Takiego oszustwa jeszcze nie było. Uważaj, to nie maile od kiosku Ruchu

Takiego oszustwa jeszcze nie było. Uważaj, to nie maile od kiosku Ruchu15.05.2017 11:19
Takiego oszustwa jeszcze nie było. Uważaj, to nie maile od kiosku Ruchu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Coraz więcej sklepów pozwala odebrać internetowe zakupy nie tylko za pośrednictwem poczty, kuriera czy paczkomatów, ale i kiosków sieci Ruch. Ten fakt próbują teraz wykorzystać cyberprzestępcy - uwaga na maile!

Wiadomość mailowa przypomina prawdziwe informacje z serii “Paczka w Ruchu”.

"Jest! Twoja paczka o numerze 21000555664552 po podróży dotarła prosto od nadawcy do wybranego przez Ciebie punktu prowadzącego usługę <>. Teraz czeka aż wybierzesz dogodną dla siebie porę i ją odbierzesz. Kod odbioru: 69**1. Pełny kod odbioru, oraz numer przesyłki znajdziesz w załączonym liście przewozowym. Kod pozwalający otworzyć list: CYeTnbeP9. Pamiętaj, że przesyłka będzie czekać na Ciebie przez 5 dni. Odbierz ją jak najszybciej i ciesz się już dziś z zakupów". (pisownia oryginalna)

Haczykiem jest “kod odbioru” - oszust nie ujawnił całego, więc ciekawscy pobiorą i otworzą załącznik. A właśnie w nim ukryte jest złośliwe oprogramowanie.

Wbrew pozorom na taką informację można było dać się nabrać, ponieważ zawierała fragmentaryczne dane osobowe odbiorcy, prawdopodobnie pochodzące z jakiegoś wycieku. Mogło to uśpić czujność.

Portal zaufanatrzeciastrona.pl, który opisał oszustwo, zauważa, że po raz pierwszy usuga “Paczka w Ruchu” została wykorzystana przez cyberprzestępców. Również to pomogło nie wzbudzić podejrzeń - skoro wcześniej podobnych oszustw nie było, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Na pewno na taki sposób myślenia liczyli przestępcy.

Jak widać, ci nie śpią i śledzą popularne metody odbierania zakupów. Do fałszywych informacji o kurierze czy przesyłce w paczkomacie dochodzi więc wiadomość z kiosku Ruchu. Uważnie czytajcie maile i sprawdzajcie, kto je wysłał. I przede wszystkim nie pobierajcie podejrzanych załączników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)