Tak Chińczycy budują mosty! Niesamowita maszyna w akcji

Tak Chińczycy budują mosty! Niesamowita maszyna w akcji
Źródło zdjęć: © YouTube / Funny amazing Planet

23.10.2015 10:15, aktual.: 23.10.2015 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia i możliwości człowieka osiągnęły poziom, dzięki któremu jesteśmy w stanie wznieść niewyobrażane konstrukcje. Wiele z nich cieszy nasze oko, staje się symbolem danego miasta a nawet kraju, spełniają mnóstwo funkcji, także komunikacyjnych. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek w jaki sposób te z pozoru „zwykłe” budowle powstają? Jakby zastanowić się nad całym procesem wznoszenia danego obiektu, wcale nie jest tak łatwo. Pojawia się wówczas pytanie – Ale jak to? No właśnie, zobaczcie, jak robią to Chińczycy.

W sieci krążą słynne zdjęcia z ciężkiej czteroletniej budowy mostów Golden Gate (San Francisco) czy aż trzynastoletniej Brooklińskiego (Nowy Jork). Czasy się zmieniły i w tej chwili budowa przepraw trwa jednak krócej. A kto buduje najsprawniej i jednocześnie najbardziej widowiskowo? Nikt inny jak oczywiście Chińczycy. Zobaczcie, jak radzą sobie z wiaduktem kolejowym:

_ Chinese TV / YT - Funny Amazing Planet _

Most sam się nie zbuduje. Chiny mogą pochwalić się maszyną, która w bardzo kreatywny sposób nanosi dźwigary na przęsła. SLJ900/32 zostało wykonane przez Wowjoint Holdings –. pekińską firmę inżynieryjną. Waży prawie 600 ton, jest długie na ponad 90 metrów. Wyglądem bardziej przypomina pociąg niż budowlanego żurawia.

Proces nanoszenia komponentów wygląda następująco: każdy kolejny dźwigar nasuwany jest na poprzedniego, zamontowanego wcześniej. Maszyna wysuwa powoli swoje ramię naprzód w kierunku następnego przęsła, osiada na niej i wypycha dźwigary między przęsła, po czym opuszcza je w konkretne miejsce. Widok SLJ900/3. w akcji jest naprawdę spektakularny.

Obraz
© (fot. wowjoint.com)
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (132)