Tak wyglądają błyskawice widziane z kosmosu. Błyszczą jak podniebne diamenty

Tak wyglądają błyskawice widziane z kosmosu. Błyszczą jak podniebne diamenty
Źródło zdjęć: © YouTube
Arkadiusz Stando

25.05.2018 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Materiały pobrane 9 maja z satelity Geostationary Lighning Mapper pokazują jak wyglądają pasma burzowe przesuwające się po niebie. Błyskawice obserwowane z kosmosu wyglądają równie imponująco.

Urządzenie GOES należące do National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) obserwuje komórki burzowe i ostrzega prognostyków przed nadchodzącymi zmianami pogodowymi. Na poniższych nagraniach można zobaczyć efekty jego imponującej pracy.

Satelita GOES-17 został uruchomiony 1 marca na orbicie geostacjonarnej, około 36 kilometrów nad Ziemią. Jest w trakcie półrocznej misji obejmującej obserwację zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Następnie satelita uda się na około 50 stopni długości geograficznej na zachód, nad Ocean Spokojny. Tam spędzi 15 lat obserwując pogodę i aktywność Słoneczną.

GOES-17 zmieni wtedy nazwę na GOES-West. Wraz z bliźniaczym GOES-East, który rozpoczął pracę w 2016 roku, będą monitorować obrzeża Ameryki, ale nie tylko. Agencja NOAA twierdzi, że zasięg GOES'ów sięgnie od Afryki aż po Nową Zelandię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)