rosomaka, nazwany Havoc, na zastępcę wozu LAV-25, transportera marines. Rosomaki chronią przed bronią ręczną piechoty, wspierają desant i w przeciwieństwie do pojazdów pancernych są wysoce mobilne i mogą być wykorzystywane do patroli. Rosomaki odznaczają się także dużą wytrzymałością. Pojazd zachowuje możliwość jazdy nawet po urwaniu dwóch kół.

8 / 8

Pociski Grom

Obraz
MON

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Grom przeznaczony jest do zwalczania wzrokowo obserwowalnych celów powietrznych, w tym samolotów, śmigłowców i innych celów emitujących promieniowanie z zakresu widmowego podczerwieni, lecących na kursach spotkaniowych z prędkością do 400 m/s oraz na kursach pościgowych z prędkością do 360 m/s.

jb

śmigłowiecmilitariaczołg
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)